کنگره جندی‌شاپور؛ نقطه شروع بازخوانی میراث تمدنی

هنردستان: دبیر اجرایی کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور دزفول با اشاره به پذیرش 57 مقاله از مجموع 191 مقاله ارسالی به دبیرخانه این کنگره، گفت: امیدواریم این کنگره نقطه شروعی برای بازخوانی میراث گرانبهای تمدنی ما باشد.

به گزارش هنردستان، دکتر محمدرضا عصاری، در خصوص آخرین اقدامات انجام‌شده و برنامه‌های نخستین کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور اظهار کرد: تمام هماهنگی‌های لازم برای امور اجرایی و برگزاری کنگره انجام شده است و امیدواریم با هماهنگی و شرایط آب‌وهوایی مناسب کنگره به شکل مناسبی برگزار شود.

 

وی با اشاره به اتمام مهلت ارسال مقاله به کنگره حدود 10 روز پیش، تصریح کرد: در مجموع 191 مقاله در دبیرخانه کنگره دریافت شد که 57 مقاله پذیرش نهایی کسب کردند. از این تعداد نیز حدود 22 مقاله به‌صورت شفاهی در کنگره ارائه خواهند شد و حدود 25 مقاله نیز در قالب پوستر ارائه می‌شود.

رئیس دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول در خصوص برنامه‌های جانبی نخستین کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور، گفت: در این زمینه یک نمایشگاه در نظر گرفته شده است که بخشی از آن به صنایع فراموش‌شده منطقه مانند نمدمالی و بخشی نیز به موضوعاتی مانند دفاع مقدس و آثار باستانی اختصاص دارند و در این نمایشگاه تلاش می‌کنیم آثار هنری موجود در این موضوعات را به نمایش بگذاریم.

وی با اشاره به حفاری‌های انجام‌شده در منطقه برای دستیابی به شهر باستانی جندی‌شاپور در راستای برگزاری این کنگره، افزود: هم‌اکنون طی این حفاری‌ها و عملیات اکتشافی به آثار فیزیکی این شهر باستانی دست پیدا کرده‌اند و دیوارهای شهر قابل رؤیت است.

دبیر اجرایی کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور دزفول گفت: امیدواریم کنگره نقطه شروعی برای بازخوانی میراث گرانبهای تمدنی ما باشد تا بتوانیم این میراث را برای کشورهای مختلف دنیا بازشناسی کنیم. قرار است یک موزه برای آثار و اشیای کشف‌شده مربوط به دانشگاه جندی‌شاپور باستان احداث شود و امیدواریم این اقدام به‌عنوان یکی از دستاوردهای کنگره برای منطقه با موفقیت انجام شود.

عصاری همچنین با اشاره به مهمانان دعوت‌شده به کنگره، تصریح کرد: وزرای علوم و بهداشت، رییس سازمان یونسکو، اعضای کمیته شورای عالی انقلاب فرهنگی، اعضای فرهنگستان علوم و مسئولان استانی ازجمله مهمانان ویژه روز نخست برپایی کنگره هستند؛ همچنین در روز دوم دکتر ولایتی و دکتر مخبر رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی در کنگره حضور پیدا می‌کنند. علاوه بر مهمانان داخلی، محققان خارجی نیز برای ارائه مقالات و پژوهش‌های خود در کنگره شرکت می‌کنند.

کنگره ملی جندی شاپور در تاریخ سوم و چهارم اسفندماه جاری در دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول برگزار  می‌شود.

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

امتیاز دهید
هنرهای تجسمی

فراخوان عکاسی 2024 head on

فراخوان عکاسی 2024 head onمنتشر شد. به گزارش هنردستان ، این مسابقه توسط بنیاد Head On، یک سازمان غیرانتفاعی در استرالیا اداره می شود.شما می

ادامه مطلب »
نمایشگاهها

گردهمایی هنرمندان و شاعران برای سوگواره عاشورایی «قلم نینوا» برگزار می‌شود

به گزارش روابط‌عمومی نگارخانه تخصصی هنرهای ایرانی اسلامی «ترانه باران»، سوگواره عاشورایی «قلم نینوا» اجرای هم‌زمان نقاشی‌خط، نقاشی، خوش‌نویسی، شعرخوانی و نی‌نوازی هم‌زمان با فرارسیدن

ادامه مطلب »