کشف تنها فیلم موجود از مارسل پروست

هنردستان: یک پروفسور کانادایی موفق شده تنها تصویر متحرک موجود از مارسل پروست نویسنده برجسته فرانسوی را در یک فیلم عروسی پیدا کند.

 

به گزارش هنردستان، به نقل از گاردین نوشت: یک استاد دانشگاه کانادایی موفق به کشف تنها تصویر متحرک موجود از مارسل پروست در فیلم عروسی دختر یکی از دوستان نزدیک این نویسنده شده است.

 

این فیلم سیاه و سفید متعلق به سال ۱۹۰۴ است و مراسم عروسی دختر کنتس گروفول را که یکی از دوستان نزدیک پروست بوده نشان می‌دهد. گروفول الهام‌بخش پروست برای خلق شخصیت اوریان دو گورمانت در رمان “در جست‌وجوی زمان از دست‌رفته” است.

 

پروست در این فیلم، مردی بین ۳۰ تا ۴۰ سال، با سبیلی مرتب، کلاهی لبه‌دار و کت و شلوار رسمی به رنگ طوسی است که از پله‌ها پایین می‌آید. در حالی که اکثر مهمانان دیگر عروسی دو به دو از پله‌ها پایین می‌آیند، او در این فیلم تنها دیده می‌شود.

 

ژان پیر سیروا تران استاد دانشگاه لاوال در کبک که این فیلم را در مرکز سینمای ملی پاریس پیدا کرده، معتقد است این تنها تصویر متحرک موجود از این نویسنده مطرح محسوب می‌شود.

 

لوک فرس کارگردان فیلم “مروری بر مطالعات پروستی” نیز هیچ شکی ندارد که این تصویر نویسنده “در جست‌وجوی زمان از دست‌رفته” است که در این فیلم دیده می‌شود.

 

فرس در این‌باره به نشریه لو پواَن گفت: ما تمام جزئیات زندگی پروست را می‌دانیم. ما از چندین منبع مطلع‌ایم که پروست طی آن سال‌ها یک کلاه لبه‌دار و کت و شلواری طوسی می‌پوشیده است. خیلی تکان‌دهنده است که بگوییم ما اولین افرادی هستیم که پس از هم‌عصران او، می‌توانیم او را ببینیم. البته بهتر بود اگر او کمی آرام‌تر از پله‌ها پایین می‌آمد!

 

پرفسور ژان ایو ـ تدیه از دیگر کارشناسان پروست‌شناسی، در این‌باره گفت: من همیشه فکر می‌کردم بالاخره او را در فیلم‌های خبری خواهم دید. شکل صورت او، نوع تقریبی لباس پوشیدنش و همه این‌ مشخصات با او تطابق دارد و این شباهت به نظر قانع‌کننده می‌آید. به نظر من این کشف خیلی تأثیرگذار است چون پروست همیشه رابطه پیچیده‌ای با تصاویر متحرک داشت.او ادامه داد: خیلی تعجب‌آور است که پیش از این، هیچ‌کس به فکر این نیفتاده بود که در آرشیو فیلم‌های خانواده “گروفول” به دنبال تصویر “پروست” بگردد… این نشان می‌دهد امکان کشف چیزهای جدیدتر نیز ممکن است.

 

مارسل پروست سال ۱۹۲۲ در سن ۵۱ سالگی درگذشت. “در جست‌وجوی زمان از دست‌رفته” مشهورترین اثر او بود که بین سال‌های ۱۹۱۳ و ۱۹۲۷ در هفت جلد منتشر شد.

 

پروست در سال ۱۹۸۲ وارد عرصه فعالیت‌های ادبی جدی شد و همکاری‌اش را با نشریه‌ “Banqunet” آغاز کرد. در سال ۱۸۹۶ در ۲۵ سالگی اولین اثر خود را به ‌نام “لذت‌ها و روزها” منتشر کرد. اولین شاهکار پروست، “طرف خانه‌ سوان” بود که اولین قسمت از اثر هفت‌گانه‌ “در جست‌وجوی زمان از دست‌رفته” را تشکیل می‌داد و در دسامبر ۱۹۱۳ منتشر شد.

 

این نویسنده فرانسوی در عرصه‌ نویسندگی از افرادی چون گوستاو فلوبر، فئودور داستایوفسکی، جورج الیوت و لئو تولستوی الهام می‌گرفت و گراهام گرین او را بزرگ‌ترین نویسنده‌ قرن بیستم نامید.

 

اکثر آثار پروست بعد از مرگش به چاپ رسیدند؛ رمان “اسیر” در سال ۱۹۲۳، رمان “زندانی” در سال ۱۹۲۵، “زمان بازیافته” در سال ۱۹۲۷، “ژان سنتوی” در سال ۱۹۵۲ و اثر ناتمام “علیه سنت بوو” در سال ۱۹۵۳ منتشر شدند. این نویسنده در سال ۱۹۱۸ جایزه‌ ادبی “گنکور” فرانسه را کسب کرد.

 

منبع: ایسنا

امتیاز دهید
هنرهای تجسمی

فراخوان عکاسی 2024 head on

فراخوان عکاسی 2024 head onمنتشر شد. به گزارش هنردستان ، این مسابقه توسط بنیاد Head On، یک سازمان غیرانتفاعی در استرالیا اداره می شود.شما می

ادامه مطلب »
نمایشگاهها

گردهمایی هنرمندان و شاعران برای سوگواره عاشورایی «قلم نینوا» برگزار می‌شود

به گزارش روابط‌عمومی نگارخانه تخصصی هنرهای ایرانی اسلامی «ترانه باران»، سوگواره عاشورایی «قلم نینوا» اجرای هم‌زمان نقاشی‌خط، نقاشی، خوش‌نویسی، شعرخوانی و نی‌نوازی هم‌زمان با فرارسیدن

ادامه مطلب »