بررسی رمان مجتبا هوشیار محبوب با حضور مشیت علایی و سعید طباطبایی

هنردستان: نشست نقد و بررسی چهارشنبه‌های کتاب نشر چشمه، این هفته به واکاوی رمان جدید مجتبا هوشیار محبوب اختصاص دارد.

 

به گزارش هنردستان، نشست نقد و بررسی چهارشنبه‌های کتاب نشر چشمه، این هفته به واکاوی رمان مجتبا هوشیار محبوب اختصاص دارد. این نشست با حضور مشیت علایی، سعید طباطبایی و نویسنده رمان “آن‌ها با شاعری که خیلی دوستش داشتند بد تا کردند” برگزار خواهد شد.

 

“آن‌ها با شاعری که خیلی دوستش داشتند بد تا کردند” رمانی است که به تازگی از مجتبا هوشیار محبوب منتشر شده است. نشر چشمه در معرفی این کتاب و نویسنده آن نوشته است: “مجتبا هوشیار‌محبوب نویسنده‌ی جوانِ تجربه‌گرای روزگارِ ماست. رمانِ قبلی‌اش با نامِ آقای مازِنی و دلتنگی‌های پدرش در سالِ 1391 از برگزیدگان رمانِ متفاوتِ سال، “واو”، شد و به عنوان رمان قابل تحسین سال 91 انتخاب شد. کتابِ تازه‌ی این نویسنده یعنی آن‌ها با شاعری که خیلی دوستش داشتند بد تا کردند ادامه‌ای ا‌ست بر روند فکری و روایی این داستان‌نویسِ متفاوت. رمان متشکل از فصل‌ها و “تکه‌”های بسیار کوتاه است از روزگار و ماجراهای چند پسرِ جوان که یکی‌شان محورِ روایت است. او که با زمانه‌ی خود دچارِ ناهماهنگی و اصطکاک است درگیرِ اتفاق‌هایی می‌شود که در ارتباط با دیگران برایش رقم می‌خورد. تلخیِ زیستن و اشباح کلان‌شهرِ تهران به شکل‌های گوناگون در این ماجراها دخیل هستند و اجازه نمی‌دهند روایتْ خطی و پیوسته شود. برای همین ما در رمان با خُرده‌روایت‌ها، خُرده‌شخصیت‌ها و حتا آدم‌های خُرده‌پایی مواجه می‌شویم که تأثیرهای کوچک اما مهمی در متن می‌گذارند. رمان هوشیارمحبوب را می‌توان یک رمانِ تجربیِ “اقلیت” دانست که جورِ دیگری به جهانِ درون و اطرافش می‌نگرد. تجربه‌ی زوال و وجودهایی که در حالِ تکثیر شدن هستند در مکان. برای همین است که می‌توان این اثر را یک رمانِ خاص دانست. “

 

این نشست چهارشنبه 4 اسفند ماه از ساعت 17 تا 19 در  نشر چشمه واقع در رو به روی دو راهی یوسف آباد، کوچه افتخاری‌نیا شماره 52 برگزار می‌شود.

 

منبع: هنرآنلاین

امتیاز دهید