زمان برگزاری هجدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی سنتی اعلام شد

هنردستان: هجدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی سنتی همزمان با اعیاد قربان تا غدیر برگزار می‌شود

 

به گزارش هنردستان، به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، هجدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی از 10 شهریور ماه 1396 و در 10 بخش تخصصی برگزار می شود.

 

دبیرخانه این جشنواره، زمان برگزاری این رویداد نمایشی را همزمان با اعیاد قربان تا غدیر ، اعلام کرد.

 

هجدهمین جشنواره نمایش های آیینی و سنتی در 10 بخش تخصصی به شرح زیر برگزار می شود:

–  “نمایش های تخت حوضی (جایزه ویژه استاد علی نصیریان)”

–  مجالس شبیه خوانی (یادواره استاد هاشم فیاض)”

–  نمایش های عروسکی سنتی (یادواره استاد کاکامحمد شیرازی)”

–  مرور نمایش های آیینی – سنتی اجرا شده در سال های 1394 تا 1396

–  بخش نقالی و روایت های ملی (یادواره مرشد ولی الله ترابی)”

–  معرکه ها ، آیین ها و بازی های نمایشی

–  جوانه های نمایش ایرانی

–  نمایش های سنتی ملل(آسیا در نگاه نمایش های سنتی)

–  پنجمین سمینار بین المللی نمایش های آیینی و سنتی (ویژه شبیه خوانی و نقالی)

–  چهارمین دوره جایزه ویژه دکتر جلال ستاری

 

بخش نمایش های تخت حوضی که با هدف حفظ و ترویج نمونه های اصیل نمایش های تخت حوضی شکل گرفته در دو بخش ویژه و بخش موضوعات آزاد برگزار می شود. بخش شبیه خوانی نیز دو زیر بخش مجالس نو و مجالس غریب را شامل می شود که مهلت ارسال آثار به آن 29 فروردین ماه 1396 اعلام شده است.

 

در بخش نمایش های عروسکی سنتی نیز که برای حمایت از فعالان عرصه نمایش های عروسکی سنتی طراحی شده، آثار دو بخش نگاه نو ، الگوی کهن و بخش اجراهای اساتید تقسیم بندی می شوند. بخش اساتید نیز تا 5 تیر ماه 1396 پذیرای آثار متقاضی خواهد بود.

 

در بخش مرور این جشنواره اجراهای آیینی و سنتی که در محدوده زمانی 11 شهریور ماه 94 تا 30 خرداد 96 در یکی از تالار های تئاتر کشور حداقل 7 اجرا داشته اند را می پذیرد. مهلت ارسال درخواست حضور و مدارک مورد نیاز 13 تیر ماه 1396 اعلام شده است.

بخش نقالی نیز که در دو دسته نگاه نو ، الگوی کهن و اجراهای اساتید تقسیم بندی می شود تا 5 تیر ماه 96 پذیرای فرم درخواست شرکت به جشنواره خواهد بود.

 

بخش معرکه ها ، آیین ها و بازی های نمایشی نیز تا 30 خرداد ماه 1396 پذیرای تقاضای شرکت ، لوح فشرده اجرا خواهد بود.

 

بخش جوانه های نمایش ایرانی که از جمله بخش های جدید در جشنواره هجدهم است نیز با هدف پشتوانه سازی برای نمایش های آیینی و سنتی و در رده سنی کودک و نوجوان برگزار می شود.علاقه مندان در رشته های نقل و روایتگری، شبیه خوانی ، قصه گویی و نقالی و تکه کاری “سیاه بازی” می توانند نمونه کار خود را به همراه فرم تقاضای حضور تا پایان تیرماه 1396 به دبیرخانه ارسال کنند.

 

هنرمندان و گروه های نمایشی می توانند با مطالعه دقیق فراخوان این جشنواره و تکمیل فرم تقاضای حضور ، مدارک مورد نیاز را به دبیرخانه دائمی جشنواره ها ارسال کنند. شماره های 66710702 – 66705101 داخلی 319 پاسخگوی هنرمندان در خصوص این جشنواره است.

 

هجدهمین جشنواره نمایش های آیینی و سنتی با دبیری داوود فتحعلی بیگی از 10 تا 15 شهریور ماه 1396 در تهران برگزار می شود.

 

منبع: هنرآنلاین

امتیاز دهید
هنرهای تجسمی

فراخوان دیزاین Porada 2025

فراخوان دیزاین Porada 2025 منتشر شد . به گزارش هنردستان ، این رقابت توسط برند پیشرو ایتالیایی Porada برگزار می شود. در این سری از رقابت تمرکز

ادامه مطلب »
فیلم کوتاه

فیلم‌برداری «تاجی» تمام شد

فیلم‌برداری فیلم کوتاه «تاجی» به نویسندگی و کارگردانی مهدی برجیان به پایان رسید. به گزارش مشاور رسانه‌ای پروژه، فیلم‌برداری فیلم کوتاه «تاجی» به نویسندگی، کارگردانی

ادامه مطلب »