شاهسواری: خدا نکند که دچار توهم دانایی و توانایی بشویم

هنردستان: ششمین دوره مراسم اهدای جایزه کتاب سال سینمای ایران شامگاه جمعه ششم اسفند در خانه سینما برگزار شد.

به گزارش هنردستان، منوچهر شاهسواری (مدیرعامل خانه سینما) طی سخنانی گفت: خوشحالم که به یمن تلاش دوستان ما در خانه سینما که سال‌های پیش انجام دادند و سنت حسنه‌ای را سالیان پیش بر جای گذاشتند که همانا احترام گداشتن به کسانی در حوزه نظر ،ترجمه و تالیف است و اینکه همه آنها را ببینند و آنها را جزو حلقه توانایی حوزه سینما بدانند، اینجا هستیم.

 

 وی ادامه داد : ما بدون آنها با کسر جدی از دانایی مواجهه می‌شویم. روزگار فعلی روزگای است که در آن نظر فراوان است و انواع و اقسام این نظرات بدلیل وجود تکنولوژی فراهم می‌شود ولی در واقع هنوز صاحبنظر شدن کمی هنوز دشوار است و برای صاحبنظر شدن باید از راه‌های پر پیچ و خم عبور کرد.

شاهسواری ادامه داد : نظرهای کوتاه امروز و دیروز راه به جایی نمی‌برد و برای صاحبنظر شدن باید کمی خون دل خورد. اجازه دهید تا به بهانه امشب و به بهانه احترام به سینمای ایران ازجمله مولفین و مترجمین آن در حوزه کتاب عرض کنم که نه در جهان دیروز، نه در جهان امروز نه در جهان فردا بدون نظریه، نه می‌توان زیست کرد نه زیست امکان‌پذیر است، ولی یک فاصله افتاده، فاصله‌ای که ما را دچار توهم دانایی می‌کند و خدا نکند که دچار توهم دانایی و توانایی بشویم و فکر کنیم که یک تنه می‌توانیم جهان را تغییر دهیم “رادیکالیزم در نظر” منجر می‌شود به وجود فضا و آدم‌ها و نکته‌هایی که اصرار دارند به اینکه جهان همان جوری است که آنها می بینند. جهان آنطوری نیست که من می‌بینم و یا شما می‌بینید و یا تک تک ما می‌بینیم.

 مدیرعامل خانه سینما ادامه داد: جهان جهان است و ما از مناظر مختلف به آن نگاه می‌کنیم. متاسف هستم که گاهی اوقات می‌بینم این “رادیکالیزم در نظر” مورد استقبال کسانی واقع می‌شود که ما از آنها انتظار بزرگی و بزرگتری داریم، این سنت خوبی نیست. توجه کنید کسانی که به رادیکالیزم نظر دچار می‌شوند، دچار این ویروس و بیماری می‌شوند هم افسرده‌اند و هم ناامیدند و هم جهان را تمام شده فرض می‌کنند هرکسی تکه امید کوچکی در دلش باشد حتما جهان فردا را جهان بهتری می‌داند و همه آنها که فکر می‌کنند هر آنچه الان آنها می‌گویند همان است و ولاغیر به یقین وارد آن چرخه‌ای می‌شوند که چاره‌ای نداریم جز آنکه بر ایشان آرزوی سلامتی کنیم.

 وی ادامه داد: از همه شما ممنونم یقین دارم که حلقه دانایی و توانایی سینمای ایران همچنان به جلو خواهد رفت. رشد سینمای ایران به معنای محتوایی، رشد سینمای ایران به معنای زیرساخت‌ها، رشد سینمای ایران به معنای ارتباط با مخاطب و گردش مالی اش مدیون این حلقه دانایی و توانایی است که هر کس تکه‌ای از آن را برمی‌دارد و هزینه می‌کند و به یک تولید می‌رساند. تا موقعیکه خلاقیت هست ناامیدی راه به جایی نمی‌برد، نا امیدان خلاقانی هستند که دیگر امکان  خلاقیت ندارند یا بهتر بگویم اساسا درحوزه خلاقیت قدم نزده‌اند که ناامید شده‌اند.

اکبر نبوی دبیر ششمین جشن کتاب سال سینمای ایران طی سخنانی گفت: ششمین دوره جایزه کتاب سال سینمای ایران یک ویژگی مشخص و برجسته دارد نسبت به دوره‌های گذشته، نخست اینکه در این دوره  47 اثر به دبیر خانه ارسال شد و داوران محترم مرکب از محمد بزرگ نیا، شهرام جعفری نژاد، محمد گذرآبادی، محمد شهبا و مسعود نقاش‌زاده آثار را داوری کردند. داوران پیشنهاد بسیار خوبی هم داند که توسط آقای شاهسواری و بنده مورد تایید قرار گرفت و آن اینکه که کتابها را موضوعی‌تر داوری کنند به همین دلیل ما جایزه‌ها را افزایش دادیم. یعنی در چهار بخش مباحث نظری و مباحث عملی که این دو بخش در دوره‌های گذشته بوده، فیلم و فیلمساز و کتاب‌های مرجع در این دوره اضافه شده است و همینطور جایزه ویژه هیات داوران و یک جایزه خاص که بنام جایزه ویژه‌ی سینمای ایران اهدا خواهد شد در مجموع بنظر می‌آید همتی که برای بنیان گذاری و برپایی این جایزه گذاشته شد توانسته به رشد و گسترش کتاب، تالیف و ترجمه کتاب برای سینمای کشور وایجاد شوق و انگیزه بکند و همچنین ناشرین را بر سر شوق بیشتری بیاورد و احساس کنند که جایی هست که زحمات یکساله آنها دیده شود.  از همه دوستان دبیرخانه که در طول سال زحمت کشیدند و به ویژه از  داوران، و همراهی و همیاری سید رضا میرکریمی و منوچهر شاهسواری که در دوره گذشته و هم در این دوره حمایت های جدی کردند برای برپایی این جایزه تشکر می کنم و آرزو می‌کنم که دوره‌های بعدی این جایزه پربارتر از این شش دوره باشد.

در ادامه برگزیدگان به شرح زیر معرفی شدند:

مباحث نظری:

  1.   فلسفه فیلم/تالیف احمد رضا معتمدی/انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و هنر اسلامی
  2. معماری تصویر/یوهانی پالاسما/ ترجمه علی ابهری /نشر کتاب مس

فنون عملی:

1- مفاهیم و تکنیک های فیلمبرداری/تالیف محمد رحیمی/ نشرساقی

2-مکالمات والتر مرچ /مایکل انداج/ ترجمه مصطفی خرقه پوش/انتشارات چشمه

فیلم و فیلمساز:

1-  زیر پوست قصه ها/تالیف سعید عقیقی/انتشارات روزنه

2-  سرکلاس با کیارستمی/پال کرونین/ ترجمه سهراب مهدوی/ نشر نظر

مرجع:

1-  کتابشناسی سینما/تالیف اصغر یوسفی نژاد/انتشارات روزنه کار

2-  شهرها و سینما/باربارا منل /ترجمه مشترک نوید پورمحمدرضا و نیما عیسی پور/نشربیدگل.

 

منبع: خبرگزاری ایلنا

امتیاز دهید
هنرهای تجسمی

فراخوان دیزاین Porada 2025

فراخوان دیزاین Porada 2025 منتشر شد . به گزارش هنردستان ، این رقابت توسط برند پیشرو ایتالیایی Porada برگزار می شود. در این سری از رقابت تمرکز

ادامه مطلب »
فیلم کوتاه

فیلم‌برداری «تاجی» تمام شد

فیلم‌برداری فیلم کوتاه «تاجی» به نویسندگی و کارگردانی مهدی برجیان به پایان رسید. به گزارش مشاور رسانه‌ای پروژه، فیلم‌برداری فیلم کوتاه «تاجی» به نویسندگی، کارگردانی

ادامه مطلب »