فراخوان دهمین جشنواره ملی موسیقی نواحی منتشر شد

هنردستان: فراخوان دهمین جشنواره ملی موسیقی نواحی ایران برای حضور گروه های موسیقی نواحی و مقامی در بخش‌ها و گونه‌های مختلف منتشر شد.

به گزارش هنردستان، فراخوان این جشنواره بارویکرد منظومه‌خوانی در دو بخش راویان اصالت (رقابتی)  و اجرای پیشکسوتان (غیر رقابتی) به شرح ذیل بطور رسمی منتشر شد:

 

«منظومه‌خوانی» یکی از شکل‌های رایج در موسیقی اقوام مختلف ایران است. مضامین این منظومه‌ها در برگیرنده متون کهن ادب فارسی و منظومه‌های شفاهی موسیقایی مناطق مختلف ایران است. راویان این منظومه‌ها که در نواحی مختلف ایران با نام‌هایی همچون: عاشیق، باخشی، بخشی، پهلوان، شائر و… نامیده می‌شوند، به عنوان ناقلان فرهنگ گفتاری در انتقال فرهنگ بومی نقش بسزایی دارند. منظومه‌خوانی در مناطق مختلف ایران با توجه به بافت فرهنگی هر منطقه، واجد خصوصیات و ویژگی‌های منحصر به فردی است که حاوی ودایع فرهنگی اقوام مختلف می‌باشد. امّا برخی از مضامین این منظومه‌ها  فراتر از حیطه قومی است؛ مانند منظومه‌خوانی ادبیات کهن ایرانی نظیر:  شاهنامه‌خوانی در اغلب مناطق ایران، خیام خوانی در بوشهر،  نظامی‌خوانی در لرستان و برخی در حیطه قومی است مانند؛  منظومه‌های کوراوغلو، اصلی و کرم و… که با الحان بومی با ساز و آواز روایت می‌شده است. از آنجا که این نوع از موسیقی حاوی مهمترین رپرتوارسازی و آوازی موسیقی مناطق مختلف ایران است؛ «دهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران» با محوریت منظومه‌خوانی و اهداف ذیل از تاریخ سه شنبه ۶ تیر تا جمعه ۹ تیرماه ۱۳۹۶  در کرمان برگزار خواهد شد.

•   اهداف جشنواره :        

–    حفظ و انتقال ویژگی‌های آیینی موسیقی نواحی ایران به آیندگان

–    پاسداری از نغمات قدیمی و مواریث معنوی و سجایای نهفته در این موسیقی

–    فراهم‌سازی بستر مناسب برای به دست آوردن بازمانده‌های موجود و احیاء انواع فرم‌های اجرایی موسیقی نواحی ایران.

•    بخش‌های جشنواره:

این دوره از جشنواره، شامل دو بخش راویان اصالت (رقابتی) واجرای پیشکسوتان (غیر رقابتی )خواهد بود.

۱.    راویان اصالت (رقابتی )

–    موضوع این بخش، منظومه خوانی و الحان مرتبط با آن است.

–    در این بخش گروه‌ها و نفرات شرکت کننده در جشنواره، به اجرای منظو مه‌های خاص موسیقایی منطقه خود و در ارتباط با موضوع جشنواره می‌پردازند.

–    لازم است شخص منظومه‌خوان متقاضی شرکت در جشنواره، نوازنده بوده یا نوازنده همراه داشته باشد.

–     تعداد اعضای گروه، باید حد اکثر ۲ نفر باشند  به استثناء برخی از مناطق( بنا به نظر هیأت انتخاب  دهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران)

–    هر نوازنده یا خواننده می‌تواند فقط در قالب یک گروه یا یک فرد، در جشنواره اجرا داشته باشد.

–     نمونه اجرای تصویری گروه یا فرد متقاضی، باید بر روی لوح فشرده با کیفیت مطلوب به مدت ٥ تا ٢٠ دقیقه، بدون ویرایش و ضبط استودیویی، به همراه با تکمیل فرم درخواست شرکت در جشنواره ومتن اشعار با ترجمه آن، به صورت پستی به آدرس دبیرخانه جشنواره ارسال یا به طورحضوری تحویل شود.

–    مدت زمان اجرای گروه ها و نفرات راه یافته به مرحله نهایی بخش رقابتی، ٢٠ دقیقه خواهد بود.

•    آدرس پستی دبیرخانه دهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران :

 کرمان ، چهار راه طهماسب‌آباد،  مجتمع فرهنگی –  هنری کرمان ، طبقه اول،دفتر انجمن موسیقی کرمان  ، کد پستی  ۷۶۱۳۶۷۵۵۹

آدرس پست الکترونیکی : kermanmusicunity@gmail.com

•    جوایز:

–     افراد و گروه‌ها به صورت برگزیده و بدون رتبه‌بندی، با توجه به ویژگی‌های خاص اجرایی هر منطقه، توسط هیات داوران انتخاب و معرفی می‌شوند.

–    به نفرات برگزیده جشنواره، علاوه بر لوح تقدیر، یک سکه تمام بهارآزادی و به نوازنده همراه،  یک نیم سکه بهار آزادی، اعطا خواهد شد.

–    به تمامی شرکت‌کنندگان در جشنواره، گواهی شرکت اعطا خواهد شد.

۲.    بخش غیر رقابتی:

– اجرای موسیقی پیشکسوتان موسیقی نواحی ایران در سالن‌های شهر کرمان و شهرستان‌های تابعه، مطابق با جدول زمان‌بندی مشخص شده توسط دبیرخانه جشنواره، خواهد بود

 – شرکت کنندگان این بخش، توسط ستاد جشنواره انتخاب و دعوت خواهند شد.

   * نکات مهم :

–   مهلت ارسال آثار به دبیر خانه جشنواره  تا ۳۱ اردیبهشت  ١٣٩۶ می‌باشد.

 –    صرف تکمیل و ارسال فرم در خواست، تعهدی برای دبیرخانه جشنواره در خصوص دعوت از گروه‌های متقاضی ایجاد نمی‌کند.

–     مدارک ارسالی، در دبیرخانه محفوظ مانده و به فرستنده مسترد نمی‌شود.

 –    پس از پایان مهلت ارسال آثار، بررسی نمونه آثار ارسالی، آغاز و اسامی گروه‌ها و نفرات پذیرفته شده از طریق پایگاه رسمی جشنواره، اعلام خواهد شد.

 –    کمک هزینه مربوط به ایاب و ذهاب بین/ برون شهری، بر اساس نرخ رسمی کرایه اتوبوس یا قطار، پرداخت می‌شود و نیز اقامت و پذیرایی و ایاب و ذهاب درون شهری راه یافتگان به مرحله نهایی جشنواره به عهده ستاد جشنواره است.

هرگونه اطلاع‌رسانی تکمیلی در خصوص جشنواره، از طریق music.farhang.gov.ir خواهد بود.

– مسئولیت پیگیری اخبار و اطلاعات این پایگاه، بر عهده متقاضیان جشنواره است.

–  دبیرخانه دهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران با شماره تلفن ۳۲۴۶۰۹۸۸-۰۳۴ در کرمان و در تهران   ۶۶۷۲۱۱۷۰  -۰۲۱ آماده پاسخگویی به سوالات احتمالی متقاضیان شرکت در جشنواره می‌باشد.

 

منبع: خبرگزاری ایلنا

امتیاز دهید