مزارت سخت پیدا می‌شود استاد …

هنردستان: هشتم اسفندماه سالروز درگذشت استاد غلامحسین بنان است؛ خواننده‌ای که این روزها مزارش را در میان قبرهای هم‌سطح‌شده گورستان امامزاده طاهر (ع) به‌سختی می‌توان پیدا کرد.

به گزارش هنردستان، تعدادی از نامداران هنر و فرهنگ این سرزمین در امامزاده طاهر (ع) واقع در کرج دفن شده‌اند و همین موضوع، این مکان را مشهور کرده است و هستند افرادی که فقط برای زیارت قبور این هنرمندان، پای‌شان را در گورستان امامزاده طاهر (ع) می‌گذارند.

 

غلامحسین بنان، خواننده قدیمی یکی از کسانی است که در این مکان دفن شده است. ۳۱ سال از درگذشت او می‌گذرد و هنگامی که در یکی از غروب‌های سرد زمستان به امامزاده طاهر (ع) رفتیم، خیلی سخت‌تر از آنچه که فکرش را می‌کردیم، توانستیم مزار این هنرمند را پیدا کنیم. اگر برای اولین‌بار به دیدن قبر غلامحسین بنان بروید، شاید در نهایت مجبور شوید از رهگذران یا کارکنان امامزاده سراغ مزار او را بگیرید.

 

مزار غلامحسین بنان قبل از تغییر

قبر این هنرمند و خواننده پس از اجرای طرح هم‌سطح‌سازی قبور، بسیار کوچک‌تر از سنگ قبر قدیمی شده و نامش، تاریخ تولد و وفاتش روی سنگی کوچک نوشته شده است.

غلامحسین بنان اردیبهشت ۱۲۹۰ در شهر تهران متولد شد و از شش سالگی خوانندگی و نوازندگی پیانو را آغاز کرد و در این راه از کمک‌های مادرش که نوازنده بود، بهره‌ گرفت. از سال ۱۳۲۱ صدای غلامحسین بنان همراه با عده‌ای از هنرمندان دیگر از رادیو تهران به گوش رسید و دیری نگذشت که نام بنان زبان‌زد همه شد.

روح‌الله خالقی او را در ارکستر انجمن موسیقی شرکت داد و همچنین با ارکستر شماره یک نیز همکاری خود را شروع کرد و از بدو شروع برنامه «گل‌های رنگارنگ» به دعوت «داود پیرنیا» با این برنامه همکاری داشت.

 

مزار غلامحسین بنان بعد از هم‌سطح‌سازی

بنان در طول فعالیت هنری خود، حدود ۳۵۰ قطعه اجرا کرد که «الهه ناز»، «بهار دلنشین»، «ای ایران» و … از مشهورترین آن‌ها هستند.

غلامحسین بنان هشتم اسفندماه ۱۳۶۴ در بیمارستان ایران‌مهر تهران درگذشت و در امامزاده طاهر کرج به خاک سپرده شد.

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

امتیاز دهید
گپ و گفتگو

گفت‌وگو با «فاطمه رضایی»،گرافیستی که «جشن‌های ایرانی» را به خانه هنرمندان آورد

جشن‌های ایرانی مظلوم واقع شده‌اند احمدرضا حجارزاده: نمایشگاه «جشن‌های ایرانی» با طراحی‌های «فاطمه رضایی» از 28 اردیبهشت‌ماه در گالری تابستان خانه هنرمندان ایران آغاز به

ادامه مطلب »