اسکار ۲۰۱۷ با چاشنی تظاهرات ضد ترامپ

هنردستان: هنرمندان هالیوودی دو روز پیش از برگزاری مراسم اعطای جوایز اسکار، تظاهراتی را با رهبری «جودی فاستر» علیه «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا به راه انداختند.

به گزارش هنردستان، «بی‌بی‌سی» نوشت: تعدادی از هنرمندان هالیوودی به جای شرکت در مهمانی پیش از اسکار گرد هم جمع شدند و اعتراض خود را نسبت به سیاست‌های اخیر «دونالد ترامپ» رئیس جمهور جدید آمریکا ابراز کردند.

 

این تظاهرات دو روز پیش از مراسم اسکار که روز یکشنبه در لس‌آنجلس برگزار می‌شود، صورت گرفت. «جودی فاستر» بازیگر سرشناس برنده دو جایزه اسکار و «مایکل جی. فاکس» هنرپیشه کانادایی‌تبار، رهبران اصلی این حرکت جمعی بودند.

«فاستر» درباره حضور خود گفت: من به ندرت در جمع‌های عمومی صحبت می‌کنم، اما حالا وقت آن رسیده که خودی نشان دهم.

«فاکس» نیز اظهار داشت: ما جزو خوش‌شانس‌ها بودیم و من می‌خواهم کمی از این شانس خود را با پناهندگانی که قصد دارند وارد آمریکا شوند، شریک شوم. من اعتقاد دارم که وقتی کارهای خیلی خوبی برای تو انجام می‌شود، طبیعی است که حس مسئولیت شهروندی و حتی جهانی به تو دست دهد.

این هنرمند در ادامه گفت:‌ من خود را یک آدم خوش‌بین می‌دانم و این گاهی به شخصه برای من سخت می‌شود، بیشتر زمانی که یک نوع بی‌طاقتی در حال رشد و کمبود مهربانی و همدردی را در جهان اطرافم می‌بینم. کرامت یک انسان ممکن است مورد اهانت قرار بگیرد، مخدوش شود و یا بی‌رحمانه به سخره گرفته شود، اما اگر حمایت‌ها باشند، هرگز نمی‌توان کرامت را از آن شخص گرفت.

«فاکس» بازیگری متولد کاناداست که دو دهه است شهروند آمریکا شده. او در خلال صحبت‌هایش گفت که به «قدرت هنر برای تغییر نه تنها آنچه در قلب‌های ماست، بلکه آنچه در جهان است» اعتقاد دارد.

«جودی فاستر»‌ که دو جایزه اسکار را برای فیلم‌های «سکوت بره‌ها» و «متهم» به دست آورده، گفت: اعتراض جمعی دقیقا راهی است که صنعت سینما را بزرگ می‌کند. راهی است برای گرامیداشت همه شما، برای بزرگداشت مقاصد هنری و تعهد ما به انسانیت، چه روی پرده و چه غیر آن.

این کارگردان ـ هنرپیشه در ادامه افزود: من آدمی نیستم که راحت بتوانم از چهره عمومی‌ خودم برای این‌جور فعالیت‌ها استفاده کنم. بنابراین درست شبیه خیلی از شماها، در زندگی راه‌های کوچکی برای خدمت پیدا کرده‌ام تا خودم را نشان بدهم و بتوانم دست کسی را که پایین تپه است، بگیرم.

«فاستر» ادامه داد: اما امسال سال متفاوتی است و زمان این رسیده که خودی نشان دهم. این یک زمان منحصر به فرد در تاریخ است. وقت این است که همه حضور داشته باشند. وقتی ما تعالی سینما را جشن می‌گیریم؛ درست مثل همان کاری که امروز و این هفته در حال انجامش هستیم، نمی‌توانیم فراموش کنیم که کار این صنعت پرداختن به انسانیت است. همین محبت و مهربانی است که ما را قوی می‌کند. کار درست را انجام دادن است که ما را عادل می‌کند.

از زمان پیروز شدن «دونالد ترامپ» در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، هالیوودی‌ها از هر فرصتی برای نشان دادن اعتراض خود به سیاست‌های او و قانون منع ورود مهاجران استفاده کرده‌اند.

طبق قانون موقتی که «ترامپ» وضع کرده، مسافران و مهاجران هفت کشور مسلمان ایران، عراق، سوریه، لیبی، سودان، یمن و سومالی حتی با وجود داشتن کارت سبز، حق ورود به ایالات متحده آمریکا را ندارند.

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

امتیاز دهید