فراخوان دوازدهمین جشنواره بین المللی تئاتر مریوان منتشر شد

هنردستان: دوازدهمین جشنواره بین المللی تئاتر (خیابانی – کاربردی – محیطی) مریوان در 7 بخش مسابقه ایران ، نمایش‌های آیینی و سنتی ، تئاتر ملل، تئاتر کودک و نوجوان ، میهمان و کارگاه‌های آموزشی و نشست‌های تخصصی منتشر شد.

 

به گزارش هنردستان به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی ، دوازدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی – کاربردی – محیطی مریوان با دبیری فاتح بادپروا برای برگزاری این جشنواره در شهریور ماه 1396 فراخوان داد.

 

این جشنواره با همکاری  اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌ استان کردستان، اداره کل هنرهای نمایشی ، انجمن هنــــرهای نمایشی ایران، انجمن هنرهای نمایشی کردستان،شورای اسلامی‌ شهر و شهرداری مریوان برگزار خواهد شد.

 

در این فراخوان آمده است که جشنواره بر محورهای وفاق و انسجام اجتماعی و مشارکت سیاسی برای پیشرفت کشور، ترویج فرهنگ اصیل ایران اسلامی، ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و ادبیات پایداری، ترویج نشاط اجتماعی و روحیه امید با تکیه بر فرهنگ  ایران اسلامی، موضوعات شهروندی و معضلات شهری، محیط زیست، منابع طبیعی و ثروت‌های ملی (با تأکید بر دریاچه زریبار)، ترویج فرهنگ صلح و دوستی و احترام متقابل بین ملت‌ها و مبارزه با تروریسم تاکید داشته و نگاه ویژه ای نیز به آگاهی بخشی و دانش افزایی درباره آسیب‌های اجتماعی ناشی از اعتیاد، بیکاری، طلاقوتلاش در پیشگیری از این آسیب‌ها و همچنین اقتصاد مقاومتی دارد.

 

دوازدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان با افزودن بخش کودک و نوجوان در 7 بخش‌ برگزار خواهد شد.

 

در بخش مسابقه ایران نمایش‌های متقاضی با گونه‌های متفاوت نمایش‌های فضای باز(خیابانی – کاربردی – محیطی) با اولویت محورهای مورد تأکید جشنواره حضور خواهند داشت.

 

بخش نمایش‌های آیینی و سنتی نیز آثارتولید شده بر اساس فرهنگ بومی و محلی، خرده فرهنگ‌ها، بازی‌های محلی، آیین و سنن اقوام مختلف کشور را شامل می‌شود.

 

در بخش تئاتر ملل آثاری از سایر کشورهای جهان بر پایه شیوه‌های نوین تئاتر خیابانی که به مضامین انسانی همچون صلح و دوستی بین ملت‌ها و دفاع از ستمدیدگان بپردازد در اولویت انتخاب خواهد بود.

 

بخش تئاتر کودک ونوجوان در جشنواره تئاتر خیابانی مریوان با هدف حمایت از آثار هنری خلاق وتربیت نسل آینده ورشد وپرورش فرزندان ایران اسلامی شکل گرفته و ستاد برگزاری جشنواره این بخش را به صورت غیر رقابتی برگزار خواهد کرد. نقش آموزشی وتربیتی در انتقال مضمون به مخاطب،اولویت انتخاب در این بخش است.

 

در بخش مهمان این جشنواره نیز با هماهنگی دبیــــرخانه جشنواره‌های اداره کل هنرهای نمایشی ورایزنی با دبیران جشنواره‌های معتبر کشور، از میان آثار معرفی شده ، از 4 اثر برتر نمایش خیابانی، جهت حضور در دوازدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان دعوت خواهد شد.

 

دوازدهمین جشنواره تئاتر خیابانی مریوان با هدف ارتقای بنیه علمی این حوزه تئاتر کشور،کارگاه‌های آموزشی و نشست‌های تخصصی تئاتر بیرونی را نیز باحضور اساتید داخلی و خارجی برگزار خواهد کرد.

 

مطابق فراخوان مهلت ارسال طرح و ایده به دبیرخانه این جشنواره 1/3/1396  و زمان اعلام نتایج طرح وایده های ارسالی20/3/1396 خواهدبود.

 

مهلت ارسال لوح فشرده آثاری که طرح آن‌ها پذیرفته شده است و لوح فشرده نمایش‌های کودک و نوجوان:20/4/1396 و تاریثخ اعلام نمایش‌های برگزیده: 15/5/1396 اعلام شده است.

 

دوازدهمین جشنواره بین المللی تئاتر ( خیابانی – کاربردی – محیطی) مریوان 17تا 21 شهریور 1396 اعلام شده است.

 

گروه‌های متقاضی می‌توانند با مطالعه دقیق فراخوان ، مدارک  و فرم تکمیل شده تقاضای حضور را به دبیرخانه دائمی جشنواره در مریوان به نشانی کردستان، مریوان، بلوار امام خمینی(ره)، مجتمع فرهنگی هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ، دبیرخانه دائمی جـشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان-کد پستی: ۶۶۷۱۷۴۳۱۷۳ ارسال کنند.

 

شماره تلفن‌های 08734593625 و 08734601154 ، و شماره‌های نمابر 08734601154 و 08734593625 و ایمیل mariwan.festival@gmail.com  برای ارتباط با دبیرخانه اعلام شده است.

 

متن فراخوان دوازدهمین جشنواره بین المللی تئاتر مریوان

(خیابانی – کاربردی – محیطی)

برگزارکنندگان:  اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌ استان کردستان، اداره کل هنرهای نمایشی ، انجمن هنــــرهای نمایشی ایران، انجمن هنرهای نمایشی کردستان، شورای اسلامی‌ شهر و شهرداری مریوان

 1. موضوع جشنواره آزاد می‌باشد.
 2.  
 3. محورهای مورد تاکید:
 • وفاق و انسجام اجتماعی و مشارکت سیاسی برای پیشرفت کشور                                                                                      
 •  ترویج فرهنگ اصیل ایران اسلامی، ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و ادبیات پایداری                                    
 • ترویج نشاط اجتماعی و روحیه امید با تکیه بر فرهنگ  ایران اسلامی
 • موضوعات شهروندی و معضلات شهری، محیط زیست، منابع طبیعی و ثروت‌های ملی (با تأکید بر دریاچه زریبار)
 • ترویج فرهنگ صلح و دوستی و احترام متقابل بین ملت‌ها و مبارزه با تروریسم

نگاه ویژه :                                                                                                                                                                

 1. آگاهی بخشی و دانش افزایی درباره آسیب‌های اجتماعی ناشی از اعتیاد، بیکاری، طلاق وتلاش در پیشگیری از این آسیب‌ها
 2. اقتصاد مقاومتی

بخش‌های جشنواره

الف) بخش مسابقه ایران

آثار این بخش از میان نمایش‌های متقاضی با گونه‌های متفاوت نمایش‌های فضای باز(خیابانی – کاربردی – محیطی) با اولویت محورهای مورد تأکید جشنواره انتخاب می‌گردد. در این بخش، دبیرخانه جشنواره پذیرای طرح و ایده متقاضیان خواهد بود که باید به صورت پروپزال اجرایی ارائه شود.

 1. این بخش به صورت رقابتی برگزار می‌شود و سقف پذیرش نهایی آثار جهت شرکت در جشنواره 20 نمایش است که از میان آثاری که طرح و ایده آن‌ها پذیرفته شده انتخاب خواهند شد.
 2. آثار متقاضی این بخش می‌بایست تا پیش از این در هیچ جشنواره ای در گستره سراسری شرکت نکرده باشند.
 3. به آثار راه یافته به این بخش، حداقل ۰۰۰/۰۰۰/30 ریال و حداکثر ۰۰۰/۰۰۰/٥٠ ریال کمک هزینه شرکت در جشنواره پرداخت خواهد شد.
 4. با هدف ترویج و تشویق اجرای عمومی نمایش‌های خیابانی، تنها آثاری می‌توانند در این بخش شرکت کنند که تا پیش از مهلت ارسال آثار، حداقل ۵  اجرای عمومی (به تأیید اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی یا انجمن هنرهای نمایشی استان به همراه اسناد درج خبر اجرای عمومی در پرتال استانی ایران تئاتر برای آثار استان‌ها و تأییدیه کانون تئاتر خیابانی برای آثار شهر تهران) داشته باشند.

ب) بخش نمایش‌های آیینی و سنتی

آثار تولید شده بر اساس فرهنگ بومی و محلی، خرده فرهنگ‌ها، بازی‌های محلی، آیین و سنن اقوام مختلف کشورباشد.                            این بخش به صورت رقابتی برگزار می‌شود و بر اساس انتخاب هیـأت داوران در هر کدام از بخش‌های: ۱- تحقیــق و پژوهش آیین‌ها ۲-کارگردانی ۳- طراحی فضای نمایشی 4- موسیقـــی، یک برگزیده معرفــــی شده و به برگزیدگان جوایزی اهدا خواهد شد.

 1. سقف پذیرش اثر در این بخش 5 نمایش و حداکثر تعداد نفرات هر گروه در این بخش ۱۲ نفر خواهد بود.
 2. به آثار راه یافته به این بخش حداقل ۰۰۰/۰۰۰/٣۵ ریال و حداکثر ۰۰۰/۰۰۰/6۰ ریال کمک هزینه شرکت در جشنواره پرداخت خواهد شد.

ج) تئاتر ملل

ستاد برگزاری جشنواره برای این بخش آثاری از سایر کشورهای جهان را انتخاب و دعوت خواهد کرد. آثار تولید شده بر پایه شیوه‌های نوین تئاتر خیابانی که به مضامین انسانی همچون صلح و دوستی بین ملت‌ها و دفاع از ستمدیدگان بپردازد در اولویت انتخاب خواهد بود.

د) تئاتر کودک ونوجوان

با هدف حمایت از آثار هنر خلاق وتربیت نسل آینده و رشد وپرورش فرزندان ایران اسلامی، ستاد برگزاری جشنواره این بخش را به صورت غیر رقابتی برگزار خواهد کرد. نقش آموزشی وتربیتی در انتقال مضمون به مخاطب، اولویت انتخاب در این بخش است. در این بخش دبیرخانه جشنواره، پذیرای نمایش‌های تولید شده متقاضیان خواهد بود که ضروری است به صورت نسخه تصویری ارائه شود.

 1. سقف پذیرش اثر در این بخش4 نمایش خواهد بود.

به آثار راه یافته به این بخش حداقل ۰۰۰/۰۰۰/25 ریال و حداکثر ۰۰۰/۰۰۰/40 ریال کمک هزینه شرکت در جشنواره پرداخت خواهد شد.

ه) بخش مهمان

ستاد برگزاری جشنواره در نظر دارد با هماهنگی دبیــــرخانه جشنواره‌های اداره کل هنرهای نمایشی و رایزنی با دبیران جشنواره‌های معتبر کشور، از میان آثار معرفی شده به دبیرخانه جهت این بخش، به تشخیص دبیرخانه، از 4  اثر برتر نمایش خیابانی، جهت حضور در دوازدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان دعوت به عمل آورد.

 1. به آثار حاضر در این بخش حداقل ۰۰۰/۰۰۰/20 ریال و حداکثر ۰۰۰/۰۰۰/40 ریال کمک هزینه شرکت در جشنواره پرداخت خواهد شد.

و) کارگاه‌های آموزشی ونش است های تخصصی

ستاد برگزاری جشنواره با هدف ارتقای بنیه علمی این حوزه تئاتر کشور، کارگاه‌های آموزشی و نشست‌های تخصصی تئاتر بیرونی را باحضور اساتید داخلی و خارجی برگزار می‌کند.

گاه شمار جشنواره:

 • مهلت دریافت طرح وایده : 1/3/1396
 • اعلام نتایج طرح وایده های ارسالی: 20/3/1396
 • مهلت ارسال لوح فشرده آثاری که طرح آن‌ها پذیرفته شده است و لوح فشرده نمایش‌های کودک و نوجوان:20/4/1396
 • اعلام نمایش‌های برگزیده: 15/5/1396

برگزاری جشنواره: 17تا 21 شهریور 1396

تذکرات مهم:

 1. در بخش مسابقه، چنانچه در هر مرحله‌ای شرکت اثر ارسالی در جشنواره سراسری رقابتی دیگری برای ستاد جشنواره محرز شود از ادامه حضور اثر در جشنواره جلوگیری خواهد شد.
 2. متقاضی شرکت، مسئول کیفیت مدارک ارسالی به ویژه لوح فشرده تصویری است و در صورت عدم پخش تصویر یا صدای نمایش، ستاد برگزاری هیچگونه مسئولیتی نخواهد داشت.
 3. حضور در جشنواره به منزله پذیرش ضوابط اجرایی آن است و گروه‌های شرکت کننده ملزم به رعایت قوانین، مقررات و برنامه‌ریزی اجرایی جشنواره خواهند بود.
 4. ستاد برگزاری، مسئولیتی در قبال تهیه سیستم صوتی، دکور، آکسسوار و… برای گروه‌های شرکت کننده نخواهد داشت.
 1. مدارک مورد نیاز

مدارک عمومی:

 • فرم تکمیل شده تقاضای حضور در جشنواره
 • یک قطعه عکس ۴☓۳  از کارگردان
 • خلاصه سوابق هنری کارگردان

تذکر: به مدارک ارسالی ناقص یا مدارکی که پس از موعد مقرربه دبیرخانه جشنواره ارسال شود ترتیب اثر داده نخواهد شد.

مدارک اختصاصی هر بخش:

 1. تقاضای اولیه مسابقه تئاتر ایران :

  پنج نسخه طرح و ایده نمایش (در قالب پروپزال اجرایی)

موارد لازم در پروپزال اجرایی:

الف- شخصیت‌های نمایش (توضیحات مربوط به شخصیت‌های نمایشی و نقش‌ها) ب- طرح وایده نمایش حداکثر در دو صفحه ج- صحنه بندی وتوضیح صحنه‌های نمایش د- شیوه وتکنیک اجرایی نمایش ه- فضای اجرایی نمایش، محیط وامکانات لازم اجرایی

– مجوز طراح ایده یا نویسنده

 1. مسابقه ایران- نمایش‌های آیینی و سنتی و نمایش‌های کودک ونوجوان
 • پنج نسخه لوح فشرده حاوی فایل تصویری با کیفیت اثر در فرمت‌های معمول قابل پخش DVD
 • یک نسخه لوح فشرده حاوی چند عکس با کیفیت از اجرا
 • خلاصه پژوهش آیین، بازی یا موضوع نمایش‌های آیینی وسنتی
 • تأیید اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی یا انجمن هنرهای نمایشی استان به همراه اسناد درج خبر اجرای عمومی در پرتال استانی ایران تئاتر برای آثار استان‌ها و تأییدیه کانون تئاتر خیابانی( برای آثار شهر تهران) به استثنای نمایش‌های کودک ونوجوان.    

نشانی دبیرخانه دائمی جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان

کردستان، مریوان، بلوار امام خمینی(ره)، مجتمع فرهنگی هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ، دبیرخانه دائمی جـشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان-کد پستی: ۶۶۷۱۷۴۳۱۷۳

تلفن: 08734593625-۰۸۷۳۴۶۰۱۱۵۴

نمابر: ۰۸۷۳۴۶۰۱۱۵۵- 08734593626

نشانی الکترونیکیmariwan.festival@gmail.com

سایت جشنواره www.Mariwanfestival.com

سایت ایران تئاتر  www. Theater.ir

فرم تقاضای حضور در دوازدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان 1396

اینجانب ……………………………………………………….. با اطلاع کامل از شرایط فراخوان با ارسال مدارک مورد نیاز، تقاضای

خود را برای حضور در بخش ………………………………………………………………………………………..اعلام می‌نمایم.

عنوان اثر:………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

نویسنده:……………………………………………………………………..کارگردان:……………………………………………………………………..

تحصیلات ( باذکر گرایش) :………………………………………………………………………………………………………………………………..

گروه:……………………………………………………………………………………..شهر:…………………………………………………………………

موضوع نمایش:…………………………………………………………………………………….مدت زمان:……………………………………………

تلفن ثابت: ……………………………………………………………………تلفن همراه: ………………………………………………………………….

نشانی دقیق پستی: ………………………………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

پست الکترونیک: ………………………………………………………………………………………………………………………………………………

نام ونام خانوادگی :                                                         تاریخ:                                                                امضاء:

 

 

منبع: هنرآنلاین

امتیاز دهید
هنرهای تجسمی

«رها» به ملت رسید

نمایشگاه گروهی نقاشی با عنوان «رها» روز جمعه ۲۵ خرداد در گالری پردیس ملت افتتاح می‌شود. به گزارش هنردستان ، به نقل از روابط‌عمومی موسسه

ادامه مطلب »