«میازاکی» یک انیمیشن بلند می‌سازد

هنردستان: انیمیشن‌ساز برجسته ژاپنی که اعلام بازنشستگی کرده بود، مشغول ساخت یک انیمیشن بلند و جدید است.

به گزارش هنردستان، به نقل از ورایتی، رسانه‌های ژاپنی به نقل از «توشیو سوزوکی» تهیه‌کننده کهنه‌کار استودیو انیمیشن‌سازی «جیبلی» توکیو اعلام کردند که «هایائو میازاکی» انیمیشن‌ساز برنده اسکار هم‌اکنون به سختی مشغول کار بر روی پروژه جدید سینمایی خود است.

 

«سوزوکی» که یکی از تهیه‌کنندگان انیمیشن نامزد اسکار «لاک پشت قرمز» نیز هست، اعلام کرد که «میازاکی» به سختی و بدون فیلمنامه نوشتاری مشغول ساخته انیمیشن بلند و جدیدش است.

«میازاکی» 76 ساله در سپتامبر 2014 به صورت رسمی از دنیای انیمیشن خداحافظی کرد اما بنابر اعلام «سوزوکی» زمانی که استودیو فیلمسازی «جیبلی» مشغول ساخت انیمیشن «لاک پشت قرمز» شد، «میازاکی» از این که فرد دیگری برای این استودیو انیمیشن بسازد ناخرسند شد و خودش شروع به توسعه طرح خود برای یک انیمیشن بلند کرد.

این انیمیشن در واقع نسخه بلندشده انیمیشن کوتاه «بورو و کرم ابریشم» است که «میازاکی» قصد داشت آن را با استفاده از تکنیک CGI برای موزه توکیو بسازد.

«میازاکی» در طول بیش از 50 سال فعالیت هنری خود به موفقیت‌های فراوانی درحد «نیک پارک» انیماتور کمپانی والت دیزنی دست یافته است و یکی از مشهورترین و تاثیرگذارترین انیماتورهای تاریخ سینما محسوب می‌شود.

وی که متولد توکیوست، انیمیشن‌سازی حرفه‌ای خود را در سال 1961 آغاز کرد و به عنوان هنرمند طراح برای انیمیشن «سفرهای گالیور فراتر از ماه» کار می‌کرد.

او درآن دهه به کار در نقش های مختلف در صنعت انیمیشن ادامه داد تا زمانی که اولین فیلم برجسته خود را با عنوان «لوپن ۳: قلعه کالیوسترو» در سال 1979 منتشر کرد.

با اینکه فیلم‌های «میازاکی» به مدت طولانی موفقیت‌های تجاری و منتقدانه‌ای را در ژاپن به دست آورده بودند، او تا حد زیادی در غرب ناشناخته بود تا زمانی که کمپانی میراماکس فیلم «شاهزاده مونونوکه» را منتشر کرد.

این انیمیشن رکورد فروش در سینماهای ژاپن را شکست و این اولین فیلم انیمیشنی بود که جایزه تصویر سال را در جوایز آکادمی ژاپن به دست آورد.

«میازاکی» در سال ١٩٩٧، پس از ساخت فیلم «شاهزاده مونونوکه» که در آن دوره از موفق‌ترین انیمیشن‌ها بود، عقب‌نشینی خود را از مقام کارگردانی اعلام کرد تا جایی برای استعدادهای جوان‌تر باز کند، اما در سال ٢٠٠١ دوباره به عرصه کارگردانی بازگشت و فیلم «شهر اشباح» را ساخت که رکورد پرفروش‌ترین انیمیشن در سطح جهانی را به خود اختصاص داد و جوایز خرس طلایی برلین در سال ٢٠٠٢ و اسکار ٢٠٠٣ را از آن خود کرد.

او در سال 2013 با انیمیشن جنجالی «باد می وزد» به سینماها بازگشت که این فیلم اعتراضات زیادی را برای او به دنبال داشت، تا جایی که به او اتهام حمایت از سازنده‌ هواپیماهای جنگی را که باعث جنگ افروزی می‌شوند وارد کردند اما در نهایت این فیلم موفق شد به جمع نامزدهای نهایی جوایز اسکار راه یابد و در جوایز گلدن گلوب نیز موفق به کسب جایزه بهترین فیلم خارجی سال شد.

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

امتیاز دهید
گپ و گفتگو

گپ‌وگفتی با «سیمین یاوری»، هنرمند تبریزی که نقاشی‌هایش در گالری زرنا روی دیوار رفته است

بدون هنر، زندگی معنایی نخواهد داشت احمدرضا حجارزاده: نخستین نمایشگاه انفرادی «سیمین یاوری»، هنرمند خلاق و مستعد تبریزی، شامل نقاشی‌هایی در سبک آبستره و انتزاعی،

ادامه مطلب »