لزوم تسهیل فعالیت و صدور مجوز برای دفاتر تولید فیلم

هنردستان: اولین همایش فصلی آیفیک (انجمن صنفی شرکت ها و موسسات فیلم سازی ایران) 7 اسفند ماه با  حضور نمایندگان سازمان سینمایی در حوزه تولیدات نمایش خانگی و کارشناس ارشد اداره کل امور مالیاتی کشور برگزار شد.

به گزارش هنردستان، به نقل از روابط عمومی آیفیک، اکبر تحویلیان رییس هیات مدیره انجمن آیفیک گفت: این انجمن به عنوان بازوی اجرایی ارشاد در بخش تولیدات ویدیویی است و از نمایندگان وزارت ارشاد می‌خواهم  تا ضمن انتقال نقطه نظرات اعضای انجمن به مدیران ارشد، آیفیک را در رشد و تعالی و تقویت بنیه صنفی حمایت کرده و از این طریق حاشیه نشینی در تولیدات غیر سینمایی را کنترل و تهیه‌کنندگان صنف را بیش از پیش مورد حمایت قرار دهند.

 

سماوات معاون حوزه تولیدات نمایش خانگی با بیان این مطلب که “حذف یکباره تهیه‌کنندگان غیر صنفی از گردونه تولید باعث رشد بی‌رویه‌ی تولیدات زیر زمینی خواهد شد”، نوید حرکت رو به جلوی این معاونت در ساماندهی تولیدات ویدیویی و ارجاع درخواست‌کنندگان ساخت فیلم به دفاتر دارای مجوز را داد.

راستانی نماینده حوزه صدور مجوز دفاتر تولید فیلم ضمن برشمردن نقایصی که طی سالهای گذشته باعث به تعویق افتادن صدور و تمدید مجوز فعالیت‌های دفاتر شده گفت:  طی هفته آتی مصوبه‌ای را به شورای صدور مجوز ارایه خواهد کرد  و امیدواریم با تصویب این طرح از این پس دفاتر تولید با اخذ مجوز ۳ یا ۵ ساله بر حسب درجه بندی دفاترشان از مراجعه مکرر سالانه و درگیری‌های تمدید مجوز بی‌نیاز شوند.

یافتیان کارشناس ارشد امور مالیاتی نیز با توضیح چگونگی استفاده از معافیت مالیاتی دفاتر تولید به ذکر مواردی از قوانین مالیاتی که در بخش ارزش افزوده از مهر ماه ۹۵ به اجرا گذاشته شده پرداخت.

وی یادآور شد که بخش کثیری از مؤدیان مالیاتی به علت عدم شناخت و آگاهی از قوانین، مجبور به پرداخت مالیات طی سال‌های گذشته شده‌اند که در صورت رعایت نکات ذکر شده از پرداخت مالیات با ضریب صفر برخوردار خواهند شد.

طرح اصلاح اساسنامه آیفیک از سوی مهدی کوهیان با همکاری طهورا ابوالقاسمی صورت پذیرفته در پایان همایش مطرح شد که براساس این اصلاحیه آیفیک با تشکیل صنوف مستقلی همچون صنف تهیه‌کنندگان، کارگردانان، نویسندگان و مدیران دفاتر که در ادامه به تشکیل صنوف فعالیت های مرتبط دیگر نیز منجر خواهد شد،ضمن افزایش اعضای صنف به یک تشکل تأثیرگذار در حوزه ویدیو تبدیل خواهد شد که دست تولیدکنندگان و توزیع کنندگان غیر مجاز را کوتاه خواهد کرد.

نقد و بررسی اعضا و برشمردن نقاط قوت و ضعف اساسنامه توسط اعضای انجمن پایان بخش این همایش بود.

علی شیر محمدی دبیر اجرایی ایفیک نیز گفت: برگزاری این نشست‌ها بسیار مفید است و بدنیال این هستیم که با برگزاری این گونه نشست ها در قالب نشست‌های فصلی به سمتی حرکت کنیم که مشکلات شبکه نمایش خانگی و شرکت‌های تولید کننده آثار حل شود و با همکاری سازمان سینمایی به سمت حفظ امنیت شغلی حرکت کنیم.

همچنین ایرج محمدی نایب رییس هیات‌ مدیره «آیفیک» در ابتدای جلسه گزارشی از عملکرد هیات مدیره در سال ۹۵ ارائه کرد.

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

امتیاز دهید