تصویب «آمفا» به‌عنوان آزمون مهارت زبان فارسی

هنردستان: پنجمین نشست عادی اعضای شورای بنیاد سعدی با حضور رئیس، معاونان و اعضای شورا برگزار شد و آیین‌نامه آزمون مهارت زبان فارسی «آمفا» به تصویب رسید.

به گزارش هنردستان، بر اساس خبر رسیده، در این نشست دکتر غلامعلی حداد عادل رییس بنیاد سعدی اظهار کرد: هرچقدر در امر آموزش و گسترش زبان فارسی پیش می‌رویم بیشتر به این نتیجه می‌رسیم که تاسیس بنیاد سعدی برای حفظ و گسترش زبان فارسی در جهان کار درستی بوده است.

 

او اظهار کرد: تاسیس این بنیاد از اعتبار سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی کم نکرد چراکه همه فعالیت‌های بنیاد از جمله برگزاری کلاس‌ها و معلمان زبان فارسی در خارج از کشور زیر نظر رایزنان فرهنگی هستند و تنها تغییر در ستاد تدبیر فعالیت‌ها بود که از یک اداره تبدیل به یک بنیاد مجزا شده است تا به صورت تخصصی بر روی تدوین کتاب‌های جدید آموزشی و برگزاری دوره‌ها و تربیت مدرس زبان فارسی کار کند.

حداد عادل با بیان اینکه کارهای آموزش زبان فارسی بسیار متنوع است، افزود: تنها یکی از فعالیت‌ها برگزاری جلسات کاری شورای معاونان بنیاد به صورت هفته‌ای دو جلسه است که تاکنون 186 جلسه آن برگزار شده است و همه فعالیت‌ها به دقت و قوت مورد بررسی و مشورت قرار می‌گیرد.

رییس بنیاد سعدی خطاب به اعضای شورا گفت: با وجود آنکه بنیاد سعدی در سال‌هایی آغاز به کار کرده که دولت از نظر مالی در تنگنا قرار دارد، اما توفیقات خوبی به دست آورده‌ایم و خوشبختانه افق روشن است و همه با روحیه ایمانی و عاشقانه کارها را پیش می‌برند و البته بی عیب هم نیستیم و از همه می‌خواهیم کمک کنند تا مشکلات برطرف شود.

 

 

در این جلسه دکتر رضامراد صحرایی، معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی نیز با اشاره به اینکه در جهان بیش از 103 زبان دنیا، آزمون مهارت (بسندگی) دارند اما در ایران تاکنون نداشته‌ایم، گفت: آزمون‌های آیلس و تافل برای زبان انگلیسی، آزمون‌ TYS برای زبان ترکی، آزمون‌های TCF، DELF و DALF برای زبان فرانسه، آزمون‌ DELE برای زبان اسپانیایی، آزمون ALPT برای زبان‌های عربی و آزمون JLPT برای زبان ژاپنی وجود دارد. بنابراین لازم است تا هر کسی که زبان فارسی را می آموزد در آزمون مشخصی برای تعیین سطح مهارت زبانی‌اش شرکت کند.

او خاطر نشان کرد که آزمون مهارت زبان فارسی «آمفا» لازم است در دو بخش عمومی و دانشگاهی طراحی شود تا برای گروه‌های مختلف کاربرد داشته باشد و چهار مهارت خواندن، نوشتن، شنیدن و صحبت کردن به صورت تخصصی مورد آزمون قرار گیرد.

صحرایی گفت: بسیاری از مخاطبان ما در خارج از کشور نیازمند مدرکی برای نشان دادن میزان سطح یادگیری خود از زبان فارسی هستند تا به محل کارشان ارائه کنند و ارائه این مدرک علمی، افراد زیادی را برای کسب آن علاقه‌مند خواهد کرد تا در کلاس‌های زبان فارسی شرکت کرده و یا کسانی که سالها پیش زبان فارسی را آموخته‌اند، با گرفتن این مدرک، به کار خود درجه علمی بدهند.

او با ارائه گزارشی کامل از فعالیت‌ها و برنامه‌های این معاونت در امر تالیف و تدوین کتاب‌های جدید آموزش زبان فارسی، برگزاری دوره‌های تربیت مدرس و دوره‌های دانش‌افزایی کوتاه مدت و بلند مدت، اظهار کرد: «کتاب گام اول با هشت زبان واسط»، «نرم افزار آموزش زبان فارسی»، «کتاب سفر به ایران»، «کتاب‌های آموزش فارسی با نام مینا»، «گلستان سعدی گویا و آموزشی شده»، «کتاب آموزش ادبیات»، «روش‌های ساده آموزش زبان فارسی»، «برگزاری جلسه‌های شورای عالی برنامه‌ریزی درسی و تالیف منابع آموزشی»، «برگزاری سومین همایش موسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی با حضور 39 نهاد داخلی و خارجی» و «تالیف کتاب استاندارد آموزشی»، از جمله فعالیت‌های این معاونت در سال جاری بوده است که برخی از اعضای شورای بنیاد در این فعالیت‌ها حضور داشته‌اند.

معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی با اشاره به متقاضیان زیادی که به شرکت در کلاس‌های بنیاد سعدی در داخل ایران علاقه‌مندند، گفت: با توجه به تجهیز کلاس در یکی از طبقات ساختمان بنیاد سعدی، از سال آینده به صورت مدون کلاس‌های آموزشی در داخل ایران نیز خواهیم داشت که استادان آنها را از میان مدرسانی که در دوره‌های تربیت مدرس بنیاد سعدی شرکت کرده‌اند، به خدمت خواهیم گرفت.

 

 

همچنین در این جلسه امیر پورپزشک، مدیر نمایندگی‌های بنیاد سعدی گزارشی از فعالیت‌های معاونت بین‌الملل در یک سال اخیر ارائه کرد و اقدامات راهبردی و زیرساختی در فعالیت‌های خارج از کشور، تدوین سند راهبردی برای کل جهان در 10 منطقه زبانی و جغرافیایی، تهیه شناخت‌نامه زبان فارسی در 35 کشور جهان، چگونگی فعالیت مدرسان و استادهای اعزامی از بنیاد سعدی و روند برگزاری دوره‌های دانش‌افزایی و دعوت فارسی‌آموزان از کشورهای مختلف را تشریح کرد.

در این جلسه که سیدباقرسخایی، دبیر و معاون اداری و مالی بنیاد سعدی، دکتر محمد دبیرمقدم، دکتر احمد صفارمقدم، دکتر عباسعلی وفایی، دکتر سیدضیاءالدین تاج‌الدین، دکتر امیررضا وکیلی فرد، دکتر مهری باقری، دکتر حکیمه دبیران و قهرمان سلیمانی حضور داشتند، آیین‌نامه آزمون مهارت زبان فارسی «آمفا» مورد بحث و بررسی اعضا قرار گرفت و هریک نظرات اصلاحی و پیشنهادی خود را اعلام کردند.

دبیرمقدم با بیان اینکه گزارش فعالیت‌های بنیاد سعدی در داخل و خارج از کشور بسیار دلگرم‌کننده است، اظهار کرد: داشتن آزمونی برای تعیین سطح مهارت زبان فارسی خارجیان کاری است که سالها از سوی نهادهای مختلف در دست انجام بوده اما هنوز به نتیجه نرسیده است و امیدواریم در این جلسه بتوانیم این آزمون را به مراحل پایانی برسانیم.

عباسعلی وفایی نیز با تاکید بر اینکه آزمون مهارت زبان فارسی، یک سند ملی برای کشور است که باید در کل کشور مورد استفاده قرار گیرد، گفت: علم آزمون‌سازی، آزمون‌ها را به دو بخش دانشگاهی و عمومی دسته بندی می‌کند که در این سالها بارها تلاش شده است اما به نتیجه نرسیده چرا که از حوزه تخصصی آن نهادها به دور بوده است.

 در پایان جلسه نظرات در آیین‌نامه آزمون مهارت زبان فارسی «آمفا» اعمال شد و به تصویب اعضا رسید و مقرر شد تا در آینده نزدیک دستورالعمل اجرایی آن نیز تنظیم شود.

 

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

 

امتیاز دهید
رادیو و تلویزیون

روایت زندگی شهید مدافع سلامت در رادیو

برنامه «سپیدجامگان آسمانی»،که به تهیه‌کنندگی مرجان قندی از رادیوسلامت پخش می‌شود، روایتی از مجاهدت‌ها و ایثار کادر درمان است که جمعه 6 خردادماه به زندگی شهید خدمت دکتر عقیلی اختصاص دارد. به گزارش روابط‌عمومی رادیوسلامت، مرجان قندی، تهیه‌کننده در این‌باره

ادامه مطلب »
ادبیات

بیست‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی «گلاویژ» در سلیمانیه برگزار می‌شود

بیست‌وپنجمین دوره جشنواره بین‌المللی «گلاویژ» با دبیری «ملا بختیار» و با حضور ادیبان، شاعران، مترجمان و منتقدان کشورهای مختلف جهان در شهر سلیمانیه در اقلیم کردستان عراق برگزار می‌شود. یوبیل برنزی جشنواره بین‌المللی ادبی «گلاویژ» با دبیری «ملا بختیار» نویسنده

ادامه مطلب »
تئاتر

اجرای «شب بخیر، مادر» به تهیه‌کنندگی سعید روستایی آغاز شد

نمایش «شب بخیر، مادر» به تهیه‌کنندگی سعید روستایی اجراهای خود را از شب سه‌شنبه 3 خردادماه در تماشاخانه سپند آغاز کرد. به گزارش روابط‌عمومی گروه، نمایش‌نامه‌ی «شب بخیر، مادر» نوشته‌ی «مارشا نورمن» با کارگردانی احسان حسینخانی، نخستین شب اجرای خود

ادامه مطلب »
تئاتر

نقدی بر نمایش «سیمای شنبه‌ها» به کارگردانی «علی نجفی»/ شنبه روزِ بدی بود

احمدرضا حجارزاده: نمایش «سیمای شنبه‌ها» به کارگردانی علی نجفی برداشتی آزاد است از نمایش‌نامه‌ی «یرما» نوشته‌ی فدریکو گارسیا لورکا (شاعر و نمایش‌نامه‌نویس اسپانیایی) اما کارگردان در متنی که همراه با «احسان فکا» نوشته، در این برداشت آزاد، دنیای شخصی و

ادامه مطلب »
سینمای جهان

نگاهی به پوشیدنی‌ها در جشنواره‌ی کن 2022/ وقتی طراحان لباس به نشانی جشنواره‌ها مُد سازند

عطیه پژم: یکی از نکات مهم در جشنواره کن 2022، کم‌توجه‌ای اغلب بازیگران به خرده‌فرهنگ‌های پوششی بومی مختص کشورهای‌شان بود و از این‌رو، چنین رویدادی را نمی‌توان فرصتی به منظور تلاقی فرهنگ‌ها از مسیر پوشیدنی‌ها به شمار آورد. به گزارش

ادامه مطلب »
سینمای ایران

«گربه سیاه» با بازی بهرام رادان در سینماهای کردستان عراق

فیلم «گربه سیاه» به کارگردانی کریم امینی و با بازی و تهیه‌کنندگی بهرام رادان در سینمای شهرهای اربیل، سلیمانیه و دهوک در اقلیم کردستان عراق روی پرده می‌رود. به گزارش سایت هنردستان، فیلم سینمایی «گربه سیاه» (The Black Cat) به

ادامه مطلب »
تئاتر

اجرای معروف‌ترین آهنگ «دیو و دلبر» در نمایش موزیکال ایرانی

قطعه موسیقایی ساخته‌شده از «دیو و دلبر» که جوایزی چون گلدن گلوب، اسکار و گرمی را دریافت کرده است، در نمایش موزیکال ایرانی تالار وحدت اجرا می‌شود. به گزارش روابط‌عمومی این رویداد، نمایش «دیو و دلبر» به نویسندگی و کارگردانی

ادامه مطلب »
تجسمی _ موسیقی

در گالری «پنج‌پنج» برگزار می‌شود؛ آثار فریده امیدوار با عنوان «خط، سطح، احساس/ مرا از آن‌چه می‌خواهم محافظت گردان»

مدیر نگارخانه‌ی «پنج‌پنج» از برگزاری نمایشگاه انفرادی طراحی‌های فریده امیدوار با عنوان «خط، سطح، احساس/ مرا از آن‌چه می‌خواهم محافظت گردان» در این نگارخانه خبر داد. گل‌آذین مقدم، مدیر نگارخانه‌ی «پنج پنج» با اشاره به برگزاری نمایشگاه نقاشی انفرادی «خط،

ادامه مطلب »