علیزاده از شرایط تالار وحدت انتقاد کرد/طرح یک پیشنهاد آکادمیک

هنردستان: مراسم اختتامیه نخستین جشنواره موسیقی دانشجویان «صبا» با معرفی برگزیدگان این دوره و نکوداشت استاد حسین دهلوی آهنگساز پیشکسوت کشورمان در تالار وحدت تهران برگزار شد.

به گزارش هنردستان، مراسم اختتامیه نخستین جشنواره موسیقی دانشجویان «صبا» شنبه عصر ۷ اسفندماه با حضور هنرمندان و گروه های شرکت کننده و نکوداشت استاد حسین دهلوی آهنگساز پیشکسوت موسیقی کشورمان در تالار وحدت تهران برگزار شد.

 

چرا همه را افسرده می کنید؟ دهلوی هنوز زنده است

حسین علیزاده نوازنده و آهنگساز پیشکسوت موسیقی کشورمان در ابتدای این برنامه، بعد از پخش فیلمی مستند از استاد حسین دهلوی  بیان کرد: از نظر من این فیلم بسیار افسرده است. البته شاید برای یک فستیوال جالب باشد اما از استادی یاد می شود که‌ هنوز در قید حیات است و زندگی ها آفریده است. به هر حال  من خطاب به کارگردان فیلم می گویم باید حس هنری داشت. اگر ما دوربین را ببریم و افسردگی ها را به رخ بکشیم فقط مخاطب را آزار می دهیم. کاش با قطعات زیبای ایشان از او یاد می کردیم. من تا امروز و همیشه احترام خاص و عمیقی به دهلوی داشتم. استادان هنرستان، استادان بسیار خوبی بودند اما همه آن‌ها نیز برای دهلوی احترام قائل بودند. به هرحال نام استاد دهلوی در تاریخ جاودانه شده، زیرا این هنرمند تنها یک آهنگساز نبوده بلکه یک معلم خوب بوده است.

وی  با بیان خاطره ای از دوران آموزشی هنرستان خود، ادامه داد: ما در شرایطی هستیم که‌ از نظر سطح درک موسیقی بالا نیستیم، اما طی این سال ها موسیقی به خواست مردم حفظ شد. به هر صورت هنر در دوره هایی که‌ در جامعه محدودیت‌هایی برایش پیش بیاید در خفا رشد می کند و رابطه تنگاتنگ ‌خود را با جامعه از دست داده و جنبه سرگرمی پیدا می‌کند اما تمام موسیقی جنبه سرگرمی نیست. در دورانی که‌ جامعه موسیقی شرایط خوبی نداشت، افرادی مانند دهلوی این را تشخیص دادند. وی انتخاب خوبی برای مدیریت هنرستان بود. وجود دهلوی باعث می‌شد کسانی جذب شوند و در هنرستان باقی بمانند که‌ قابلیت بالایی در موسیقی دارند، همچنین اخلاق نیز اهمیت زیادی داشت. ثمره آن روزها هنرمندانی است که‌ به موسیقی تعهد دارند. به هر حال تعلیم و تربیت زمان دهلوی در تاریخ موسیقی خواهد ماند.

علیزاده گفت: موسیقی که‌ زمان دهلوی داشتیم در دانشگاه ها خلاصه شده  است ، متاسفانه هم اکنون ما در شرایطی هستیم که فاصله زیادی بین طرز فکر دانشجویان ‌و موسیقی امروز جامعه ایجاد شده است. به همین جهت از مسئولان دانشگاه هنر به ویژه در حوزه موسیقی می خواهم سمیناری درباره برد اجتماعی موسیقی آکادمیک برگزار کنند. موسیقی بازاری و عوام زده در موسیقی امروز است و دانشجویان پس از تحصیلات، شغلی در آینده ندارند.

اجرای موسیقی در تالار وحدت قبلا حرمت داشت

این نوازنده و آهنگساز پیشکسوت موسیقی کشورمان در بخش دیگری از صحبت های خود از شرایط فعلی اجراهای موسیقی در تالار وحدت انتقاد کرد و توضیح داد: قبل تر صحنه تالار وحدت خیلی حرمت داشت و مثل امروز نبود که هر کسی با پرداخت اجاره بتواند در آن اجرا داشته باشد.

این استاد موسیقی در ادامه خطاب به جامعه دانشگاهی کشور گفت: متأسفانه فاصله آنچه در جامعه شنیده می‌شود با آنچه در دانشگاه‌ها اتفاق می‌افتد بسیار متفاوت است و باید این سؤال را پرسید چرا موسیقی آکادمیک ما راهی در جامعه پیدا نمی‌کند البته این را هم باید بگویم که ما نه رسانه داریم نه رادیو داریم نه تلویزیون داریم اما مهم نیست ما اهالی موسیقی مردم را داریم، به اعتقاد من دانشگاه باید بهتر جامعه را بشناسد و در مقابل جوّ عوام‌زده و عوام‌گرایی این روزهای موسیقی مقابله کند.

بعد از صحبت های علیزاده از سوی دبیرخانه نخستین جشنواره موسیقی صبا لوح یادبودی در حضور علی اکبر صفی پور مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی به وی اهدا شد.

پارسا فردوسی از مسئولان برگزاری نخستین جشنواره موسیقی «صبا» نیز در این مراسم با تجلیل از مقام هنری استاد حسین دهلوی بیان کرد: از ابتدای جشنواره ایده جشنواره و یادنامه ای برای استاد دهلوی مطرح شد. به طوری که قرار بود این یاد نامه به صورت بروشور در اختیار حاضران در مراسم امروز قرار بگیرد اما بعد تصمیم گرفته شد این یادنامه به صورت یک کتاب چاپ شود.

فردوسی سپس متنی از ابراهیم گلستان قرائت کرد. در این نامه ابراهیم گلستان از نحوه آشنایی خود با حسین دهلوی و اولین همکاری با او را توضیح داده بود و از چند خاطره یاد کرده بود.

 صد سالگی دانشگاه هنر را در کنار حسین دهلوی جشن می گیریم

غلامرضا اکرامی رییس دانشگاه هنر هم بعد از اجرای برنامه ای توسط ارکستر صبا ضمن قدردانی از برگزاری نخستین جشنواره موسیقی دانشجویان «صبا» گفت: خوشحالم که این جشنواره به ثمر رسیده و اولین دوره آن به خوبی برگزار شده است. البته استاد علیزاده حق مطلب را به جا آوردند. من هم از فیلمی که درباره حسین دهلوی پخش شد متاثر شدم. متاسفم و نمی دانم چرا هنرمندان ما باید در زندگی خود دچار چنین افسردگی شوند. هنر به ویژه هنر موسیقی در کشور ما مهجور است. خصوصیت نا خوشایند دیگر در فرهنگ ما مرده پرستی است. تا وقتی که افراد شایسته بین ما هستند قدرشان را نمی دانیم و پس از مرگ شان تاسف می خوریم.

وی افزود: من از پیشنهاد آقای علیزاده برای برگزاری سمینار استقبال می کنم و مطمئن باشید دانشگاه هنر از این رویداد حمایت می کند، به هر حال برای هنرمندانی که همیشه مورد توجه بوده اند قطع شدن ارتباط با مردم اصلا خوشایند نیست. این ما هستیم که باید از آن‌ها سراغ بگیریم. موسیقی زبان گفت و گوی هستی است و بسیار گران قدر است که مانند بسیاری از هنر ها خوب و بد دارد. هنرمندان ما باید موسیقی را پاس بدارند و درست آن را معرفی کنند.

رییس دانشگاه هنر  تاکید کرد: ما در کشورمان فرهنگ های متنوع داریم در هر یک از این فرهنگ ها موسیقی خاصی وجود دارد. موسیقی در جامعه ما نهادینه شده است. ما فرهنگ غنی داریم و باید در رواج نیکوی آن تلاش کنیم. هنر با ارزش است و پایه فرهنگ هر ملتی هنر است. هنر باید در تمامی سطوح قدر دانسته شود. دانشگاه هنر قدمت خود را مدیون دانشگاه موسیقی است. من باور دارم دانشجویان ما دانشجویان قابلی هستند. به هر حال دانشگاه هنر دو سال دیگر صد ساله می شود و من امیدوارم در جشن صد سالگی از هنرمندانی نظیر دهلوی پذیرایی کنیم.

برای برگزاری این جشنواره فقط دو راه داشتیم

حمیدرضا دیبازر رییس دانشکده موسیقی دانشگاه هنر نیز بعد از صحبت های اکرامی و برنامه ارکستر موسیقی «سرزمین مادری» که با اجرای سوئیت«بیژن و منیژه» همراه بود، بیان کرد: برای من بسیار لذت بخش است که‌ با حوصله و دقت دانشجویان این برنامه  طراحی و به خوبی به نتیجه رسید. به هر حال دوستان قبل از برگزاری جشنواره ، طرحی را به ما ارائه دادند که هر چه پیش رفتیم ابعاد را گسترده تر  کردند. این عزیزان اعتقاد داشتند این جشنواره باید  به درستی اتفاق افتاده و به خوبی هم ادامه پیدا کند. ما هم کار کوچکی برای آن ها انجام دادیم. آن‌ها ثابت کردند مسأله همیشه پول نیست. ما دو راه داشتیم یا باید اعتماد می کردیم و یا از آن می گذشتیم.

وی با تقدیر از رییس دانشگاه هنر برای حمایت از این جشنواره افزود: این جشن ،جشن دانشجویان موسیقی است که  ما مهمان هستیم. من به سهم خودم از تمام افرادی که‌ کمک کردند تا این جشنواره اتفاق بیفتد تشکر می کنم. دانشجویان هنر اثبات کردند با دوستانشان در دانشگاه تهران مودت و مهربانی دارند، به همین جهت از همکارانی که از آن دانشگاه  در جشنواره شرکت کردند هم تشکر می کنم. دانشجویان بهترین معلم را انتخاب کردند و آن کار کردن و عمل کردن به حرف ها است. با نگاه مثبت دکتر اکرمی این اتفاق رخ داد و امیدواریم هر چه بهتر ادامه بیابد.

معرفی گروه ها و هنرمندان برگزیده

محمد هادی مجیدی دبیر نخستین جشنواره موسیقی صبا نیز در این برنامه ضمن ارائه گزارشی از روند برگزاری جشنواره از حامیان و افرادی که در برگزاری این رویداد موسیقایی شرکت کردند، قدردانی کرد. این در حالی است که پس از صحبت های وی هنرمندان و گروه های برگزیده به ترتیب زیر معرفی شدند.

در بخش گروه نوازی گروه های «کاروان» و «کژال» به صورت مشترک به عنوان مقام اول و گروه های «زمهریر» و «پرنگ» به صورت مشترک به عنوان مقام سوم معرفی شدند. این در حالی است که هیات داوران در این رتبه دوم نداشت.

در بخش پژوهش کامیار صلواتی رتبه اول، محسن نورانی رتبه دوم و بهرنگ نیک آیین، سپهر سراجی و مسعود خمسه پور مقام سوم جشنواره در این بخش را کسب کردند.

هیات داوران در بخش آهنگسازی برای کُر حسن رحیمی را به عنوان هنرمند برتر، الناز کریمی هنرمند برگزیده دوم و سپهر سراجی را به عنوان هنرمند برگزیده سوم معرفی کرد. این در حالی است که در بخش آهنگسازی پرکاشن مازیار جلال الدین نفر اول، مهرداد جعفری راد نفر دوم و محمد امین شریفی به عنوان نفر سوم معرفی شدند.

تقدیر از شریف لطفی مدرس، آهنگساز و نوازنده موسیقی بخش دیگری از مراسم اختتامیه جشنواره بود که این هنرمند بعد از حضور در صحنه و قدردانی از ستاد برگزاری جشنواره گفت: از اینکه دانشگاه هنر این امکان را برای دانشجویان فراهم کرده بسیار خوشحالم.

مراسم اختتامیه نخستین جشنواره موسیقی «صبا» و شب نکوداشت استاد حسین دهلوی با همکاری موسسه فرهنگی هنری راد نواندیش در تالار وحدت تهران برگزار شد.

 

منبع: خبرگزاری مهر

امتیاز دهید
گپ و گفتگو

گفت‌وگو با «فاطمه رضایی»،گرافیستی که «جشن‌های ایرانی» را به خانه هنرمندان آورد

جشن‌های ایرانی مظلوم واقع شده‌اند احمدرضا حجارزاده: نمایشگاه «جشن‌های ایرانی» با طراحی‌های «فاطمه رضایی» از 28 اردیبهشت‌ماه در گالری تابستان خانه هنرمندان ایران آغاز به

ادامه مطلب »