اسکار ‘فروشنده’ فرهادی سفر پادشاه عربستان را در مالزی به حاشیه برد

هنردستان: جایزه اسکار فیلم ‘فروشنده’ به کارگردانی ‘اصغر فرهادی’ از ایران و بازتاب گسترده آن در رسانه های مالزی باعث شد سفر ‘ملک سلمان’ پادشاه عربستان و هیات 600 نفره اش به کوالالامپور در حاشیه قرار گیرد.

به گزارش هنردستان، پادشاه عربستان روز یکشنبه وارد مالزی شد تا در سفری چهار روزه با مقام های این کشور جنوب شرق آسیا وارد مذاکره شود و تدارک زیادی برای این سفر دیده شده است، اما روز دوشنبه اسکار فرهادی به جای این سفر بازتاب گسترده ای در رسانه های مالزی داشت.

 

تارنمای روزنامه ‘نیو استریت تایمز’ با چاپ عکسی از ‘انوشه انصاری’ که پیام فرهادی را در مراسم اسکار خواند، نوشت: فیلم ایرانی ‘فروشنده’ اصغر فرهادی جایزه اسکار بهترین فیلم زبان خارجی را به دست آورد، در حالی که وی در اعتراض به فرمان ‘دونالد ترامپ’ رئیس جمهوری آمریکا در این مراسم شرکت نکرد.
این روزنامه مالزیایی که این خبر را در صفحه یک تارنمای خود بازتاب داد به نقل پیام فرهادی نوشت: غیبت من برای همبستگی مردم کشورم و 6 کشوری بود که با سیاست ‘دونالد ترامپ’ مورد ‘بی احترامی’ قرار گرفته اند.
به نوشته نیو استریت تایمز، فرهادی تاکید کرد تقسیم جهان به دسته ما در برابر دسته دشمنان ما، باعث ایجاد هراس می شود و توجیه فریبکارانه‌ ای برای تجاوز نظامی و جنگ است.
تارنمای روزنامه ‘سان دیلی’ مالزی نیز نوشت اصغر فرهادی که فیلم ‘جدایی نادر از سیمین’ وی سال 2012 به عنوان بهترین فیلم خارجی جایزه اسکار گرفت امسال بار دیگر جایزه اسکار را دریافت کرد.
این روزنامه با اشاره به نمایش شب گذشته فیلم فروشنده در میدانی در لندن برای اعتراض به تصمیم ترامپ، نوشت که انوشه انصاری، فضانورد ایرانی امسال بیانیه فرهادی را در مراسم اسکار قرائت کرد.
‘سان دیلی’ نیز به نقل از بیانیه فرهادی در اعتراض به فرمان ممنوعیت سفر ترامپ، نوشت ‘این جنگ‌ها مانع دموکراسی و حقوق بشر در کشورهایی می شود که خود قربانی تجاوزهای نظامی بوده اند.
وی تصریح کرد ‘فیلمسازان می توانند دوربین ‌های خود را روشن کنند تا ویژگی‌های مشترک انسان‌ها را ضبط و کلیشه‌ های موجود در مورد اعضای ملل و ادیان مختلف را بشکنند’.
سان دیلی نوشت: ایران از انقلاب سال 1979 تا به حال رابطه پر تنشی با واشنگتن داشته است، اما هیچ حمله در داخل آمریکا به ایرانیان نسبت داده نشده است.
تارنمای ‘مالیزیا دایجست’ نیز اقدام به بازتاب جایزه اسکار فیلم فروشنده اصغر فرهادی کرد و بخشی از سخنان عذرخواهی فرهادی را به این دلیل که در مراسم اسکار پس از سیاست های ترامپ شرکت نکرده است، منعکس کرد.
این تارنمای مالزیایی نوشت: فرهادی برای احترام به مردم ایران و 6 کشور دیگر که توسط ‘قانون غیرانسانی ممنوعیت ورود مهاجران به آمریکا’ مورد ‘بی احترامی’ قرار گرفته اند، در اسکار شرکت نکرد.
تارنمای ‘مالایی میل آنلاین’ نیز با اشاره به اینکه فیلم فروشنده از ایران جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی را دریافت کرد، نوشت: اصغر فرهادی دو ایرانی شامل یک زن مهندس و یک دانشمند سابق ناسا را به نمایندگی از خود در مراسم اسکار فرستاد.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

امتیاز دهید