نگاهی به حاشیه‌های اسکار ۲۰۱۷/ سینما علیه ترامپ صف‌کشی کرد

هنردستان: یک تغییر شوک‌انگیز اسکار هشتاد و نهم را برای همیشه در تاریخ به یادماندنی کرد و در کنار نقدها و اعتراض‌ها به ترامپ، در عین حال به خاطر انتخاب برندگان خود، اسکاری سیاسی خوانده شد.

به گزارش هنردستان، به نقل از ورایتی، مراسم اسکار سال ۲۰۱۷ در حالی ساعاتی پیش تمام شد که این مراسم دارای حاشیه های عجیب و بامزه ای بود که مهم ترین آن هم این بود که نام فیلم برنده اسکار به اشتباه اعلام و جایزه اول به فیلم «لالا لند» رسید ولی دقیقه ای بعد گفتند پاکت اشتباهی باز شده است یعنی در حالی که فیلم «مهتاب» برنده اصلی اسکار ۲۰۱۷ بود، وارن بیتی اسم «لالالند» را به عنوان برنده اعلام کرد.

 

در کنار چنین اتفاق نادری، اهدای مراسم امسال نشان داد هالیوود تا چه حد هنوز مخالف ترامپ و سیاست‌های اوست و برندگان و اهداکنندگان جوایز از زمان خود بیشترین استفاده را کردند تا صدای خود را به گوش جهان برسانند و بگویند سیاست‌های ترامپ را قبول ندارند. آنها نشان دادند مخالف سیاست‌های رییس جمهوری برای مخالفت با مسلمان‌ها هستند و با ساخت دیوار مرزی در مکزیک مخالف هستند و در کل مخالف سیاست‌های دست راستی‌ها هستند.

بسیاری از چهره‌های درجه یک نیز از سازمان‌های خود مانند «پلند پرنتهود» و «اتحادیه آزادی‌ها مدنی آمریکا» در خط مقدم جنگ فرهنگی استفاده کردند.

این مراسم نه تنها علیه ترامپ و ترامپیسم بلکه در حمایت همبستگی با تنوع و دربرگیری همگانی بود.

تجلیل از فیلم موزیکال در برابر فیلم‌های ابرقهرمانی

هر چند «لالالند» عنوان بهترین فیلم را از دست داد، ولی دمین شازل کارگردان این اثر با ۳۱ سال سن به عنوان جوان‌ترین کارگردان برنده اسکار در طول تاریخ شناخته شد. او برای جان بخشیدن به موسیقی و فیلم موزیکال تجلیل شد؛ ژانری که سال‌هاست به آن بی‌توجهی شده و جای خود را به فیلم‌های ابرقهرمانی و دنباله‌های آنها داده است.

اما استون برنده بهترین بازیگر زن شد در حالی که همه تصور می کردند ایزابل هوپر برای «او» موفق به کسب اسکار می‌شود. در عین حال مریل استریپ نیز برای بازی در «فلورانس فاستر جنکینز» برای بیستمین بار نامزد اسکار شده بود.

استون برای خواندن و رقصیدن در «لالالند» موفق به کسب اسکار شد. وی در مراسم گفت: یک چنین لحظه‌ای به معنی درهم‌ آمیختن عظیم شانس و فرصت است. او از شازل برای سپردن این نقش به خودش تشکر کرد و اولین بازیگر زن برای دریافت یک اسکار پس از اهدای اسکار به لیزا مینلی برای فیلم «کابارت» در سال ۱۹۷۳ شد.

 

 

کیسی افلک با موهای بلند و به هم ریخته برای «منچستر کنار دریا»، دنزل واشنگتن را پشت سر گذاشت که امید خیلی‌ها برای دریافت اسکار برای فیلم «حصارها» بود. افلک روی سن به واشنگتن ادای احترام کرد و گفت بازیگری را از او یاد گرفته است و امشب برای اولین بار او را از نزدیک می‌بیند.  

وایولا دیویس که به عنوان برنده اسکار زن مکمل برای فیلم «حصارها» روی صحنه رفت از نمایشنامه آگوست ویلسون که منبع ساخت فیلم بود تجلیل کرد. او اولین اسکار خودش را با سه بار نامزدی کسب کرد و اولین زن افریقایی-آمریکایی شد که جوایز اسکار، تونی و امی را با هم در کارنامه دارد.

ماهرشالا علی هم که برای «مهتاب» اسکار نقش مکمل مرد را گرفت نام خود را به عنوان اولین بازیگر مسلمان که اسکار دریافت کرده در تاریخ ثبت کرد. او در سخنرانی تاثیرگذار خودش از بری جنکینز کارگردان و همه معلم‌های بازیگری‌اش تشکر کرد و تولد دخترش را که دیروز به دنیا آمد، گرامی داشت.

سیاست، ترامپ و حمایت از تنوع

ازرا ادلمن کارگردان بهترین فیلم بلند مستند یعنی «او.جی: ساخت آمریکا» از وقت سخنرانی خود استفاده کرد تا بگوید جایزه اسکار خود را تقدیم می‌کند به همه قربانیان خشونت پلیس، سبعیت و بی‌رحمی پلیس، خشونت‌ها و بی‌عدالتی‌های نژادی.

اعتراض پارسال به اسکار تمامی سفید موجب شد تا امسال هفت بازیگر از میان ۲۰ بازیگر نامزد شده از اقلیت‌های نژادی و رنگین پوستان باشند.

 

 

جیمی کیمل مجری اسکار برای به سخره گرفتن ترامپ وقت را هدر نداد و گفت: این مراسم در حال حاضر توسط میلیون‌ها آمریکایی و مردم سراسر جهان دارد دیده می شود؛ مردمی که حالا همه آنها از ما متنفر هستند.

وی افزود: می خواهم از آقای ترامپ تشکر کنم و به خاطر بیاورید که سال پیش می‌گفتند اسکار نژادپرست است؟ دیگر آن مساله فراموش شده و برای این باید از ترامپ متشکر باشیم.

در این مراسم که برندگان از تجربه مهاجران تجلیل و درباره کمپین سوریه صحبت کردند و در حمایت از بردباری مذهبی حرف زدند، اسکار به صدای اپوزیسیون ضد ترامپ بدل شد.

شریل بون ایزاکس رییس آکادمی اسکار نیز با حضور روی صحنه گفت: هنر پلی برای موانع فرهنگی است و تجارت فیلم تجارتی جهانی است که از صداهای متنوع قدرت می‌گیرد.

در عین حال انتخاب‌های اسکار نیز سیاسی بودند و انتخاب فیلم «فروشنده» ساخته اصغر فرهادی به عنوان بهترین فیلم خارجی زبان در حالی که وی در اعتراض به منع ورود مهاجران مسلمان به مراسم نیامده بود، نشان دهنده انتخابی سیاسی برای اعتراض به ترامپ بود. فرهادی در بیانیه خود سیاست تقسیم مردم به «ما» و «دشمنان ما» را رد کرد.

 

 

در عین حال اهدای جایزه مستند کوتاه به فیلم سوری «کلاه سفیدها» به کارگردانی اورلاندو فون اینزیدل از سوریه نشان دهنده همین سوگیری سیاسی بود.

این نخستین مجری گری جیمی کیمل بود که مجری «لیت نایت شو» در شبکه ABC یعنی همان شبکه‌ای است که امتیاز پخش مستقیم مراسم را دارد. او در سخنانی گفت: اولین باری است که اینجا روی این صحنه هستم. شاید آخرین بارم هم باشد. او این سخنان را در آغاز مراسم به زبان آورد و در انتها وقتی اسامی فیلم‌ برنده اشتباه شد، مجبور شد از همه عذرخواهی کند و گفت می‌دانم: گند زدم! همه‌اش تقصیر من بود و خودم را سرزنش می‌کنم. ولی بالاخره این فقط یک مراسم جایزه است. خوبی‌اش این بود که توانستیم چند تا سخنرانی اضافه نگاه کنیم. ببخشید گند زدم. از فردا می‌روم سر کار خودم و قول می دهم دیگر بر نگردم.

لحن سیاسی به تبلیغات هم کشید و دو مارک مشهور اتومبیل با انتخاب رنگ‌های قرمز و آبی به نظر می‌رسید سعی کردند تفاوت حزبی بین آمریکا را نشان دهند.

نیویورک تایمز هم که ترامپ آن را رسانه‌ای متقلب و دروغگو خوانده یک تبلیغ داشت که پیغامش این بود که حقیقت سخت است.

همچنین در ویدیوهایی که در مراسم پخش شد و به یادبودهای سینمایی اختصاص داشت تصویری از عباس کیارستمی هنرمند فقید ایرانی نیز جای داده شده بود.

 

منبع: خبرگزاری مهر

امتیاز دهید