جایزه “هنر معاصر ویستا” نخستین برگزیده خود را شناخت

هنردستان: جایزه هنر معاصر ویستا نخستین برگزیده خود را شناخت.

 

به گزارش هنردستان، مراسم اهدای نخستین جایزه هنر معاصر ویستا، عصر یکشنبه 8 اسفندماه در تالار فرخی یزدی باغ موزه قصر برگزار شد و مرتضی عرب خزائلی نخستین جایزه هنر معاصر ویستا را از آن خود کرد.

 

فضای گالری ویستا گسترش می‌یابد

در ابتدای این مراسم پریسا پهلوان مدیر گالری ویستا و برگزارکننده این جایزه هنری گفت: این جایزه همگام شده است با آغاز چهارمین سال فعالیت گالری ویستا. 10 سال پیش فکر تاسیس گالری ویستا در ذهن من آغاز شد و بعد از طرح پرسش‌های متعدد تلاش شد تا گالری ویستا پاسخی به چرایی‌هایی باشد که درباره هنر معاصر پیش آمده است.

 

او ادامه داد: ما تلاش کردیم با شفافیت و صمیمیت در کنار هنرمندان باشیم و بستری را برای حمایت ایجاد کند تا به نحوی شایسته، آثار هنرمندان عرضه شود و در خدمت هنر ایرانی باشد.

 

مدیر گالری ویستا گفت: ظهور نسل جدید هنرمندان و گسترش رسانه‌های جدید این فضا را ایجاد کرده که با لحن و فضای بصری جدیدی رو به رو باشیم. برای همین چشم‌انداز جایزه ویستا ایناست که بتوانیم به ایده هنرمند در هنر معاصر و بر اساس فراخوان جایزه بدهیم.

 

پهلوان گفت: هنرمندان باید پروپوزال ایده خود را ارائه می‌دادند و فرآیند طولانی را طی می‌کردند. خیلی از دوستان در این مدت با ما در ارتباط بودند تا در نهایت 150 طرح به دبیرخانه رسید که 110 طرح برای بانوان و باقی طرح‌ها برای آقایان بود. سن کمترین هنرمند حاضر 22 سال و مسن‌ترین فرد 57 سال بود و بیشتر طرح‌ها در زمینه چیدمان، نقاشی، ویدئوآرت ، عکس و مدیاهای دیگر هنری بود.

 

او ادامه داد: اعتبار یک جایزه به هیئت داوران آن است و از طرفی دیگر هدف گالری ویستا برای دوره‌های بعد پایه‌گذاری دو نوع تقدیر است. یک پیشکسوتانی که اولین گام را برای هنر معاصر برداشتند و دوم افرادی که با نگاه ویژه در حوزه‌های مطبوعاتی، بر روند تاثیرگذاری هنر معاصر نقش داشتند.

 

مدیر گالری ویستا گفت: ما در حال حاضر به دنبال گسترش فضای فیزیکی گالری ویستا هستیم و امیدواریم به واسطه این جایزه این اتفاق نیز رخ بدهد.

 

این جایزه باید به الگو بدل شود

بهنام کامرانی رئیس هیئت داوران جایزه ویستا نیز در ادامه این مراسم گفت: گالری در واقع یک بنگاه اقتصادی است و این که یک گالری به ایده اهمیت داده است و برای آن جایزه‌ای را در نظر گرفته است به عنوان یک حامی در پیشرفت اجرای آثار هنری نیز تاثیرگذار است و باید از این حرکت‌ها تشکر کرد.

 

او ادامه داد: مجموعه‌داران، شرکت‌ها و بنگاه‌های مالی و گالری‌ها کم کم باید به اهمیت هنر معاصر و اهمیت فکر و ایده فارغ از سود فکر کنند و این جایزه باید الگویی برای نهاد دولتی شود.

 

 

این هنرمند نقاش گفت: این حرکت نیازمند نقد و ایده‌های جدید است و همان‌طور که در برابر ایده‌ها انعطاف داشتیم ما امیدواریم با استقبال از این حرکت بار دیگر هنرمندان با ایده‌های خود در کنار گالری باشند و به این حرکت ویژه رونق ببخشند.

 

کامرانی گفت: بر اساس شرایط فراخوان و داوری و به دلیل این که آثار همگی در یک سطح بودند ما به امتیازدهی بسنده کردیم  و در نهایت طرحی که بیشترین امتیاز را آورده بود برگزیده شد.

 

در ادامه این مراسم از کامبیز درم بخش هنرمند پیشکسوت عرصه هنرهای تجسمی به پاس فعالیت‌های گسترده هنری‌اش در طول سال گذشته، تقدیر شد.

 

هم چنین با حضور اعضای هیئت داوران نشان ویستا به درسا اسدی، مهسا احسنی، علی میرزایی و هاوری دانش،  علیرضا شهریاری، بیژن قاسمی و مهدیه پازوکی، ترلان تبار، نازنین اعوانی و مهدیه کواکب پناه و محمد رضا عرب خزایلی اهدا شد.

 

 در ادامه و با حضور رضا بنفشه‌خواه و شهره سلطانی بازیگر سینما و تلویزیون نخستین جایزه هنر معاصر ویستا به مبلغ 30 میلیون تومان چک نقدی در وجه هنرمند به محمدرضا عرب خزائلی اهدا شد تا بتواند پروژه خود را برای نمایش دادن در گالری اجرایی کند.

 

اجرای این مراسم بر عهده فریدون فربود دبیر جشنواره هنر برای صلح بود و گروه موسیقی “یاد آباد” در ابتدای و در میانه این مراسم به اجرای پرفورمنس و موسیقی پرداختند.

 

در انتهای این مراسم نیز حاضران لیبل نخستین جایزه هنر معاصر ویستا را امضا کردند.

 

منبع: هنرآنلاین

امتیاز دهید
هنرهای تجسمی

فراخوان عکاسی 2024 head on

فراخوان عکاسی 2024 head onمنتشر شد. به گزارش هنردستان ، این مسابقه توسط بنیاد Head On، یک سازمان غیرانتفاعی در استرالیا اداره می شود.شما می

ادامه مطلب »
نمایشگاهها

گردهمایی هنرمندان و شاعران برای سوگواره عاشورایی «قلم نینوا» برگزار می‌شود

به گزارش روابط‌عمومی نگارخانه تخصصی هنرهای ایرانی اسلامی «ترانه باران»، سوگواره عاشورایی «قلم نینوا» اجرای هم‌زمان نقاشی‌خط، نقاشی، خوش‌نویسی، شعرخوانی و نی‌نوازی هم‌زمان با فرارسیدن

ادامه مطلب »