نسخه فیلم «خانه خدا» ترمیم شد/ اکران ۱۰ فیلم قدیمی در فجر جهانی

هنردستان: علیرضا شجاع نوری سخنگوی جشنواره جهانی فیلم فجر از اصلاح و نمایش ۱۰ فیلم قدیمی در جشنواره خبر داد.

به گزارش هنردستان، علیرضا شجاع نوری سخنگوی جشنواره جهانی فیلم فجر با اشاره به استقبال مخاطبان از نمایش نسخه‌های مرمت شده دو فیلم «باد صبا» و «گاو» در جشنواره سی و چهارم، گفت: با توجه به تجربه خوب جشنواره گذشته و استقبال مخاطبان از ایده نمایش این فیلم‌ها در جشنواره و کار بزرگی که با همکاری فیلمخانه ملی انجام شده بود، تصمیم گرفتیم امسال نیز با گسترش این بخش، سراغ فیلم‌های قدیمی برویم و در نهایت به ۳ فیلم ایرانی و ۷ فیلم خارجی رسیدیم که فیلم های خارجی را از راه رایزنی با کمپانی‌های مختلف دنیا فراهم کردیم و فیلم‌های ایرانی هم توسط فیلمخانه ملی ایران و با همت لادن طاهری ترمیم و آماده نمایش می‌شوند.

 

وی ادامه داد: یکی از این گنجینه‌های سینمای ایران که قرار است در جشنواره سی ‌و ‌پنجم نمایش داده شود نسخه مرمت شده فیلم «خانه خدا» به کارگردانی جلال مقدم است که در سال ۱۳۴۵ تولید شده است. موضوع این فیلم حج و مناسک آن است و نعمت حقیقی هم از جمله فیلمبرداران فیلم بوده و تدوین آن را ابراهیم گلستان به عهده داشته است.

شجاع نوری اضافه کرد: یادم می‌آید که این فیلم در دوران کودکی من اکران شد و فروش خوبی هم داشت. اگر درست یادم مانده باشد آن سال‌ها هم ممنوعیتی از سوی عربستان برای زائران ایرانی ایجاد شده بود و حالا بعد از ۵۰ سال دوباره مشکلاتی برای ادای فریضه حج زائران ایرانی به‌وجود آمده است که به سبب همین تقارن، رضا میرکریمی تصمیم گرفت نمایش نسخه ترمیم شده این فیلم در برنامه جشنواره قرار گیرد که می‌تواند جالب توجه باشد.

شجاع نوری اعلام اسامی سایر فیلم های مرمت شده را به فرصتی دیگر موکول کرد.

سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر، یکم تا هشتم اردیبهشت ۱۳۹۶(۲۸ تا ۲۱ آوریل ۲۰۱۷) در تهران برگزار می شود.

 

منبع: خبرگزاری مهر

امتیاز دهید
گپ و گفتگو

گفت‌وگو با «فاطمه رضایی»،گرافیستی که «جشن‌های ایرانی» را به خانه هنرمندان آورد

جشن‌های ایرانی مظلوم واقع شده‌اند احمدرضا حجارزاده: نمایشگاه «جشن‌های ایرانی» با طراحی‌های «فاطمه رضایی» از 28 اردیبهشت‌ماه در گالری تابستان خانه هنرمندان ایران آغاز به

ادامه مطلب »