نقاشی‌های میکل آنژ بر سقف کلیسای سیستین کتاب شد/ هر کتاب ۹ کیلو

هنردستان: سقف کلیسای سیستین شاهکار میکل آنژ در قالب یک پروژه بزرگ عکاسی ثبت و در یک کتاب بزرگ منتشر شد.

به گزارش هنردستان، به نقل از آسوشیتدپرس، در اقدامی غیرمنتظره که تاکنون خبر آن جایی منتشر نشده بود کتابی رونمایی شد که شامل عکاسی‌های دقیق از شاهکار میکل آنژ در کلیسای سیستین است.

 

در حالی که آخرین پروژه عکاسی از سقف این کلیسا در فاصله سال‌های ۱۹۸۰ تا ۱۹۹۴ انجام شده بود، اکنون به مدد امکانات جدید عکاسی و استفاده از کامپیوتر در این مسیر، این امکان فراهم شده تا هر اینچ از نقاشی میکل آنژ و دیگر استادانی که در این راه با وی همکاری کرده بودند به راحتی قابل مشاهده باشد.

استاد و نابغه عصر رنسانس این نقاشی را سال ۱۵۱۲ به پایان برد و بعد «داوری نهایی» را پس از آن در فاصله ۱۵۳۵ تا ۱۵۴۱ انجام داد.

این نقاشی‌ها که بر سقف کلیسای سیستین نقاشی شده یکی از مشهورترین صحنه‌های مذهبی را در آفرینش انسان تصویر می‌کند.

حاصل این عکاسی در قالب کتابی سه جلدی در ۸۷۰ صفحه و در شمارگان محدود ۱۹۹۹ نسخه برای کتابخانه‌ها و مجموعه‌داران منتشر شده است.

قیمت هر نسخه از این کتاب حدود ۱۲۰۰ یورو است که با همکاری موزه واتیکان و یکی از ناشران مشهور آثار هنری ایتالیا تهیه شده است.

 

 

همه این عکس‌ها از ساعت ۷ عصر تا ۲ صبح که کلیسا خالی و بسته بود گرفته شده اند و از این پروژه تنها چند تن انگشت شمار اطلاع داشتند.

وزن هر کتاب ۹ کیلوگرم و اندازه هر ورق آن ۶۰ در ۱۳۰ سانتی‌متر است.

گفته شده از جدیدترین امکانات نرم‌افزاری برای این عکاسی استفاده شده و با توجه به ارتفاع زیاد سقف که ۱۰ متر است از لنز تلسکوپ ویژه بهره گرفته شده است.

کلیسای سیستین کلیسای بزرگ و معروف شهر واتیکان است و در کاخ رسالت واقع شده که اقامتگاه رسمی پاپ محسوب می‌شود.

کلیسای سیستین به خاطر معماری و تزئینات فرسکوی هنرمندان عصر رنسانس همچون میکل آنژ، ساندرو بوتیچلی، پیترو پروجینو، پینتوروچیو و دیگران مشهور است. میکل آنژ ۱٬۱۰۰ متر مربع از سقف نمازخانه را در سال‌های ۱۵۰۸ تا ۱۵۱۲ میلادی و تحت قیمومیت پاپ ژولیوس دوم نقاشی کرد. نقاشی‌های سقف و به‌ویژه اثر «داوری نهایی» از شاهکارهای هنر نقاشی جهان به شمار می‌روند.

 

منبع: خبرگزاری مهر

امتیاز دهید