نحوه اطلاع رسانی حوادث مهم در تلویزیون/همه جای دنیا همینطور است

به گزارش هنردستان: پیمان جبلی معاون برون مرزی صداوسیما و فتحعلی فاخری قائم مقام شبکه خبر درباره نحوه اطلاع رسانی در بحران های طبیعی و امنیتی توضیحاتی را ارایه کردند.

 پیمان جبلی معاون برون مرزی صداوسیما و قائم مقام شبکه خبر درباره پوشش وقایع امنیتی و بحران های طبیعی در بخش های خبری تلویزیون و شبکه خبر توضیحاتی ارائه کردند.

جبلی که در حوزه خبر نیز تخصص دارد و زمانی به عنوان معاون خبر فعالیت داشت درباره نحوه پوشش اخبار حوادث مهم مثل اطلاع رسانی درباره واقعه تروریستی در اهواز گفت: در شرایط امنیتی محدودیت ها برای پوشش خبری، تصویری و اطلاع رسانی بیشتر می شود و خبرنگاران مجبورند از این محدودیت ها تبعیت کنند.

وی افزود: تصور کنید قرار شود که مراسم رژه نیروهای نظامی کشور با دوربین و به صورت زنده نمایش داده شده و حین آن یک واقعه تروریستی نیز رخ دهد مسلما اجازه پوشش چنین اتفاقی داده نمی شود، در همه جای دنیا هم این محدودیت ها وجود دارد. به طور مثال اگر یک عملیات تیراندازی در آمریکا اتفاق بیفتد شما تصویر حتی یک کشته را در رسانه های تلویزیونی نمی بینید چراکه بلافاصله منطقه حصار کشیده می شود و به خبرنگاران اجازه تصویربرداری نمی دهند. بنابراین در همه جا محدودیت ها برای رسانه ها در زمان وقوع اتفاقات امنیتی وجود دارد.

معاون برون مرزی صداوسیما اظهار کرد: این نکته که از نظر شما شبکه خبر و بخش های خبری داخلی برای مردم مرجع هستند و باید اطلاع رسانی کنند نکته درستی است. این انتظار نیز بجاست که شبکه خبر باید به موقع اطلاع رسانی کند اما همچنان که گفته شد دلایلی برای این محدودیت ها وجود دارد.

وی با اشاره به واقعه اهواز عنوان کرد: همانطور که شاهد بودید در اولین دقایق وقوع این حادثه، شبکه خبر اطلاع رسانی کرد و خبر در قالب «خبر فوری» زیرنویس شد.

جبلی درباره مداوم نبودن این اطلاع رسانی ها، توضیح داد: یکی از ضعف ها در کشور ما موقع وقوع بحران های طبیعی و  امنیتی این است که در این شرایط، مدیریت بحران بر عهده یک نفر یا یک نهاد مسئول گذاشته نمی شود. به طور مثال در یک حادثه طبیعی یا غیرطبیعی آمار کشته شده ها و یا مجروحان توسط سازمان های مختلف ممکن است متفاوت ارایه شود پس شبکه خبر به کدام یک از این مراجع باید استناد کند؟

معاون برون مرزی صداوسیما افزود: شبکه خبر به عنوان شبکه ای که مورد وثوق مردم است اگر تعداد کشته شده ها در یک واقعه را به نقل از یک مقام ۲۹ نفر عنوان کند و بعد در خبر دیگری این تعداد کم شود دیگر کسی به این شبکه اعتماد نمی کند. بنابراین مسئولان شبکه ناچار هستند در اطلاع رسانی نسبت به این اخبار کمی تأمل داشته باشند.

در ادامه فتحعلی فاخری قائم مقام شبکه خبر نیز درباره رویکرد این شبکه نسبت به اطلاع رسانی وقایع ناگهانی اظهار کرد: قطعاً در این موارد سیاست گذاری هایی وجود دارد و ما براساس این سیاست گذاری ها اطلاع رسانی می کنیم.

وی یادآور شد: ممکن است احساس کرده باشید که شبکه خبر در چنین وقایعی ابتدا اطلاع رسانی می کند بعد دچار یک سکته می شود. مساله این است که ما ابتدا اطلاع رسانی می کنیم اما مباحث تحلیلی و تشریحی پیرامون حادثه نیازمند سیاست گذاری های درون سازمانی و برون سازمانی است تا تصمیماتی گرفته شده و بعد اطلاع رسانی های تکمیلی صورت بگیرد.

قائم مقام شبکه خبر درباره انتظار مردم نسبت به دائمی بودن اطلاع رسانی نسبت به وقایع مهم و ناگهانی، تصریح کرد: ما همان روز در فاصله چند دقیقه با خبرنگار اهواز ارتباط تصویری برقرار کردیم و توضیحاتی در رابطه با این حادثه داده شد اما مسلماً در چنین حوادثی ابهام های بسیاری وجود دارد و خود ما تا ظهر همان روز در حال پیگیری برای پیدا کردن این ابهامات بودیم.

این مقام مسئول اظهار کرد: در اطلاع رسانی چنین وقایعی باید منابع و مراجع مشخص باشد تا ما بتوانیم اطلاع رسانی را مدیریت کنیم. به طور مثال در واقعه پلاسکو ما قدرت مانور زیادی داشتیم و توانستیم ۱۰ شبانه روز اخبار را به صورت زنده پوشش دهیم و باعث فروکش کردن شایعات شویم.

وی اضافه کرد: در زلزله ها نیز به سرعت گزارشگران خود را به مناطق زلزله زده رساندیم تا پیگیری مراحل زلزله را برای مخاطبان اطلاع رسانی کنیم.

فاخری در پایان عنوان کرد: اینکه شبکه خبر باید سرعت بیشتری داشته باشد شکی نیست اما بالاخره هر خبر، گزارش و یا انتشار تصویر نیاز به تحلیل هایی دارد. در حادثه اهواز ما ابتدا اخبار اهواز را به صورت فوری زیرنویس کردیم و بعد از آن هم در قالب اخبار دیگر منتشر کردیم و به هیچ وجه خبر حذف نشد. در هر صورت رسالت شبکه خبر اطلاع رسانی با سرعت و دقت برای جلوگیری از شایعات است که ما خود را ملزم به اجرای این تعهدات می دانیم.

امتیاز دهید
ادبیات خارجی

فراخوان شعر Ledbury

فراخوان شعر Ledburyمنتشر شد . به گزارش هنردستان ، این رقابت بخشی از فستیوال شعر Ledbury است که جولای هر ماه در انگلستان برگزار می

ادامه مطلب »