تئاتر دیدن از حقوق اجتماعی کودکان است

به گزارش هنردستان: مریم کاظمی دبیر جشنواره تئاتر کودک‌ و نوجوان در مراسم افتتاح نمایش «جادوی پاهای من» به کارگردانی زهرا شایان فر، دیدن تئاتر و فیلم را یکی از حقوق اجتماعی کودکان دانست.

به نقل از روابط‌ عمومی گروه «تئاتر صلح»، «جادوی پاهای من» نوشته زهرا شایان فر و با کارگردانی مشترک زهرا شایان فر و سیاوش قلعه‌وردی روز جمعه ششم مهر ساعت ۱۶ توسط مریم کاظمی دبیر بیست و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان و با حضور فرید نوایی آهنگساز تئاتر و سینما در سالن شماره یک عمارت نوفل‌لوشاتو افتتاح شد. مریم کاظمی پیش از آغاز نمایش، ضمن اعلام این نکته که ابتدا نویسنده و کارگردان «جادوی پاهای من» را به‌عنوان یک فعال رسانه‌ای بسیار حرفه‌ای می‌شناخت، گفت: زمانی‌که از او دعوت کردم به‌ عنوان روابط‌ عمومی گروه تئاتر مستقل همکاری‌مان را آغاز کنیم، فهمیدم او در رشته تئاتر تحصیل کرده است و کارگردان، نویسنده و عروسک‌سازی فعال و خلاق است که می‌تواند مبدع باشد و تئاتر بسازد اما در سال‌های اخیر اغلب به‌ عنوان روابط‌عمومی کنار گروه‌های تئاتر بود و فرصت نکرده بود کار خود را ارائه دهد.

وی افزود: در شرایط امروز بسیاری از آدم‌ها دانش و خلاقیت اجرا کردن تئاتر را دارند اما به دلایل مختلف همچون مسائل اقتصادی و یا شرایط کاری یا شرایط جامعه فرصت نمی‌کنند در این زمینه به فعالیت بپردازند، زهرا شایان فر برای این دست از هنرمندان، حرکتی بسیار جسورانه‌ای را انجام داده است و وقتی از من دعوت کرد که نمایشش را افتتاح کنم، به‌عنوان هدیه‌ای ناقابل قبول کردم و برای خود من افتتاح این نمایش مایه افتخار است.

دبیر بیست‌ و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک‌ و نوجوان تئاتر را برای رشد کودک بسیار مناسب دانست و گفت: امسال شعار جشنواره تئاتر کودک‌ و نوجوان، «کودک و حقوق اجتماع» است. یکی از حقوق کودک این است که او را از رفتن به سالن‌های تئاتر و سینما و تماشای فیلم و یا تئاتر محروم نکنیم و اجازه دهیم در معرض تمام محصولات فرهنگی چه دیداری و چه شنیداری قرار بگیرد. خوشحالم برای دیدن تئاتر به سالن آمده‌اید امیدوارم «جادوی پاهای من» را دوست داشته باشید و همواره بلیت بخرید و سالن‌های تئاتر را پر کنید چون شما تنها پشتیبان تمام تئاترها چه کودک و چه بزرگسال هستید.

گروه تئاتر «صلح» این نمایش را مختص مخاطبان کودک‌ و نوجوان آماده کرده است که پنجشنبه‌ها و جمعه‌ها ساعت ۱۶:۳۰ اجرا می‌شود.

«جادوی پاهای من» داستان دختربچه‌ای با ذهن پرسشگر است که هر مسأله ساده برایش معمایی پیچیده می‌شود. او با همراهی تماشاگران در یک ماجرای پلیسی به حل معما می‌پردازد.

این نمایش کودک‌ و نوجوان تازه‌ترین اثر گروه «تئاتر صلح» است. شهرام نیک‌کار، فرهاد شکرالله‌زاده، منیر چراغی، فاطمه رستمی، سهند آدم‌عارف، امیر شیخ‌زاده، فرزانه کاظمی، خورشید شایان فر، خرداد شایان فر، سدنا محبی و آرمان کارخانه، گروه بازیگران این اثر را تشکیل می‌دهند و مهرنوش نرسی به‌عنوان مشاور روانشناسی کودک گروه را همراهی می‌کند.

از دیگر عوامل نمایش می‌توان به زهرا شایان فر؛ طراح صحنه و آکسسوآر و همچنین طراح لباس و عروسک، فاطمه حسین خانی؛ طراح پوستیژ، بهرام شادانفر؛ طراح پوستر و بروشور، حیدر هدایتی ساخت تیزر، سیاوش قلعه وردی انتخاب موسیقی، افکت و میکس، حسام کلانتری ویدیو آرت، روشنک کریمی و روژین ستاری تبلیغات، مینا صفار روابط عمومی، امیر شیخ‌زاده دستیار کارگردان، آرمان کارخانه مدیر صحنه، سدنا محبی و شهرزاد کلانتری منشی صحنه و محبوبه فرج‌الهی عکاس اشاره کرد.

امتیاز دهید