مهاجری که به «ماندن» فکر می‌کند/ آزادی در دستان قاچاقچیان!

به گزارش هنردستان: پونه اکرمی بیات کارگردان فیلم کوتاه «ماندن» درباره جزییات این اثر توضیح داد.

پونه اکرمی بیات کارگردان عرصه فیلم کوتاه  درباره تازه ترین فعالیت های خود گفت: چندی پیش فیلم کوتاه «ماندن» را که درباره مهاجرت غیرقانونی افغان ها به کشورمان است، آماده و آن را به دبیرخانه سی و پنجمین جشنواره فیلم کوتاه ارسال کردم.

وی با اشاره به لوکیشن های فیلمبرداری این اثر توضیح داد: ما این فیلم را در جاده به گونه ای فیلمبرداری کردیم که به مانند سیستان و بلوچستان باشد و فضای آنجا را تداعی کند چراکه در قصه لوکیشن سیستان و بلوچستان در نظر گرفته شده بود.

اکرمی بیات اظهار کرد: در این فیلم ۹ دقیقه ای ما به این موضوع پرداخته ایم که افراد برای بهبود شرایط اجتماعی و به دست آوردن آزادی دست به مهاجرت می زنند در حالی که برای این موضوعات بهای بزرگی می پردازند و اصلا معلوم نیست تلاش آنها به نتیجه برسد. این روزها مهاجرت به یکی از مسایل مهم دنیا تبدیل شده و برخی از ایرانی ها هم برای رسیدن به زندگی بهتر دست به این کار می زنند اما در همین حین و در همین مسیر اتفاقاتی رخ می دهد که ممکن است اصلا پیش بینی آنها را نکرده باشند به طوری که بسیاری حتی آرزو می کنند که کاش در نقطه ای می ایستادند که پیش از تصمیم به مهاجرت و عملی کردن آن، در آن بودند.

این کارگردان درباره قصه «ماندن» بیان کرد: این فیلم درباره افغانستانی هایی است که از مرز پاکستان وارد سیستان و بلوچستان می شوند و در آنجا توسط قاچاقچی ها و یا به اصطلاح محلی توسط افغان کِش ها به منطقه دیگری به نام سراوان منتقل می شوند که در همین منطقه از سوی یکی از این قاچاق برها پیشنهادی به یکی از کاراکترهای این فیلم می شود که او را بر سر دوراهی قرار می دهد.

وی در پایان اظهار کرد: این درام کوتاه با طرح این پرسش شکل گرفت که آیا جبرها و شرایط نابرابر، کنش مندی انسان را برای رسیدن به هدف محدود نمی کنند؟

عوامل «ماندن» عبارتند از نویسنده، کارگردان و تهیه کننده: پونه اکرمی بیات، مدیر فیلمبرداری: مسلم تهرانی، بازیگران اصلی: رضا احمدی، جواد علیزاده، مهدی قاهری، تدوینگر: سیدوحید حسینی نامی، صدابردار: مهدی یگانه، صداگذار: حسین قورچیان، موسیقی: نوید فشامی و تصحیح رنگ: مجید یزدانی.

امتیاز دهید
گپ و گفتگو

گفت‌وگو با «فاطمه رضایی»،گرافیستی که «جشن‌های ایرانی» را به خانه هنرمندان آورد

جشن‌های ایرانی مظلوم واقع شده‌اند احمدرضا حجارزاده: نمایشگاه «جشن‌های ایرانی» با طراحی‌های «فاطمه رضایی» از 28 اردیبهشت‌ماه در گالری تابستان خانه هنرمندان ایران آغاز به

ادامه مطلب »