ارایه دستاوردهای انقلاب با زبان موسیقی/ سامانه «نواز» افتتاح شد

به گزارش هنردستان: نشست خبری اولین جشنواره ملی «نماهنگ فجر» روز دوشنبه نهم مهر ماه با حضور مدیر دفتر موسیقی و سرود سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران برگزارشد.

محمدباقر معلم مدیر دفتر موسیقی و سرود سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران دوشنبه نهم مهرماه با برگزاری یک نشست رسانه‌ای در محل رسانه ملی، به تشریح جزییات اولین جشنواره ملی «نماهنگ فجر» به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی پرداخت.

محمد باقر معلم در ابتدای این نشست گفت: موسیقی در روزگار ما یکی از اثر گذارترین هنرهاست که کارکردهای مختلفی در همه زمینه‌ها دارد. این موسیقی وقتی با تصویر هماهنگ و ترکیب می‌شود، یک قالب بالغی را می‌سازد که منظوری را منتقل می‌کند. در واقع تکرار در نماهنگ می‌تواند به عنوان یک ویژگی برای موسیقی محسوب شود که هیچ فرم رسانه‌ای دارای این قالب نیست.

وی ادامه داد: نماهنگ همسو با ریتم زندگی است و بسیاری از آدم‌ها آن را دنبال می‌کنند. متاسفانه در کشور ما از این عرصه بسیار کم استفاده شده است. در کشورهای دیگر اما بهره‌برداری‌های زیادی از این موضوع می‌شود. در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی که سال پختگی انقلاب است در ستاد چهل سالگی سازمان صدا و سیما، طرحی ارائه شد که بتوانیم در قالب آن جشنواره ملی نماهنگ را برگزار کنیم. این طرح توسط دکتر دارابی به عنوان رییس ستاد چهل سالگی انقلاب سازمان پیگیری شد که خوشبختانه به این فضا وارد شدیم.

معلم در ادامه و در پاسخ به سئوالی مبنی‌بر نحوه نمایش این نماهنگ‌ها با توجه به فقدان شبکه‌ای مجزا برای پخش توضیح داد: با تمامی شبکه‌های مختلف سازمان برای پخش این نماهنگ‌ها هماهنگی لازم صورت گرفته و این در حالی است که شرکت سروش برای پخش مجازی آثار اقداماتی را انجام می‌دهد. البته ما دو روز مجزا را برای نمایش عمومی آثار برنامه‌ریزی کردیم که مردم بیایند و این آثار را در قالبی ویژه ببینند. یکی از مهم‌ترین دست‌یافته‌های جشنواره نماهنگ، رسیدن به فرم و بلوغ و کشف استعدادهاست که امیدوارم این موضوع محقق شود. این قدم بزرگی است که به بهانه چهل سالگی انقلاب اسلامی آغاز شده تا یکی از اثرگذارترین بخش‌های رسانه ملی باشد.

مدیر دفتر موسیقی وسرود سازمان صداوسیما اظهار کرد: ما در هر بخش برگزیدگانی داریم و از آبان ماه شورای داوری ما کار خود را آغاز می‌کند. بعد از آن ما در بهمن ماه جشنواره را به صورت سراسری برگزار خواهیم کرد.

معلم در ادامه این نشست خبری درباره موازی‌کاری برخی از نهادهای دولتی در حوزه فرهنگ، توضیح داد: خط‌کشی کردن مربوط به خبرگزاری‌هاست، وقتی اثری ساخته می‌شود نمی‌داند که این اثر را سازمان ساخته یا وزارت ارشاد متولی تولید بوده است. در حقیقت اینکه منبع روایت و تولید یک نماهنگ، کدام نهاد است اصلا برای مخاطب مهم نیست، اینها خوراکی برای جراید است. البته ما برای برگزاری برنامه‌های فرهنگی و هنری در حوزه موسیقی با دوستان در وزارت ارشاد و فعالان این عرصه هماهنگی‌هایی داریم. تاسیس شبکه نماهنگ مروبط به مجال دیگری است که شاید این جشنواره بتواند مقدمه‌ای برای این شبکه باشد.

وی درباره نحوه انتخاب هیات داوران و محتوای آثار ارسالی به جشنواره هم گفت: حتما گونه‌های مختلف موسیقایی در این جشنواره حضور دارند و هنرمندان می‌توانند آثارشان را ارائه دهند. ما در بخش جنبی هم علاوه‌بر یافتن استعدادهای موسیقی، مسابقه‌ای را برای مردم تدارک دیده‌ایم که همه می‌توانند با گوشی‌های تلفن همراه خود در آن شرکت کنند. در حوزه هیات داوران هم به طور حتم ما برای این دوره از جشنواره از ترکیبی استفاده می‌کنیم که همگی از هنرمندان و برگزیدگان موسیقی و تصویر کشورمان باشند.

مدیردفتر موسیقی و سرود سازمان صدا و سیما درباره «سامانه جامع موسیقی رسانه ملی» و نحوه دسترسی به آرشیو موجود این سامانه هم گفت: این دسترسی فعلا برای اصحاب رسانه و تهیه‌کنندگان موسیقی است اما از سال آینده احتمالا سامانه جامعیت بیشتری خواهد داشت. این سامانه با توجه به برنامه‌ریزی‌هایی که انجام گرفته می‌تواند تبدیل به یکی از سامانه‌های جامع موسیقی کشور شود. البته ما در حوزه مالکیت بحث‌هایی داریم که مدیریت شرکت «سروش» مشغول بررسی مواردی در این زمینه است که به زودی جزییات آن در قالب سایت «نواز» به اطلاع مخاطبان خواهد رسید.

محمودرضا حسینی مدیرعامل شرکت تولیدی محصولات صوتی و تصویری «سروش» هم در این نشست رسانه‌ای با ابراز خرسندی از برگزاری جشنواره «نماهنگ فجر» گفت: سامانه «نواز» در راستای برگزاری جلسات متعددی با مدیردفتر موسیقی وزارت ارشاد و مدیران خانه موسیقی ایران انجام گرفته که طی روزهای اخیر مجوز آن نیز صادر شده است. در این سامانه جزییاتی وجود دارد که قرار است سرویس های بسیار مناسبی را به مخاطبان ارائه دهیم. البته ما برای آغاز کار آثاری از استاد شهرام ناظری، سالار عقیلی و تعدادی دیگر از هنرمندان تدارک دیده ایم که به زودی جزییات آن اعلام می شود. البته ایده اصلی این سامانه به عهده آقای معلم بوده و آقای مهدی حبیبی نیز به عنوان یکی از هنرمندان فعال حوزه موسیقی مدیریت این سامانه کارهایی را انجام می دهند.

مهدی حبیبی مدیر سامانه «نواز» دیگر مدیر حاضر در این نشست بود که درباره فعالیت این سامانه توضیح داد: سامانه نواز اولین سامانه‌ای است که برای فروش اینترنتی و حتی فیزیکی حوزه موسیقی طراحی شده است. سامانه «نواز» با رویکرد فروش اینترنتی آثار صوتی و تصویری راه‌اندازی شده و امروز در جلسه‌ای که با مدیران رسانه‌ای برگزار کردیم مجوزهای مربوطه دریافت شد.

وی افزود: ما در این سایت خرید اثر و تولید مشارکتی داریم ضمن اینکه اولین فستیوال موسیقی الکترونیک با اهداف ویژه در قالب فعالیت‌های این سامانه برگزار خواهد شد که طی هفته‌های آینده درباره آن اطلاع رسانی می‌شود. این سامانه فقط بحث اقتصادی را دنبال نمی‌کند، ما در این حوزه مباحث فرهنگی، جذب هنرمندان جوان و ماموریت‌های متعدد و بنیادین طرح شده دیگری را دنبال می‌کنیم که می‌تواند مورد توجه هنرمندان این عرصه قرار گیرد. در این راستا استودیو شرکت سروش در اختیار جوانان خلاق و هنرمند قرار داده می‌شود که می‌توانند کارهای زیادی را در این عرصه تولید کنند. کما اینکه طی روزهای گذشته با همکاری ستاد نماز جمعه اثری را تولید کردیم که به زودی در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد.

حبیبی ادامه داد: جالب است بدانید که ما در این سامانه از گونه‌های مختلف موسیقی آثاری را بارگذاری خواهیم کرد که می‌تواند برای مخاطبان جالب توجه باشد. ما در عین حال از هم اکنون برای خرید تک‌آهنگ‌ها و آثار موسیقی مختلف برنامه‌هایی را تدارک دیده‌ایم که با مجوز دفتر موسیقی سازمان صدا و سیما برای شنوندگان ارائه می شود.

در بخش دیگری از این نشست، مدیر دفتر موسیقی و سرود سازمان صداوسیما به موضوع آموزش اشاره کرد و گفت: ما برنامه‌های مختلفی را در شبکه‌های گوناگون در نظر گرفته‌ایم که اتفاقا با حضور تعدادی از هنرمندان صاحب‌نام برگزار می‌شود اما به شکل آموزشی برنامه‌ای در نظرگرفته نشده و همه برنامه‌ها با هدف ارزیابی برگزار می‌شود.

وی درباره کمرنگ شدن همکاری تعدادی از هنرمندان صاحب نام موسیقی کشورمان با دفتر موسیقی وسرود سازمان صدا و سیما هم بیان کرد: به هر حال سازمان صدا و سیما طی سه سال گذشته قاعده‌ای را گذاشته که هیچ اثری در سامانه جامع موسیقی سازمان ثبت نمی‌شود مگر اینکه مجوز رضایت‌مندی و واگذاری صاحب اثر را داشته باشد.

معلم در بخش پایانی صحبت‌های خود به اجرای چند برنامه مختلف توسط ارکستر سمفونیک سازمان صداوسیما خبر داد و گفت: طبق برنامه‌ریزی‌هایی که انجام گرفته همزمان با جشنواره موسیقی فجر و آغاز چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ارکستر سمفونیک سازمان صداوسیما با آهنگسازی رازمیک اوحانیان و خوانندگی سالار عقیلی بر روی شعری از علیرضا قزوه برنامه ویژه‌ای را برگزار خواهد کرد که این قطعه به نوعی آغازگر جشن‌های چهل سالگی انقلاب اسلامی در حوزه فعالیتی ماست.

اولین جشنواره ملی «نماهنگ فجر» با اهداف ترویج فرهنگ دینی و گسترش سبک زندگی ایرانی با استفاده از قالب نماهنگ، گسترش و توسعه آموزه های معنایی و آرمان های والای انقلاب اسلامی در گستره جهان، شناخت هنرمندان متعهد با هدف دستیابی به وحدت فرهنگی در مقابله با آموزه های زندگی مادی، ترویج فرهنگ مقاومت و شناخت مفهوم استعمار مدرن در جهان، شناخت استعدادهای جوان و طبایع اخلاقی در عرصه هنر کشور، ارتقا کیفی سطح تولیدات در قالب نماهنگ توسط مرکز موسیقی سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود.

در بخش رقابت داخلی آثاری با موضوعات وحدت ملی، تصویر حضور مردم در تاریخ چهل ساله انقلاب اسلامی، دستاوردهای انقلاب اسلامی، استعمار نوین، تهاجم و نفوذ، مقاومت و فردای انقلاب مورد ارزیابیی قرار می گیرد. این در حالی است که در بخش رقابت بین الملل موضوعاتی چون عرصه آثار با تفکر انقلابی، تاثیر فرهنگی انقلاب اسلامی در جهان، استعمار نوین و مقاومت مورد توجه قرار گرفته است.   در بخش آزاد نیز آثاری با محتوای تجربه های نو و در بخش جنبی آثاری با موضوعات تولید ملی، شعار سال ۹۷ و امید بخشی مورد توجه قرار گرفته است.

امتیاز دهید
هنرهای تجسمی

فراخوان عکاسی AMS 2024

فراخوان عکاسی AMS 2024منتشر شد . به گزارش هنردستان ، این مسابقه توسط انجمن هواشناسی آمریکا برگزار می شود. ما به دنبال عکس‌هایی از آب

ادامه مطلب »