” دیده و درون ” منتشر شد

هنردستان: کتاب ” دیده و درون ” حاصل گفتگوی کورش ادیم عکاس معاصر ایرانی است با یازده تن از اصحاب هنر ، ادبیات و علوم انسانی پیرامون عکس و عکاسی که جز دو مورد مابقی طی سالهای 1375 تا 1377 انجام شده است .

 

به گزارش هنردستان، در این کتاب علاقمندان به عکاسی و مباحث بینارشته ای مربوط به این عرصه می‌توانند گفتگوی کورش ادیم با این صاحبنظران را بخوانند : مسعود خیام ، یونس شکرخواه ، محمد شمخانی ، عباس صفاری ، عمران صلاحی ، محمدضیمران ، ناصر فکوهی ، شمس لنگرودی ، محمد مددپور و یوسفعلی میرشکاک .

 

کورش ادیم در ابتدای این این کتاب در مطلبی تحت عنوان ” همچون مقدمه ” چنین گفته است : ” سالهاست که اهل نظر در باب ضرورت گفتگو و تبادل نظر با اصحاب هنر ، ادبیات و علوم انسانی در مباحث مربوط به عکاسی سخن گفته‌اند و در میزان تاثیرش در رشد و توسعه‌ی متقابل تاکید نموده‌اند . نقش بینارشته ای عکاسی در این میان غیر قابل انکار است و فقدان نهادهای رسمی و غیر رسمی که در جهان اول وظیفه‌ی ارتباط دهنده دو سوی این گفتمان را به عهده دارند در سال 1374 مرا به انجام این گفتگوها و انتشار آن واداشت .

 

کار برنامه ریزی و اجرای مجموعه‌ی پیش رو از سال 1374 آغاز شد و جز دو مورد بقیه تا سال 1377 به پایان رسید و برخی نیز تا اواسط دهه‌ی 80 در مطبوعات روز منتشر شد . طبیعی است پرسش‌ها از دغدغه‌های شخصی من منشأ گرفته است و طرح آن و خوانش پاسخ‌ها برای برخی گرایش‌های عکاسی راهگشاتر می‌نماید .

 

هرچند تحولات شگرف و اساسی طی 20 سال اخیر عکاسی و سازوکارِ آن نیز دستخوش تغییرات بنیادی نموده است( که دوره‌ی گذار از آنالوگ به دیجیتال مصداق بارز و قطعی آن است ) اما بسیاری از پرسش‌های طرح شده و پا سخ های ارائه شده امروزه نیز کارآمد و قابل برسی است . علاوه بر این کنکاش رأی و نظر اصحاب فرهنگ در آن بازه زمانی به کار پژوهندگان و جستجوگرانِ آینده خواهد آمد .

 

عزیزانی که در این مجموعه همکاری نموده و به پرسش‌های من پاسخ دادند از گرایش‌ها و پایگاه‌های مختلف فکری و ایدئولوژیک انتخاب شده و در حوزه‌های مختلف متخصص و صاحب نظرند ، از فلسفه و شعر گرفته تا انسان شناسی و مطالعات اجتماعی و رسانه و علوم ارتباطات ” . این کتاب در قطع وزیری و در 207 صفحه به قیمت بیست هزار تومان و توسط ” نشر قو ” در روزهای اخیرمنتشر شده و در اختیار علاقمندان قرار خواهد گرفت .

 

منبع: هنرآنلاین

امتیاز دهید
هنرهای تجسمی

فراخوان عکاسی 2024 head on

فراخوان عکاسی 2024 head onمنتشر شد. به گزارش هنردستان ، این مسابقه توسط بنیاد Head On، یک سازمان غیرانتفاعی در استرالیا اداره می شود.شما می

ادامه مطلب »
نمایشگاهها

گردهمایی هنرمندان و شاعران برای سوگواره عاشورایی «قلم نینوا» برگزار می‌شود

به گزارش روابط‌عمومی نگارخانه تخصصی هنرهای ایرانی اسلامی «ترانه باران»، سوگواره عاشورایی «قلم نینوا» اجرای هم‌زمان نقاشی‌خط، نقاشی، خوش‌نویسی، شعرخوانی و نی‌نوازی هم‌زمان با فرارسیدن

ادامه مطلب »