ارایه مرجع فارسی‌زبان اکسپوهای جهانی در کتابخانه‌های کره جنوبی

به گزارش هنردستان: کتاب «دنیای شیشه‌ای» به‌ عنوان نخستین مرجع فارسی‌زبان در ۲ کتابخانه تخصصی در کشور کره جنوبی ثبت شد.

 کتاب «دنیای شیشه‌ای» به‌ عنوان نخستین مرجع فارسی‌زبان درباره تاریخچه اکسپوهای جهانی از سال ۱۸۵۱ میلادی تاکنون، علاوه بر ۲۰۰ کتابخانه داخلی، در ۲ کتابخانه تخصصی در کشور کره جنوبی نیز ثبت شد.

۲ نسخه از  کتاب نفیس «دنیای شیشه‌ای» تالیف علیرضا بهرامی در حاشیه مجمع سال ۲۰۱۸ ناشران آسیایی که در سئول برگزار شد، در کتابخانه‌های تخصصی انجمن ناشران کره جنوبی و سازمان روزنامه‌نگاران آسیایی، ثبت شد. کره جنوبی میزبان اکسپو تخصصی بین‌المللی سال ۲۰۱۲ بوده که فصل مهمی از این کتاب نیز به شرح آن اختصاص دارد.

پیش‌تر نیز طی نشستی با حضور مهرداد اسکویی فیلمساز و عکاس در مقر بی آی ای در پاریس، ۲ نسخه از این کتاب به مسئولان ارشد دفتر بین‌المللی نمایشگاه‌ها تحویل داده شده بود تا نسخه‌ای از آن در موزه‌ اکسپو در شانگهای و نسخه‌ دیگر در کتابخانه‌ تخصصی این نهاد جهانی در پاریس ثبت شود.

این کتاب که با همکاری موسسه توسعه هنرهای معاصر و انتشارات آرادمان، همزمان با اکسپو میلان منتشر و با حضور جمعی از مسئولان و هنرمندان کشور در موزه هنرهای معاصر تهران رونمایی شد در ۲۰۰ کتابخانه داخلی نیز برای دسترسی علاقه‌مندان، ثبت شده است.

جلد نخست دنیای شیشه‌ای، علاوه بر بررسی ماهیتی و تاریخچه‌ای اکسپوهای جهانی و اکسپوهای تخصصی بین‌المللی به‌ همراه اکسپوهای گل و گیاه و اکسپوهای معماری از سال ۱۸۵۱ میلادی تاکنون، شرح کامل پاویون‌های حاضر در ۲ اکسپو جامع جهانی ۲۰۱۰ شانگهای و اکسپو تخصصی بین‌المللی ۲۰۱۲ یوئسو را به‌ همراه بیش از ۶۰۰ تصویر که حاصل چند سفر مولف آن به کشورهای چین و کره جنوبی بوده، در بر گرفته است.

به‌گفته‌ مولف، جلد دوم این کتاب نیز که با محوریت ۲ اکسپو جامع جهانی ۲۰۱۵ میلان و اکسپو تخصصی بین‌المللی ۲۰۱۷ آستانه به‌ همراه شرح و تصویرهای اختصاصی حاصل از سفرهایی به ایتالیا و قزاقستان است در سال ۱۳۹۸ و در آستانه اکسپو جامع جهانی ۲۰۲۰ دبی منتشر خواهد شد.

امتیاز دهید