«تجربه‌های اخیر» اثری زنانه است/ روایت زندگی سه نسل در ۱۱۸ سال

به گزارش هنردستان: کارگردان «تجربه های اخیر» با اشاره به دور تسلسلی که در این نمایش و در روایت زندگی سه نسل از یک خانواده جریان دارد ویژگی های زنانه متن را دلیل اصلی روی صحنه بردن آن عنوان کرد.

سارا داروفروش کارگردان نمایش «تجربه های اخیر» که در خانه نمایش مهرگان روی صحنه است با اشاره به استقبال خوبی که از اثرش شده است گفت: این اثر نمایشی که از اول مهرماه اجرای خود را آغاز کرده است تا به حال با بازخوردهای مناسبی روبرو شده و به دلیل همین استقبال امکان دارد کار تا پایان مهرماه تمدید شود.

وی درباره انتخاب این نمایشنامه برای اجرا توضیح داد: نمایشنامه امیررضا کوهستانی آنقدر متن چندلایه و خوبی است که علاقه مند به اجرای آن شدم. این نمایشنامه رویکردهای مختلف اجتماعی، روانشناسانه و حتی فلسفی دارد که مخاطب را به چالش می کشد اما اصلی‌ترین دلیل اجرای این اثر رویکرد زنانه و فمینیستی که در متن جریان دارد، بود چون از علاقه مندی های من پرداختن به معضلات و چالش های زنان است و در این متن نیز به شدت به چالش های احساسی و روانشناسانه زنان پرداخته شده است. علاوه بر پررنگ بودن وجوه زنانه در این نمایشنامه مساله اضمحلال پیوندهای خانوادگی و سست شدن بنیان خانواده و همچنین پرداختن به روابط پدر و فرزندی و مادر و دختری در این اثر مطرح شده است.

داروفروش متذکر شد: همچنین توجه به چالش های اعتقادی در افراد و در حد کمرنگی پرداختن به مساله تناسخ از دیگر ویژگی هایی است که در نمایشنامه مطرح می شود. در واقع من این متن را مثل منشوری دیدم که به بسیاری از مسایل جدی می پردازد و مخاطب در طول یک ساعت می تواند نقبی بزند به این مضوعات و به صورت مختصر و مفید از آنها اطلاع یابد اما در نهایت زنانه بودن متن بر دیگر ویژگی های آن غالب است.

این کارگردان تئاتر درباره داستان نمایش گفت: در این نمایش ۱۱۸ سال از زندگی سه نسل از یک خانواده ورق می خورد. داستان از ۱۹۰۰ شروع می شود و زمان به سرعت می گذرد تا جایی که ما مقهور و مغلوب زمان می شویم و گریزی از آن نیست. در نمایش اینطور به نظر می رسد که یک دور تسلسل جریان دارد و نسل جدید تجربیات گذشتگان و پدربزرگ و مادربزرگشان را تکرار می کنند.

وی در پایان درباره شیوه اجرایی نمایش بیان کرد: سبک و سیاق پیشنهادی متن، فرمالیستی و ساکن است اما من تلاش کردم به نسبت اجرای قبلی که کوهستانی به صحنه برده بود تحرک بیشتری در کار ایجاد کنم. در این نمایش بستر پست مدرن اثر حفظ شده است اما دیالوگ ها روان و راحت بیان می شود چون اگر ما می خواستیم دیالکتیک را هم وارد فرمالیسم و پست مدرنیسم کنیم مخاطب از اجرا دور می شد. کل دکور نمایش یک میز است که نماد چارچوب خانواده و تفکرات آدم ها به حساب می آید.

زهره زرگر، رها اصغری، عقیل بهرامی، ‌عسل لباسچی، ‌مریم قربانیان و مهدی علی‌نژاد بازیگران این نمایش هستند که تا ۲۰ مهرماه ساعت ۲۱ در خانه نمایش مهرگان به صحنه می رود.

امتیاز دهید
هنرهای تجسمی

فراخوان عکاسی AMS 2024

فراخوان عکاسی AMS 2024منتشر شد . به گزارش هنردستان ، این مسابقه توسط انجمن هواشناسی آمریکا برگزار می شود. ما به دنبال عکس‌هایی از آب

ادامه مطلب »