برگزاری نقالی و پرده خوانی «عشاق» در حرم حضرت معصومه (س)

به گزارش هنردستان محسن میرزاعلی مسئول دفتر تعزیه و آیین‌های نمایشی حوزه هنری اعلام کرد مراسم نقالی و پرده‌خوانی «عشاق» در حرم حضرت معصومه (س) برگزار می شود.

 محسن میرزاعلی مسئول دفتر تعزیه و آیین‌های نمایشی حوزه هنری از برگزاری مراسم نقالی و پرده‌خوانی «عشاق» در حرم حضرت معصومه (س) با همکاری مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت (علیهم السلام) از فردا چهارشنبه ۲۶ مهر خبر داد.

محسن میرزاعلی در این باره گفت: آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه (س) با همکاری موسسه جهانی آل البیت (ع) هر ساله در ایام اربعین حسینی نمایشگاه «واقعه نگاری» را در راستای آشنایی با تاریخچه و معارف و مفاهیم اربعین برپا می‌کند. امسال این نمایشگاه با یک برنامه جانبی نیز همراه است. همراه با برگزاری نمایشگاه عکس اربعین، حرم حضرت معصومه (س) در روزهای آینده میزبان مراسم نقالی و پرده‌خوانی با عنوان «عشاق» نیز خواهد بود. این مراسم از ۲۶ مهر در صحن جوادالائمه (ع) حرم حضرت معصومه (س) کار خود را آغاز خواهد کرد.

وی افزود: نقالی و پرده‌خوانی «عشاق» از سوی دفتر تعزیه و آیین‌های نمایشی مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری با همکاری موسسه جهانی آل البیت (ع) برگزار می‌شود. این مراسم به این گستردگی با موضوع امام حسن مجتبی (ع)، امام رضا (ع)، اربعین، قیام سیدالشهدا و رحلت رسول‌الله (ص) برای اولین بار است در حرم حضرت فاطمه معصومه (س) برگزار می‌شود. نقالی و پرده‌خوانی «عشاق» در بخش‌های خردسالان، کودک و نوجوان، جوان و پیشکسوتان ۱۵ اجرا خواهند داشت. از آنجایی که امسال اولین تجربه ما در این بازه زمانی و مکانی است فراخوانی را اعلام نکردیم و به انتخاب خودمان گروه‌ها و افرادی را برای اجرای نقالی و پرده‌خوانی دعوت کردیم. در صورتی که نقالی و پرده‌خوانی «عشاق» در گام نخست خود موفق عمل کند و ما با استقبال خوبی از سوی هنرمندان و عموم مردم مواجه شویم سال آینده فراخوان می‌دهیم تا گروه‌های علاقه‌مند برای حضور در این مراسم اقدام کنند.

این مرشد برجسته نقالی و پرده‌خوانی کشور گفت: اولین اجرای نقالی ما با اجرای کوچکترین نقال کشور یعنی خانم سارینا حیدری انجام می‌شود که علاوه بر نقالی شعرخوانی نیز خواهد داشت. در بخش نوجوان و جوان ما در هفته آغازین این مراسم حسن بصیری اجرا خواهند داشت. همچنین در اجرای ابتدایی بخش پیشکسوتان احتمالا محمد معجونی و یا بنده نقالی خواهیم داشت. اجراهای گروه‌ها و هنرمندان مختلف نقالی و پرده‌خوانی ما در این مراسم از ۲۶ مهر آغاز و تا ۲۲ آبان‌ ادامه خواهد داشت.

میرزاعلی ادامه داد: بخش آماده‌سازی طومارهای نقالی و پرده‌خوانی برای این مراسم به همراه انتخاب و برنامه‌ریزی اجرای گروه‌های مختلف به عهده دفتر تعزیه و آیین‌های نمایشی حوزه هنری است. همچنین در بخش‌های تبلیغاتی مراسم نقالی و پرده‌خوانی «عشاق» نیز ما فعالیت داریم. موسسه جهانی آل البیت (ع) هم در برگزاری این مراسم پشتیبانی مالی و هماهنگی‌های لازم با حرم حضرت معصومه (س) را انجام خواهد داد.

وی در مورد انتشار برنامه‌های دقیق این مراسم در پایان گفت: برنامه نهایی اجراهای نقالی و پرده‌خوانی«عشاق» به زودی اعلام خواهد شد. چرا که این گروه‌ها علاوه بر حضور در این مراسم برای اجرای نقالی و پرده‌خوانی در سومین همایش تئاتر پیاده‌روی اربعین(روایت راهیان) نیز باید حضور داشته باشند. در نتیجه در حال هماهنگی‌های لازم با هر یک از گروه‌های و هنرمندان برای هنرنمایی‌ خود هستیم. انشاءلله ما بتوانیم مبلغان خوبی در اشاعه معارف علوی و اهل بیت(ع) برای عاشقان ایشان باشیم.

مراسم نقالی و پرده‌خوانی «عشاق» ۲۶ مهر الی ۲۲ آبان در قالب ۱۵ اجرا در صحن جوادالائمه (ع) حرم حضرت معصومه (س) از سوی دفتر تعزیه و آیین‌های نمایشی مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری با همکاری مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت (علیهم السلام) برگزار می‌شود.

امتیاز دهید
هنرهای تجسمی

فراخوان عکاسی AMS 2024

فراخوان عکاسی AMS 2024منتشر شد . به گزارش هنردستان ، این مسابقه توسط انجمن هواشناسی آمریکا برگزار می شود. ما به دنبال عکس‌هایی از آب

ادامه مطلب »