اولین حاشیه رمان جدید «موراکامی»

هنردستان: موضوعی که «هاروکی موراکامی» در کتاب جدیدش مطرح کرده، موجب خشم برخی از هموطنانش شده است.

به گزارش هنردستان، «نیوزینز» نوشت: «هاروکی موراکامی» نویسنده مطرح ژاپنی که چاپ هر یک از کتاب‌هایش بازتاب قابل توجهی در رسانه‌های جهانی دارد، این بار اندکی پس از انتشار رمان دوجلدی جدیدش با عنوان «قتل افسر شوالیه» مورد انتقاد هموطنان خود قرار گرفته است.

 

«موراکامی» در این رمان ۲۰۰۰ صفحه‌ای که از روز ۲۴ فوریه روانه بازار شده، به کشتار نانجینگ پرداخته که از مسائل حساس کشورش محسوب می‌شود. در جریان دومین جنگ چینی‌ها و ژاپنی‌ها در سال ۱۹۳۷،‌ نیروهای ژاپن بین ۴۰ تا ۳۰۰ هزار تن از مردم نانجینگ را (که در آن زمان نانکینگ خوانده می‌شد)، به طرز وحشیانه‌ای کشتند و به زن‌ها بی‌حرمتی کردند. اما نکته این‌جاست که تعداد قربانیان این کشتار جمعی همیشه مورد بحث بوده؛ چین مدعی است تعداد این افراد حدود ۳۰۰ هزار تن بوده اما تاریخ‌دانان ژاپنی نوشته‌اند این رقم بین ۴۰ تا ۲۰۰ هزار نفر بوده است.

بعد از این قتل عام، تمام مدارک موجود از این حادثه در ارتش ژاپن مخفی شد یا عمدا از بین رفت و حالا با وجود تعداد زیادی عکس از پیامدهای این حادثه وحشتناک، برخی از ژاپنی‌ها مدعی هستند که کشتار نانجینگی وجود نداشته و یا چینی‌ها آن را بزرگ‌نمایی کرده‌اند.

با وجود تمام این حواشی، «موراکامی» که مشهورترین نویسنده حال حاضر کشورش محسوب می‌شود، در رمان جدید خود به این مساله پرداخته و تعداد کشته‌شدگان حادثه نانجینگ را ۴۰۰ هزار نفر ذکر کرده است.

برخی از خوانندگان کار جدید «موراکامی» او را به «جعل واقعیت‌ها برای بردن جایزه نوبل ادبیات» متهم کرده‌ و مدعی شده‌اند که اتفاقی به نام کشتار نانجینگ «هرگز وجود نداشته است».

«قتل افسر شوالیه» پس از «۱Q۸۴» که در سال ۲۰۰۹ منتشر شد، اولین چندجلدی «موراکامی» است که یک هفته پیش با حضور هوادارانش در صف‌های شبانه پشت در کتاب‌فروشی‌ها وارد بازار شد. این اثر تنها در روز نخست انتشار در ژاپن یک میلیون و ۳۰۰ هزار جلد فروخت. کتاب جدید این رمان‌نویس در دو جلد با عنوان «ایده‌های در حال ظهور» و «استعاره برانگیزاننده» به چاپ رسیده است.

 

شلوغی نیمه‌شب کتاب‌فروشی‌های ژاپن برای خرید «قتل افسر شوالیه»

داستان این رمان درباره نقاشی ۳۶ ساله است که همسرش از او جدا می‌شود و او به خانه‌ای قدیمی در مناطق کوهستانی توکیو نقل مکان می‌کند. اتفاقات عجیبی در این خانه برای شخصیت اصلی داستان «قتل افسر شوالیه» رخ می‌دهد که آشنایی با یک همسایه و پیدا کردن تابلو نقاشی که نامش را به کتاب «موراکامی» قرض داده، از آن جمله هستند. نویسنده «کافکا در کرانه» پیش از انتشار کتاب جدیدش آن را «داستانی عجیب» دانسته و اعلام کرده بود که می‌خواهد خوانندگان خودشان این اثر را کشف کنند؛ بنابراین هیچ‌گونه اطلاعاتی درباره موضوع این رمان دوجلدی در بازار نشر منتشر نشده بود.

«هاروکی موراکامی» بیش‌تر کتاب‌هایش را به سبک سوررئال به نگارش درآورده‌ است و آثارش تاکنون به بیش از ۵۰ زبان برگردانده شده‌اند. هر سال نام این نویسنده به عنوان یکی از نامزدهای نوبل ادبیات بر سر زبان‌ها می‌افتد، اما او هنوز موفق به کسب این افتخار نشده است.

این چهره ادبی که متولد ۱۲ ژانویه ۱۹۴۹ است و نویسندگی را پس از پایان تحصیلات دانشگاهی و راه‌اندازی یک کلوب جاز در توکیو شروع کرد. رمان عاشقانه «جنگل نروژی» او که در سال ۱۹۸۷ منتشر و به اثری پرفروش تبدیل شد، او را به عنوان یک ستاره ادبی به شهرت رساند. «۱Q۸۴ » طولانی‌ترین رمان «موراکامی» است که سال ۲۰۰۹ در سه جلد به زبان ژاپنی چاپ شد.

«سوکورو تازاکی بی‌رنگ و سال‌های زیارتش» آخرین رمان او پیش از «قتل یک افسر شوالیه»، در سال ۲۰۱۳ روانه بازار شد و با استقبال زیادی مواجه شد. پس از آن مجموعه داستان کوتاهی با نام «مردان بدون زنان» در سال ۲۰۱۴ از این نویسنده منتشر شد.

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

امتیاز دهید
هنرهای تجسمی

فراخوان دیزاین Porada 2025

فراخوان دیزاین Porada 2025 منتشر شد . به گزارش هنردستان ، این رقابت توسط برند پیشرو ایتالیایی Porada برگزار می شود. در این سری از رقابت تمرکز

ادامه مطلب »
فیلم کوتاه

فیلم‌برداری «تاجی» تمام شد

فیلم‌برداری فیلم کوتاه «تاجی» به نویسندگی و کارگردانی مهدی برجیان به پایان رسید. به گزارش مشاور رسانه‌ای پروژه، فیلم‌برداری فیلم کوتاه «تاجی» به نویسندگی، کارگردانی

ادامه مطلب »