انتظاری که از عادل فردوسی‌پور می‌رود/ «حرفه‌ای» بودن در یک سازمان

به گزارش هنردستان19  مهرماه روابط عمومی شبکه سه سیما در خبری اعلام کرد که به مدت یک هفته مهم ترین بازی های مقدماتی لیگ ملت های اروپا از این شبکه پخش می شود و به همین دلیل پنج برنامه شامل کیوسک، شوک، نود، متن و حاشیه و مسابقه هفت در سه «این هفته» پخش نخواهند شد.

این خبر که در آن اشاره شده بود به دلیل تداخل برنامه ها با پخش فوتبال، در آن هفته برخی برنامه ها روی آنتن نمی روند سرمنشا گمانه زنی های غیررسمی درباره این موضوع شد که برنامه «نود» و عادل فردوسی پور قرارست از آنتن حذف شوند. این حرف و حدیث ها با یک گفتگوی رسانه ای عادل فردوسی پور با خبرگزاری ایسنا مسیر دیگری پیدا کرد و از حالت غیررسمی به رسمی درآمد و می توان همان گفتگو را سرمنشا جدال های این روزها درباره برنامه فوتبالی «نود» دانست.

فردوسی پور که به «مصاحبه نکردن» معروف است در حالی به این گفتگوی کوتاه و عجولانه با یک رسانه دست زد که از لحاظ خبری و رسمی دلیلی برای ایجاد این شائبه وجود نداشت که «نود» قرار است هفته بعدش یعنی ۳۰ مهر ماه هم پخش نشود و دلیل پخش نشدن در تاریخ ۲۳ مهر هم قبلا اعلام شده بود.

جریان رسانه ای که بعد از گفتگوی این گزارشگر فوتبال شکل گرفت هر لحظه این خبر تاییدنشده را پررنگ تر کرد که پخش نشدن یک هفته ای «نود» مقدمه ای برای حذف همیشگی آن است؛ جریانی که می توانستند حداقل یک هفته برای آن صبر کنند!

۱۰ روزی که گذشت هر روز و به هر بهانه ای «نود» و مجری آن در راس خبرها قرار گرفتند و خبرسازی‌ها از یک سو بر این موضوع تاکید داشت که مقدمه‌ ها برای حذف عادل فردوسی پور چیده شده است؛ جریانی که گفته می شد تا اندازه ای از سوی خود فردوسی پور راه اندازی و مدیریت می شود و از سوی دیگر هم جریانی شکل گرفت که به نقد این جریان سازی و به ویژه گفتگوی فردوسی پور در تضاد با ابلاغ رسمی شبکه به وی درباره برنامه ۲۳ مهر پرداختند.

از آنجا که عادل فردوسی پور در مقام تهیه‌کننده برنامه «نود» نوع رابطه اش با سازمان صدا و سیما با شکل رابطه صرفا یک مجری متفاوت است و یک تهیه کننده ضمن مطلع بودن از ضوابط و شرایط سازمانی که خود از قدیمی های آن به حساب می آید، در جریان این موضوع نیز هست که تغییر یک کنداکتور از اتفاقات تجربه نشده نیست و وقتی یک برنامه یک هفته با دلیل مشخص روی آنتن نمی رود و برای این موضوع نیز از قبل به تهیه کننده اطلاع داده شده است، بیرون بردن مساله ای که شکل اختلاف نیز ندارد، تخطئی از قواعد سازمانی محسوب می شود و این دقیقا همان چیزی است که از عادل فردوسی پور به عنوان فردی که مخاطبانش او را «حرفه ای» می دانند بعید بود.

این اشتباه استراتژیک فردوسی‌پور به این امر منجر شد که برنامه دوشنبه ۳۰ مهر ماه وی هم کنسل شود و روابط عمومی شبکه سه سیما در خبری اعلام کرد: با عنایت به رفتار غیرحرفه‌ای تهیه کننده و مجری برنامه «نود» در پخش نکردن این برنامه بعد از بازی انگلیس ـ اسپانیا در هفته گذشته و همچنین استمرار رفتار خارج از عرف ایشان در مصاحبه خلاف ابلاغ گروه ورزش، برنامه مذکور این هفته پخش نمی‌شود.

در نگاهی کلی به این اتفاقات می توان اینگونه نتیجه گرفت که اگر پخش نشدن «نود» در تاریخ ۲۳ مهر ماه به دلیل واقعیِ تداخل برنامه ها و دلیل واهیِ مقدمه حذف همیشگی فردوسی پور بود ولی پخش نشدن «نود» در تاریخ ۳۰ مهر به دلیل تخطئی عادل فردوسی پور از قوانینی بود که وی به عنوان عضو ۲۰ ساله این نهاد از آن بی خبر نبوده است.

این مناقشات و حدس و گمان ها تا عصر اول آبان ماه ادامه داشت ولی با حضور فردوسی پور در ورزشگاه آزادی و گزارشگری فوتبال پرسپولیس – السد که پخش زنده آن از شبکه سه سیما روی آنتن رفت، این امر مسجل شد که قرار بر حذف فردوسی پور نیست و او می تواند حساس ترین بازی این روزها را به طور زنده گزارش کند و وقتی هم در جایگاه تهیه کنندگی یک برنامه می نشیند لازم است همانطور که از او انتظار می رود «حرفه ای» باشد.

آنچه مسلم است عزمی برای حذف برنامه «نود» از شبکه سه سیما وجود ندارد و عادل فردوسی پور که یکی از گزارشگران و مجریان فوتبالی تلویزیون است می تواند در چارچوب قواعد سازمانی بر صندلی اجرای این برنامه بنشیند.

امتیاز دهید
ادبیات خارجی

فراخوان شعر Ledbury

فراخوان شعر Ledburyمنتشر شد . به گزارش هنردستان ، این رقابت بخشی از فستیوال شعر Ledbury است که جولای هر ماه در انگلستان برگزار می

ادامه مطلب »