فرهنگستان هنر بهترین محمل برای بازشناسی میراث هنری است

به گزارش هنردستان به نقل از روابط عمومی فرهنگستان هنر، سیدمجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همراهی محمدرضا حسینخانی رییس موسسه صبا و مهدی مکی‌نژاد عضو هیات علمی فرهنگستان هنر عصر روز ۶ آبان از کارگاه نقاشی قهوه‌خانه‌ای «حماسه حسینی در آیینه خیال» در رواق هنر فرهنگستان هنر و نمایشگاه آثار اعضای جاوید این فرهنگستان که هم‌ اکنون در این موسسه برپاست، دیدن کرد.

معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پس از دیداری که از کارگاه «حماسه حسینی در آیینه خیال» انجام شد، اظهار کرد: نقاشی قهوه‌خانه‌ای یا به تعبیر جدیدتر خیالی‌نگاری یکی از نقاط اتصال هنر با فرهنگ ملی و دینی ما و مخاطبان عامه است از این جهت این هنر یک نقطه کانونی است که اهمیت بسیار زیادی دارد. آثاری که در این حوزه خلق می‌شده، سال‌های سال و شاید چندین قرن، نقش تلویزیون را برعهده داشته است به تعبیری هم رسانه بوده و هم نقش آموزشی و تربیتی را ایفا می‌کرده بنابراین یکی از نقاطی است که ما در آیینه آن می‌توانیم گذشته و بخش‌هایی از فرهنگ عامه و باورهایمان را بازیابی کنیم.

وی پرداختن به نقاشی قهوه‌خانه و تداوم این هنر ملی را بسیار با اهمیت دانست و تصریح کرد: متاسفانه در دهه‌های اخیر کمتر به نقاشی قهوه‌خانه‌ای پرداخته شده و این مساله جزو نقایصی است که باید رفع کنیم.

وی از زنده‌یاد حسن حبیبی یاد کرد و گفت: وی در سال‌های دهه هفتاد یک ماموریتی را برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تعریف کرد. طبق این ماموریت مقرر شد تعدادی از هنرمندان نامدار نقاشی‌ قهوه‌خانه‌ای را که شاید از آخرین‌های این هنر به شمار می‌رفتند، گردهم آوردند تا مجموعه‌ای بسیار ارزشمند آفریده شود. تاکنون سه جلد کتاب از آثار این گنجینه چاپ و منتشر شده است. امروز این مجموعه می‌تواند محلی برای رجوع هنرجویان جوان و جویا باشد.

معاون هنری درباره بازشناسی نقاشی قهوه‌خانه‌ای و پژوهش در حوزه این میراث هنری و ملی یادآور شد: گمان می‌کنم ضرورت دارد اقدام موثری در حوزه بازشناسی هنر و ظرفیت‌های نهفته‌ای که در این رشته هنری است، انجام شود و شاید بهترین محمل برای بازشناسی میراث هنری، نهادی مانند فرهنگستان هنر باشد که سوی پژوهشی، علمی، حکمی و نظری در اساس آن وجود دارد.

حسینی درباره همکاری‌های فرهنگستان هنر و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همکاری گسترده‌ای را با فرهنگستان هنر دارد که مقدماتش در حال فراهم شدن است.

وی در پایان درباره نمایشگاه آثار اعضای جاوید فرهنگستان هنر که هم اکنون در موسسه فرهنگی هنری صبا برپاست و تا ۹ آبان ادامه دارد، عنوان کرد: نمایشگاه آثار اعضای جاوید، نمایشگاه بسیار ارزشمندی است چون حقیقتا فرهنگستان‌ها به نوعی عصاره فضائل هر رشته را از نظر سرمایه‌های انسانی، اجتماعی، علمی و هنری در خود جای داده‌اند. اعضای فرهنگستان هنر همه از سرمایه‌ها و مفاخر کشور ما هستند. در تمام کشورهای جهان، فرهنگستان‌ها، جایگاه و اعتبار ویژه‌ای را به خود اختصاص داده‌اند از این رو خیلی خوب است که به بهانه‌های مختلف آثار اعضای فرهنگستان هنر به عنوان الگو و چراغ راه به نمایش درآید. در چنین نمایشگاه‌هایی است که ما می‌توانیم سیر تعالی هنرمندان را در آثارشان ببینیم.

امتیاز دهید
ادبیات خارجی

فراخوان شعر Ledbury

فراخوان شعر Ledburyمنتشر شد . به گزارش هنردستان ، این رقابت بخشی از فستیوال شعر Ledbury است که جولای هر ماه در انگلستان برگزار می

ادامه مطلب »