میزبانی شهرهای مختلف ایران از «سرو نقره‌ای»

به گزارش هنردستان به نقل از واحد ارتباطات و رسانه اداره کل هنرهای تجسمی، هادی مظفری مدیر کل هنرهای تجسمی گفت: امسال در اداره کل هنرهای تجسمی برآنیم تا با همکاری انجمن های هنری و استان های کشور، رویدادهای هنرهای تجسمی را به استان ها ببریم. اخیرا پنجمین دوسالانه خوشنویسی در قزوین برگزار شد و هم اکنون نیز پنجمین دوسالانه انجمن صنفی طراحان گرافیک «سرو نقره ای» علاوه بر تهران در شهرهای کرمانشاه، کرمان، رشت و شیراز برگزار می شود.

مدیر کل هنرهای تجسمی افزود: در جلسه ای که با روسای انجمن های هنری برگزار کردیم، تصمیم بر آن شد تا هر یک از انجمن ها رویدادهای اصلی خود را با مشارکت یک یا چند استان برگزار کنند. همچنین می خواهیم تا با همفکری انجمن ها برای برخی از هنرها، مرکزی منسجم انتخاب کنیم که این مساله با توجه به مزیت، ظرفیت هنری – اقلیمی و فعالیت هنرمندان آن شهر به انجام خواهد رسید.

در ادامه بهرام کلهرنیا عضو هیات مدیره انجمن طراحان گرافیک درباره بخشی از آثار پنجمین «سرو نقره ای» که این روزها در کرمانشاه به نمایش گذاشته شده است، بیان کرد: انجمن طراحان گرافیک با پشتیبانی و حمایت مدیر کل هنرهای تجسمی بنا داشت تعدادی از آثار پنجمین دوسالانه انجمن صنفی طراحان گرافیک «سرو نقره ای» را در چهار شهر ایران به نمایش بگذارد.

وی افزود: این دوسالانه بیشتر یک جشنواره حرفه ای است تا هنری زیرا آثاری به این جشنواره آمده اند تا به خواسته های بسیاری از مشاغل پاسخ دهند. این آثار در واقع سفارش کارهایی است که در طول سال طراحان دریافت می کنند که این طراحی ها در انتها در این جشنواره به مسابقه و نمایش گذاشته می شوند.

کلهرنیا ادامه داد: مدیران شهرستان ها، مدیران صنایع، مدیران دولتی و … باید از نمایش این مجموعه نکات تازه ای دریافت کنند و در طراحی های بعدی از آنها بهره بگیرند. دوسالانه انجمن صنفی طراحان گرافیک «سرو نقره ای» اهمیتی بیشتر از یک نمایشگاه صرفا هنری دارد به همین علت بنا شد نمایشگاهی را از این آثار در چهار شهر ایران برگزار کنیم.

عضو هیات مدیره انجمن طراحان گرافیک یادآور شد: برای برگزاری این نمایشگاه تیمی از اعضای انجمن بسیج شدند تا کارها را چاپ و آماده سازی کنند و برای حضور در نمایشگاه مهیا سازند. این روزها، بخشی از آثار «سرو نقره ای» در زمینه نشان و لوگو در کرمانشاه به معرض تماشا گذاشته شده است که در کنار این نمایشگاه ها ما سخنرانی ها و کارگاه های آموزشی را در نظر گرفتیم که در طول یک هفته برگزاری نمایشگاه ها در شهرستان برپا می شود.

وی اظهار کرد: البته مانند برگزاری هر رویدادی کم و کاستی هایی نیز داشتیم. شاید برخی از مدیران استان ها اهمیت و آگاهی لازم را برای اینچنین نمایشگاه هایی را نداشته باشند ولی به حتم در سال های آتی این آگاهی را پیدا می کنند.

کلهرنیا اضافه کرد: شهرستان ها گالری های بزرگ ندارند بنابراین ما امکان بردن تمامی آثار یک حوزه از گرافیک را به هر شهرستان نداشتیم بنابراین کارها را انتخاب و تقسیم بندی کردیم و مقرر شد بنا بر نیاز هر استان یک مجموعه را در آن به نمایش بگذاریم. کرمانشاه نخستین تجربه ما بود که از سوی طراحان جوان بسیار مورد استقبال قرار گرفت. ما امیدواریم بتوانیم در سال های آتی نیز اینچنین نمایشگاه هایی را در استان ها داشته باشیم.

وی در پایان یادآور شد: تهران به عنوان قطب هنری شناخته شده و به نوعی تمامی فعالت های هنری در پایتخت صورت می گیرد. اگر کسی در شهرستان به طراحان گرافیک نیاز داشته باشد باید به طراحان تهرانی سفارش کار بدهد و این شایسته نیست. ما باید به طراحان گرافیک شهرستانی فرصت بدهیم تا قد بکشند و خودی نشان دهند. بردن آثار اینگونه جشنواره ها به شهرستان ها از نکاتی است که محیط را برای حضور هنرمندان آماده خواهد کرد و مدیران هم بعد از برگزاری چند دوره متقاعد خواهند شد تا پیش زمینه های لازم فرهنگی را فراهم کنند.

امتیاز دهید