سازندگان ساز از خانه بیرون می آیند

به گزارش هنردستان نشست رسانه‌ای مدیران برگزاری دومین نمایشگاه ساز خانه موسیقی روز دوشنبه چهاردهم آبان با حضور فرمان مرادی رییس کانون سازندگان ساز، داریوش النجری دبیر نمایشگاه، حمیدرضا عاطفی مدیر اجرایی خانه موسیقی و عطا نویدی مدیر اجرایی نمایشگاه در محل تالار اجتماعات این مجموعه برگزار شد.

داریوش النجری عضو هیات مدیره کانون سازندگان ساز خانه موسیقی ایران و دبیر هنری دومین نمایشگاه سازندگان ساز در ابتدای این نشست رسانه ای گفت: از سالی که من در هیات مدیره کانون حضور داشتم یکی از پیشنهاداتی که مورد توجه قرار گرفت، برگزاری نمایشگاه ساز بود که پس از ارائه این این طرح و موافقت هیات مدیره، بنده مسئولیت برگزاری این رویداد را به عهده گرفتم. به هر صورت برای من مهم ترین انگیزه ای که می توانست دلگرمی دهد تا مسئولیت کار را به عهده بگیرم گردهمایی سازندگان ساز در یک مکان مشخص بود که واقعا در این مدت زحمات آنها دیده نشده است. این گردهمایی در معاشرت سازندگان و نوازندگان تاثیر بسیار زیادی دارد و می تواند منجر به دیدار اعضایی شود که شاید خیلی همدیگر را نمی شناسند. به اعتقاد من حضور در این نمایشگاه یک رقابت سازنده است که با توجه به امکانات خانه موسیقی شاید خیلی نباشد اما همین که یک نمایشگاه با مشارکت این مجموعه در خانه هنرمندان به عنوان پاتوق اهالی هنر برگزار می شود می تواند اتفاق ارزشمندی باشد.

سازندگان ساز از خانه هایشان بیرون می آیند

وی ادامه داد: فضای جامعه ما در شرایط فعلی فضای نگران کننده ای است اما من بر این باورم با برگزاری این نمایشگاه سازندگان ساز از کارگاه ها و خانه های خود بیرون می آیند و شرایطی را پیش روی خود می بینند که می تواند دربرگیرنده تعاملات خوبی در عرصه تولید ساز باشد.

بیاض امیر عطایی عضو هیات مدیره کانون سازندگان ساز خانه موسیقی نیز در این نشست با تایید صحبت های النجری اظهار کرد: این نمایشگاه می تواند نقطه بسیار خوبی برای شروع تعاملات سازندگان ساز باشد که بتوانند از راهنمایی های یکدیگر برای پیشبرد کارهای‌شان بهره منده شوند.

امیدواری به برگزاری یک نمایشگاه در شرایط بهتر

فرمان مرادی رییس کانون سازندگان ساز خانه موسیقی نیز در این نشست رسانه ای با ابراز خرسندی از برگزاری چنین نمایشگاهی توضیح داد: کانون سازندگان ساز بیش از یک هزار و ۲۰۰ نفر عضو پیوسته و وابسته دارد. این کانون با همت آقای نوربخش و همکاران شان در خانه موسیقی به فعالیت خود ادامه می دهد و این نمایشگاه نیز بخشی از برنامه های ماست که امیدوارم روزی شرایط آن فراهم شود که بتوانیم آن را به صورت جهانی برگزار کنیم. البته هم اکنون مشابه چنین نمایشگاه هایی در کشورهایی نظیر آلمان و امارات برگزار می شود و به قدری رویدادهای گسترده ای هستند که تأثیر بسیار زیادی در عرصه  ساخت ساز دارد.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا برنامه ویژه ای برای نمایش سازهای ابداعی محمدرضا شجریان وجود دارد یا خیر ، باین کرد: استاد شجریان به اندازه کافی سازهای شان معرفی شد بنابراین با توجه به فضای محدودی که در اختیار داریم بعید می دانم که چنین فضایی را برای نمایش سازهای ابداعی این هنرمند فراهم کنیم اما من می دانم اگر اکنون این هنرمند مطرح موسیقی کشورمان حال مساعدی داشت قطعا شاهد حضورش در این نمایشگاه بودیم اما ما برای این دوره شرایطی را فراهم کردیم که سازهای ابداعی هنرمندان فعال این عرصه از بخش های قابل توجه ما خواهد بود.

رییس کانون سازندگان ساز خانه موسیقی  درباره برگزاری دومین نمایشگاه سازندگان ساز در خانه هنرمندان ایران گفت: خیلی تلاش کردیم تا فضای این نمایشگاه در محیط گسترده تری برگزار شود اما متاسفانه شرایط مالی اجازه این کار را به ما نداد. همان طور که گفتم خیلی امیدوارم که در دوره های بعد بتوانیم شرایط برگزاری این نمایشگاه در محیطی بزرگ تر را فراهم کنیم.

معرفی بخش های مختلف نمایشگاه

عطا نویدی دبیر اجرایی نمایشگاه سازندگان خانه موسیقی نیز در این برنامه بیان کرد: حدود یک سال مقدمات برگزاری نمایشگاه به طول انجامید و من در همین جا از خانه هنرمندان ایران بابت همکاری که در این زمینه با ما داشت قدردانی می کنم. این نمایشگاه در چهار سالن طبقه همکف خانه هنرمندان در سه بخش سازهای ایرانی، سازهای غربی و سازهای ابداعی برگزار می شود. حدود ۵۰ غرفه در این محیط برای هنرمندان شرکت کننده در نظر گرفته شده است. روز افتتاحیه هم ما مراسم ویژه ای را در تالار استاد جلیل شهناز خانه هنرمندان برگزار می کنیم که با توجه به برنامه ریزی های انجام گرفته مخاطبان شاهد یک برنامه جالب توجه خواهند بود.

دبیر اجرایی دومین نمایشگاه ساز خانه موسیقی افزود: آنچه برای غرفه های مختلف نمایشگاه در نظر گرفته شده به این ترتیب است که هنرمندان متقاضی شرکت در نمایشگاه علاوه بر حضور فعال در غرفه ها پیش روی مخاطبان، بخش هایی از مراحل مختلف سازسازی را پیش روی مخاطبان انجام خواهند داد. این در حالی است که برنامه هایی برای گفتگوی مستقیم مخاطبان با هنرمندان شرکت کننده در نظر گرفته شده که متناسب با فضای نمایشگاه میزبان علاقه مندان موسیقی ایرانی خواهد بود. البته ما امکان فروش ساز نداریم اما شرایطی فراهم شده که حاضران در غرفه با ارائه کارت ویزیت خود بتوانند شرایطی را برای فروش سازهای‌شان فراهم کنند.

حمیدرضا عاطفی مدیر اجرایی خانه موسیقی هم در ادامه اظهارات فرمان مرادی پیرامون سازهای ابداعی محمدرضا شجریان گفت: چندی پیش نمایشگاهی از سازهای ابداعی استاد محمدرضا شجریان برگزار شد که ما تصمیم داریم به بهانه برگزاری دومین نمایشگاه ساز، فیلمی را آماده کرده و در قالب یادکردی از این هنرمند مطرح موسیقی کشورمان در فضای نمایشگاه پخش کنیم. ما در حوزه فروش سازها نیز با توجه اینکه به شدت از محدودیت فیزیکی برخوردار هستیم نمی توانیم به صورت گسترده برای این کار اقدام کنیم اما شرایطی وجود دارد که فروشندگان شناخته شده سازهای موسیقی در نمایشگاه حضور داشته باشند و با مخاطبان نمایشگاه در این زمینه ارتباطاتی داشته باشند.

دومین نمایشگاه ساز خانه موسیقی از ۲۱ تا ۲۵ آبان سال ۱۳۹۷ در خانه هنرمندان ایران برگزار می شود.

امتیاز دهید
گپ و گفتگو

گپ‌وگفتی با «سیمین یاوری»، هنرمند تبریزی که نقاشی‌هایش در گالری زرنا روی دیوار رفته است

بدون هنر، زندگی معنایی نخواهد داشت احمدرضا حجارزاده: نخستین نمایشگاه انفرادی «سیمین یاوری»، هنرمند خلاق و مستعد تبریزی، شامل نقاشی‌هایی در سبک آبستره و انتزاعی،

ادامه مطلب »
گپ و گفتگو

گفت‌وگو با «فاطمه رضایی»،گرافیستی که «جشن‌های ایرانی» را به خانه هنرمندان آورد

جشن‌های ایرانی مظلوم واقع شده‌اند احمدرضا حجارزاده: نمایشگاه «جشن‌های ایرانی» با طراحی‌های «فاطمه رضایی» از 28 اردیبهشت‌ماه در گالری تابستان خانه هنرمندان ایران آغاز به

ادامه مطلب »