جشن تولد تریلی جدید نمایشی کانون در همدان

به گزارش هنردستان به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، سال ۱۳۵۱ و به سفارش کانون یدک‌کش و اطاقک این تریلی در کشور آلمان خریداری و ساخته شد و در سال ۱۳۵۲ از شهر برمن واقع در ۱۵۰ کیلومتری هامبورگ به سوی ایران حرکت کرد و درست در مرداد سال ۱۳۵۳ در مسیر جاده‌های شمال ایران قرار گرفت تا کودکان و نوجوانان آن روز، شاید برای نخستین بار پای نمایش‌های هنرمندان بزرگ عرصه هنر نمایش و نمایش عروسکی ایران بنشینند.

آستارا در آن زمان نقطه آغازین حرکت و مازندران آن‌روز، پایان نخستین سفر شوق‌انگیز و پرثمر تریلی سیار تئاتر کانون بود. سفری که در آن گروه تئاتر کانون به یاری کادر فنی خود، توانستند هر روز ۴ تا ۵ بار نمایش خود را بر روی صحنه ۳۰/۴ در ۵ متری این تریلی اجرا کنند.

بعدها تریلی سیار کانون طی ۴۴ سال بارها و بارها به نقاط دور و نزدیک ایران سفر کرد و در شهرها و روستاها شادی آفرین شد و بسیاری از چهره‌های صاحب‌نام این عرصه را چهره به چهره به مردم ایران معرفی کرد.

تریلی سیار در عین‌حال علاوه بر شادی‌ها، در زمان غم‌ها و اندوه‌های کودکان مصیبت‌دیده از وقایع و بلایای طبیعی در این سال‌ها، کنار بچه‌های ایران بود و شادی را به آنان – که داغدار و مصیبت‌زده سیل‌ها و زلزله‌های خانمان‌برانداز بودند – هدیه کرد و آرامش‌بخش روزهای سخت و اندوهناک آنان بود.

این امکان نمایشی به اعتقاد بسیاری از کارشناسان هنرهای نمایشی بی‌تردید یکی از نادرترین فعالیت‌های زنده و ثمربخشی است که نه تنها درهمه این سال‌ها به پیشبرد فرهنگ تماشای تئاتر در میان کودکان و نوجوانان کمک کرده است بلکه باعث تولید نمایش و تحرک بیشتر گروه‌های هنری در عرصه نمایش و نمایش عروسکی ایران شده است.

حال پس از ۴۴ سال – که تریلی قدیمی به دلیل فرسودگی به زمان بازنشستگی خود رسیده است – کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تریلی جدیدی را خریداری و تجهیز کرده که قرار است برای اولین بار هم‌زمان با بیست‌ و پنجمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان فعالیت خود را آغاز ‌کند.

این تریلی با امکانات و قابلیت‌های زیاد خود برای اجرای نمایش‌های مختلف کودکان و نوجوانان، «پیک امید» نام گرفته است.

این در حالی است که تریلی تئاتر سیار جدید کانون دارای قابلیت پخش فیلم از تلویزیونی با ابعاد ۵/۴ در ۵/۲ متر (مساحت ۱۰ مترمربع) و همچنین اجرای انواع و گونه‌های مختلف نمایش عروسکی و زنده مانند سایه‌ای، نخی، بن‌راکو، تاپ تیبل، خیمه‌شب بازی، غول‌پیکر و … است.

این تریلی همچنین با سقف ۴ مترمربع دارای امکانات مناسب رفاهی برای گروه‌های تئاتری حرفه‌ای است.

مدیرعامل و معاونان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از مراحل آماده‌سازی این تریلی در تهران بازدید کردند و با امکانات آن از نزدیک آشنا شدند.

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در برگزاری بیست‌وپنجمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان طی روزهای ۲۸ آبان تا ۴ آذر ۱۳۹۷ مشارکت دارد.

امتیاز دهید
هنرهای تجسمی

فراخوان عکاسی AMS 2024

فراخوان عکاسی AMS 2024منتشر شد . به گزارش هنردستان ، این مسابقه توسط انجمن هواشناسی آمریکا برگزار می شود. ما به دنبال عکس‌هایی از آب

ادامه مطلب »