حمید هیراد پلی‌بک خوانی را تایید کرد/ از معذرت‌خواهی ترسیدم

به گزارش هنردستان خواننده موسیقی پاپ کشورمان بعد از مدت ها سکوت پیرامون حواشی مختلفی که طی ماه های اخیر برای او وجود داشت با حضور در برنامه تلویزیونی «حالا خورشید» به ارائه توضیحاتی پرداخت.

حمید هیراد خواننده موسیقی پاپ بعد از مدتی سکوت درباره حواشی مختلفی که طی ماه های اخیر برای او وجود دارد شنبه نوزدهم آبان با حضور در برنامه تلویزیونی «حالا خورشید» به تهیه کنندگی و اجرای رضا رشید پور، توضیحاتی را ارایه داد.

رضا رشیدپور در ابتدای برنامه به شمایل جدید هیراد اشاره کرد که هیراد گفت: بله یکسری تغییراتی در این زمینه انجام شده که امیدوارم مخاطبان از آن راضی باشند.

هیراد در واکنش به اظهارات مجری برنامه که از وی درباره تعداد طرفداران و منتقدانش در این مدت سوال کرد،  گفت: احساس می کنم هم طرفداران زیاد هستند و هم منتقدان که البته فرقی نمی کند زیرا من همیشه روی مثبت قضیه را نگاه می کنم. آن زمانی که فعالیتم را شروع کردم، طرفدارانم از آثاری که با تمام وجودم خواندم، حس خوبی دریافت کردند و من هم همیشه تلاش کردم نیمه پر لیوان را ببینم.

 در این لحظه مجری برنامه به میان صحبت های هیراد آمد و گفت: «آیا داری جلوی دوربین فیلم بازی می کنی یا واقعا این روحیه را داری؟»، هیراد نیز بیان کرد: واقعا چنین حسی وجود دارد، من هیچ وقت فیلم بازی نکردم و امیدوارم این موضوع وجود داشته باشد.

در این لحظه رشیدپور با ابراز خرسندی از شرایطی که هیراد به آن اشاره کرد، گفت: خیلی خوب است که تو چنین شرایطی داری؛ چون من واقعا برایت نگران بودم و حتی یک روز در برنامه راجع به تو صحبت کردم.  هر چند پس از مدتی ضایع شدم اما به هر حال از تو دفاع کردم. من در آن زمان احساس کردم که هجمه ای متوجه یک نفر است و همه در حال فحش دادن هستیم، به همین خاطر گفتم این کار را نکنیم و بعد که تکلیف ماجرا مشخص شد، بگوییم «پسر این چه کاری بود؟» و الان همان موقع است. حمید هیراد تو خیلی حاشیه داری و مانند من هستی. من احساس می کنم تو آدم آرامی هستی ولی چه اتفاقی می افتد که حاشیه دست از سر تو برنمی دارد؟

هیراد نیز در پاسخ به پرسش رشیدپور توضیح داد: این روزها واقعا دلیل این همه حاشیه را نمی دانم زیرا خود من هم از حاشیه خوشم نمی آید و طرفداران عزیز هم می دانند که من به هیچ عنوان دنبال حاشیه نیستم و شخصیت آرامی دارم.

رشید پور نیز گفت: من هم همیشه همین را می گویم که آدم آرامی هستم، ولی حاشیه دست سر من بر نمی دارد اما هر روز یک ماجرایی پیش می آید. گویا تو هم مانند من هستی.

هیراد نیز ادامه داد: شغل من و شما به شکلی است که شما در بعد رسانه و تصویر و من در بعد موسیقی و شنیدار با چنین شرایطی مواجه هستیم و زیاد بودن ماجرای عرضه و تقاضا باعث بروز چنین مشکلاتی می شود.

رشیدپور پس از صحبت های حمید هیراد بود که به اظهارات هیراد واکنش نشان داد و اضافه کرد: حمید؛ من در یک جاهایی گفتم که من مقصرم، بارها به مردم گفتم که اشتباه کردم اما تو هم قبول کن که مقصری. وقتی می آیی و ترانه ای را به نام خودت می خوانی، خب معلوم است بعد از آن حاشیه به وجود می آید.

خواننده «شوخیه مگه» نیز گفت: این موضوع ابعاد مختلفی دارد، حتی در همه جا پیچیده شد که من ترانه یک فردی را خواندم، در صورتی که این بخشی از ترانه بود یعنی همان تک بیت خوانده شد. به عبارتی در همان چهار تا پنج قطعه ای که پخش شد همین اتفاق افتاد، یعنی یک تک بیت یا یک تک مصرع استفاده شده بود. می توان گفت که کلیت شعر به من مربوط بود، ببینید خیلی ها می گفتند که من شعر و ترانه می نویسم اما من باید بگویم که من نه شاعرم و نه ترانه نویس؛ من فقط دلنوشته هایم را به مضمون شعر در می آورم و دوست دارم حسی که در درون قلبم به وجود می آید به مردم عزیزم ارائه دهم.

رشیدپور بلافاصله میان صحبت های هیراد آمد و عنوان کرد: اینها همه تعارف است زیرا تو می آیی و زیر همین اشعار که مربوط به تو نیست نام خودت را می زنی.

هیراد در این باره اظهار کرد: خب یک عاملیتی در این هست. وقتی شما می خواهید آلبومی را ارائه بدهید تمامی اشعار باید با نام شاعر، مجوز رسمی، کتبی و حقوق مادی و معنوی شاعر ذکر شود. از سوی دیگر نوع کارکرد من در اشعار تغییر وزن های مختلف با استفاده از اشعار شاعران مختلف است. یعنی ممکن است در یک اثر، شعری از یک شاعر معاصر همراه با شعری از یک شاعر کلاسیک همچون حضرت مولانا باشد و حالا اگر اسمی از من برده شده به عنوان دستوری بوده که باید انجام می دادم.

در این لحظه رشید پور گفت: یعنی قانون به شما گفته که این اسم را اضافه کنید؟

هیراد نیز توضیح داد: این قانونی که درباره آن توضیح دادم باعث رنجش می شود.

رشید پور دوباره بیان کرد: شما می توانستید نام شاعر یا ترانه سرا را هم در همان اثر اضافه کنید که فلان قطعه بر مبنای شعر فلان ترانه سرا یا شاعر نوشته شده است.

هیراد هم گفت: من در اول کار واقعا نمی دانستم و بعد از چند قطعه‌ای که تولید شد تازه متوجه شدم که اصول این بوده است. البته درباره قطعه «یار» و چند قطعه دیگر که این مشکلات به وجود آمد ما اقدامات لازم را انجام دادیم. ما به عنوان تضمین ماجرا اسم شاعران را گفتیم و بعد از این ماجراهایی که به وجود آمد، با افراد صحبت کردیم و تمام حقوق مادی و معنوی آنها پرداخت شد که من از همه آنها بابت همکاری تشکر می کنم. من یک جوان ۲۸ ساله هستم که کارم تازه شروع شده است و طبیعتا همین شما آقای رشید پور که روز اول شروع به کار کردید آنقدر خوب کار نمی کردید و طبیعتا همان جور که در این شرایط طرفدار وجود دارد، منتقد هم وجود دارد.

بخش دیگری از برنامه به موضوع پرحاشیه پلی بک خواندن هیراد در کنسرت شیراز ارتباط داشت که در این بخش از گفتگو رضا رشیدپور از حمید هیراد درخواست کرد که با یک پاسخ «آری» یا «نه» اعلام کند که این کنسرت را به صورت پلی بک خوانده یا خیر؟ این در حالی بود که حمید هیراد در لابه لای صحبت های رشید پور تلاش می کرد با ارائه توضیحاتی به موضوع مطرح شده واکنش نشان دهد که سرانجام اعلام کرد: بخشی از آهنگ یک قطعه به صورت پلی بک خوانده شده است.

هیراد با بیان اینکه باید حرف های من را در مورد ماجرای پلی بک بشنوید، توضیح داد: همانطور که گفتم این پلی بک فقط به بخشی از یک آهنگ از یک ترک اختصاص داشت. این را هم در نظر داشته باشید که به طور کلی هدف من از برگزاری کنسرت این است که بتوانم واکنش مردم درباره قطعات تولید شده ای را که مورد استقبال قرار می گیرد از نزدیک ببینم، این موضوع مهم است. من در کنسرت شیراز هم چنین حسی داشتم و دوست داشتم شرایط به گونه ای باشد که بتوانم حس مخاطبانم را دریافت کنم اما قبل از اجرای برنامه با کسالت شدیدی مواجه شدم، به همین منظور برای خوانش قطعه «یار» که هم قطعه ای شاد و هم دارای اوج بالایی است مجبور شدم تا یک لاینی را به عنوان «بک وکال» روی اجرای خودم بگذارم که بتواند به من کمک کند. حال از شانس بد من آهنگ تمام شد اما همچنان این صدا روی بلندگوهای سالن پخش شد. این در حالی است که من با توجه به اینکه در گوشی خودم آهنگ تمام شده بود روی مردم تعظیم کردم اما بعد دیدم آهنگ همچنان در بلندگوها پخش می شود.

وی گفت: من از اول فروردین ماه سال جاری تا قبل از ماه محرم بیش از ۹۵ نوبت کنسرت ۲ نوبته برگزار کردم و شما خودتان می دانید که خواندن کار ساده ای نیست ولی من فقط به علت کسالت بسیار شدیدی که در کنسرت شیراز داشتم برای خوانش بخشی از یک قطعه این کار را انجام دادم که شانس بد من این اتفاق افتاد.

این خواننده موسیقی پاپ در پاسخ به پرسش رشیدپور مبنی بر اینکه چرا همان زمانی که شبهاتی درباره خوانش پلی بک وی در رسانه ها و صفحات مجازی منتشر شد، از مردم و مخاطبان عذرخواهی نکرد؟ تصریح کرد: در این شرایط ماجرا به سمتی کشیده شد که من اصلا به معذرت خواهی نرسیدم. چون من را در رینگ بوکس گذاشته بودند و دائم به من ضربه می زدند و این ضربه ها به حدی بود که من می خواستم بگویم اجازه بدهید بیایم حرف هایم را بزنم  و بعد دوباره من را بزنید که متاسفانه این اتفاق نیفتاد.

رشیدپور هم در بین صحبت های هیراد از او پرسید آیا ترسیده بودی؟ که هیراد در پاسخ به اوگفت: من واقعا ترسیدم و نمی دانستم باید چه بگویم.

بخش دیگری از برنامه که پس از پخش یکی از آثار حمید هیراد انجام گرفت، به موضوع استفاده بدون اجازه حمید هیراد از آثار استاد شهریار برای قطعه «انفرادی» و رنجش خانواده این شاعر فقید از وی اختصاص داشت که حمید هیراد در واکنش به این نکته ضمن ارائه نکاتی از نحوه حضورش در نوازندگی و استفاده از وزن های شعری مختلف توضیح داد: من بعید می دانم رنجش خاطری در این زمینه صورت گرفته باشد. چرا من این حرف را می‌زنم چون فرزند استاد شهریار در کنسرتی که در تبریز روی صحنه رفتم،  افتخار دادند و به برنامه ما آمدند و هم در مورد شعر و هم درباره نکات فنی دیگر صحبت های ارزشمندی را انجام دادند. حتی در این زمینه نشانه تصویری وجود دارد که من به شما در اینجا نشان می دهم.

پس از نمایش بخش هایی از تصویر صحبت های فرزند استاد شهریار در کنسرت حمید هیراد ، موضوع علاقه مندی  یک هنرمند هلندی پس از تولید قطعه «دیوانه شهر» حمید هیراد که برگرفته از آثار این هنرمند هلندی بوده، صحبت هایی به میان آمد که وی در این رابطه اظهار کرد: اتفاقا این موزیسین مطرح هلندی ابراز علاقه مندی کرده در این زمینه همکاری هایی را انجام دهیم و حتی در صفحه مجازی خود عنوان کرده که من لاین خالی صدایم را به او ارائه دهم تا کارهایی را در این حوزه انجام دهیم.

امتیاز دهید
گپ و گفتگو

گپ‌وگفتی با «سیمین یاوری»، هنرمند تبریزی که نقاشی‌هایش در گالری زرنا روی دیوار رفته است

بدون هنر، زندگی معنایی نخواهد داشت احمدرضا حجارزاده: نخستین نمایشگاه انفرادی «سیمین یاوری»، هنرمند خلاق و مستعد تبریزی، شامل نقاشی‌هایی در سبک آبستره و انتزاعی،

ادامه مطلب »
گپ و گفتگو

گفت‌وگو با «فاطمه رضایی»،گرافیستی که «جشن‌های ایرانی» را به خانه هنرمندان آورد

جشن‌های ایرانی مظلوم واقع شده‌اند احمدرضا حجارزاده: نمایشگاه «جشن‌های ایرانی» با طراحی‌های «فاطمه رضایی» از 28 اردیبهشت‌ماه در گالری تابستان خانه هنرمندان ایران آغاز به

ادامه مطلب »