جایزه جشنواره مستند زاگرب برای «رویاهای دم صبح»

هنردستان: فیلم «رویاهای دم صبح» جایزه بهترین فیلم از نگاه هیئت داوران جوان جشنواره فیلم مستند «زاگرب داکس» را در کشور کرواسی از آن خود کرد.

به گزارش هنردستان، مراسم اعطای جوایز سیزدهمین جشنواره بین‌المللی «زاگرب داکس» در حالی شنبه‌شب برگزار شد که مستند «رویاهای دم صبح» ساخته مهرداد اسکویی به عنوان بهترین اثر مستند از نگاه هیئت داوران جوان این رویداد سینمایی معرفی شد.

 

همچنین مهرداد اسکویی که پیش از این چندین مسترکلاس و ورک شاپ در کشورهای آمریکا، استرالیا و چک برگزار کرده نیز با دعوت رسمی جشنواره «زاگرب داکس» یک مسترکلاس در تاریخ ۲۸ فوریه در این رویداد سینمایی برگزار کرد.

 

مسترکلاس اسکویی در جشنواره مستند «زاگرب داکس»

از دیگر فیلم‌های مهم جشنواره مستند زاگرب می‌توان به «زندگی انیمیشنی»، «فیلمبردار»، «روزهای صفر»، «تو هیچ ایده‌ای نداری که چقدر دوستت دارم» اشاره کرد، اما در نهایت فیلم «نور خیره‌کننده غروب آفتاب» به کارگردانی «سالومه جاشی» (آلمان، گرجستان) جایزه بهترین فیلم رقابت بین‌المللی جشنواره را به دست آورد. همچنین جشنواره امسال مرور آثار مستند «نیکلاس گیر هالتر»، فیلمساز شناخته شده‌ آلمانی را نیز در  برنامه داشت و در مجموع میزبان نمایش بیش از ١٢٠ مستند از سراسر دنیا بود.

 

اسکویی و هیئت داوران جوان جشنواره «زاگرب داکس»

مهرداد اسکویی تاکنون برای این مستندش، علاوه بر دریافت جایزه «عفو بین‌الملل» از شصت و ششمین دوره جشنواره فیلم برلین، توانست جایزه بزرگ جشنواره «ترو فالس» آمریکا با عنوان «ترو ویژن اوارد» را به عنوان بهترین مستندساز سال ٢٠١٦ جهان، جایزه‌ بزرگ و نیز جایزه بهترین فیلم «الهام بخش» را از جشنواره فول فریم آمریکا، جایزه بزرگ جشنواره فیلم مردم نگاری «ژان روش» فرانسه، جایزه بهترین مستند بلند جشنواره «هات اسپرینگز» آمریکا، جایزه معتبر بهترین فیلم مستند جشنواره لندن و همچنین بهترین مستند دهمین دوره جوایز سینمایی آسیاپاسیفیک را کسب کند.

وی پیش‌تر در جشنواره فیلم فجر، سیمرغ بهترین کارگردانی فیلم مستند و در جشنواره سینما حقیقت، جایزه بهترین کارگردانی را برای فیلم «رویاهای دم صبح» دریافت کرده بود.
انجمن بین المللی مستند (IDA) نیز سال گذشته با اعطای جایزه «پار لورنتز» از مهرداد اسکویی برای ساخت مستند «رویاهای دم صبح» تقدیر کرد.

مستند بلند «رویاهای دم صبح» که پخش بین‌المللی آن را نسرین میرشب برعهده دارد، روایت سرگذشت دختران نوجوانی است که در روزهای پایانی سال برای حکم آزادی خود از کانون اصلاح و تربیت انتظار می‌کشند.

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

امتیاز دهید
گپ و گفتگو

گپ‌وگفتی با «سیمین یاوری»، هنرمند تبریزی که نقاشی‌هایش در گالری زرنا روی دیوار رفته است

بدون هنر، زندگی معنایی نخواهد داشت احمدرضا حجارزاده: نخستین نمایشگاه انفرادی «سیمین یاوری»، هنرمند خلاق و مستعد تبریزی، شامل نقاشی‌هایی در سبک آبستره و انتزاعی،

ادامه مطلب »