باید به عرصه‌های بین‌المللی پا بگذاریم

هنردستان: یک هنرمند و مدرس دانشگاه معتقد است، اگر داد و ستدهای هنری در سطح بین‌المللی اتفاق بیفتد، هنر تجسمی ایران می‌تواند حقانیت و تاثیرگذاری خود را بیشتر نشان دهد.

به گزارش هنردستان، بهنام کامرانی، اظهار کرد: هنر تجسمی ما در کنار همه فقدان‌هایش، بسیار بالنده است و باید کمک کرد تا نمایشگاه‌گردان‌های بین‌المللی با هنر ما بیشتر آشنا شوند و هنرمان به عرصه‌های بین‌المللی پا بگذارد. هنر ما در کنار ارزآوری می‌تواند از نظر فرهنگی هم بسیار تاثیرگذار باشد و بخشی از بار معرفی فرهنگ و هنرمان به دنیا را بر دوش بگیرد.

 

او ادامه داد: فضای هنری به تبادل نیاز دارد، هر جامعه‌ای باید بتواند هم هنرمند در خود بپذیرد و هم صادر کند. همه کشورهایی که ژن فرهنگی و هنری متنوع و پرباری دارند، این کار را انجام می‌دهند. اگر این داد و ستد اتفاق بیفتد، هنر تجسمی ایران می‌تواند حقانیت و تاثیرگذاری خود را بیشتر نشان دهد، چون پتانسیل آن را دارد؛ اما متاسفانه به‌خاطر شرایط اقتصادی و کمبود گالری‌هایی با قدرت فروش بالا، بویژه در شهرستان‌ها، بسیاری از هنرمندان جوان که از مظلوم‌ترین و با دانش‌ترین افراد در این عرصه هستند، در حوزه کوچک و گاه در کارگاه خود، کار خواهند کرد.

کامرانی همچنین به وضعیت هنرهای تجسمی در سال ۹۵ اشاره کرد و گفت: سال ۹۵ سال پرباری برای هنر تجسمی کشور بود، بخصوص در رشته نقاشی که مسابقه‌ها، جشنواره‌ها و حراجی‌های متعددی برگزار شد که از آن‌ها می‌توان به دوسالانه دامون‌فر، حراج تهران، جشنواره نسل نو، جایزه هنری ویستا و جشنواره تجسمی جوانان اشاره کرد. جشنواره‌های غیردولتی به مراتب تاثیرگذارتر بودند، اگرچه تنوع آثار نسبت به سال‌های گذشته کمتر بود، اما اجرا و قدرتمندی آثار هنرمندان بارزتر شده بود.

او ادامه داد: در سال ۹۵، گالری‌های زیادی افتتاح شدند و نمایشگاه‌های تاثیرگذاری هم برگزار کردند. خوشبختانه امسال بخش خصوصی فعال بود و امیدوارم این فعالیت ادامه داشته باشد و نوید سال خوبی را به ما بدهد، هرچند در نیمه دوم سال به‌خاطر شرایط اقتصادی، فروش آثار کمتر شده بود.

کامرانی همچنین بیان کرد: برای این‌که بتوانیم در عرصه تجسمی پیشرفت و توسعه داشته باشیم، باید همه سازوکارهای مربوط به این رشته درست کار کند. به‌عنوان مثال، بحث آموزش باید از پیش‌دبستان، دوره دبستان و در هنرستان‌ها و دانشگاه‌ها مورد توجه قرار گیرد و بخش خصوصی و دولتی از این عرصه حمایت کند. همچنین سازمان‌های دولتی می‌توانند با خریدن آثار هنری یا اسپانسرینگ، به این بخش کمک کنند.

او اضافه کرد: در عرصه رسانه‌های عمومی نیز روزنامه‌ها، مجلات هنری، انتشار کتاب و همچنین نقدهای هنری می‌تواند تاثیر بسزایی داشته باشند. ما در بخش دولتی هنوز فقدان مدیریت منسجم داریم و کمبود آرشیو و تقسیم‌بندی و شناخت لازم برای حمایت از رشته‌های تجسمی احساس می‌شود. هنر پیش‌رو، هنر خودآموخته، هنر مردمی و سطح‌های بالاتر آن باید مورد توجه قرار بگیرند تا فضای پویایی را در همه عرصه‌های هنر تجسمی شاهد باشیم.

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

امتیاز دهید
سینما

10 فیلم کوتاه اکران آنلاین میشود

انجمن سینمای جوانان ایران با همکاری فیلیمو 10 فیلم کوتاه «صراحی»، «جونده»، «مونولوگ»، «عروسی مسلم»، «تکلیف»، «استخوان»، «دریازدگی»، «هستی»، «سکوت» و «دوچرخه‌ها، پدرها، سیگارها» را

ادامه مطلب »
سینما

یاداشتی بر «تی تی»

«تی تی» سومین فیلم سینمایی آیدا پناهنده است فیلمساز با همسرش(ارسلان امیری در جشنواره هم فیلم در مقام کارگردان دارد و هم چندتایی از فیلمنامه

ادامه مطلب »