“اوس کاظم” سینمایی‌ها در قطعه هنرمندان آرام گرفت

هنردستان: مراسم تشییع “کاظم فریبرزی” معروف به “اوس کاظم سینما” با حضور جمعی از هنرمندان در قطعه هنرمندان برگزار شد.

به گزارش هنردستان، در این مراسم که صبح 15 اسفند ماه با حضور اعضای انجمن طراحان فنی و مجریان صحنه، انجمن طراحان فیلم و سینمای ایران و سینماگران در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) برگزار شد، سارا قراچه‌داغی رئیس انجمن طراحان فنی و مجریان صحنه سینمای ایران طی سخنانی گفت:همه ما او را به نام استاد کاظم می‌شناسیم و به حق در کار خود استاد بودند و در کار دکورسازی سینما و تلویزیون کارهای درخشانی انجام دادند.

 

او ادامه داد:نبودن ایشان ضایعه بزرگی است و من این ضایعه را از طرف خود و انجمن و از طرف خانه سینما به خانواده ایشان و همه سینماگران تسلیت می‌گویم.

قراچه‌داغی در پایان به آثار ماندگار سینما و تلویزیون ایران که فریبرزی نقش اساسی در آنها داشت، اشاره کرد و از خانواده زنده‌یاد عباس غبرانژاد که در آرامگاهش میزبان استاد فریبرزی هستند، قدردانی کرد.

سپس مجید میرفخرایی طراح لباس و صحنه سینمای ایران طی سخنانی گفت: با کمال تأسف، ما در اینجا جمع شدیم تا کاظم فریبرزی و یا بهتر بگویم “اوس کاظم” سینمای ایران را در کنار یاران دیرینه‌اش علی حاتمی و ولی‌الله خاکدان به خاک بسپاریم. ساخت دکورهای عظیم سینمایی بدون اوس کاظم شروع نمی‌شد.

او تصریح کرد: استاد از سال‌های دور پشتوانه صنعت دکورسازی سینمای ایران بود. هزاردستان، ولایت عشق، یوسف پیامبر، رستاخیز و فیلم سینمایی “چ” و ده‌ها فیلم و سریال تلویزیونی در شناسنامه کاری او قرار داد. نه تنها طراحان فنی و طراحان سینمای ایران بلکه تمامی سینماگران یاور خود را از دست دادند. تجربه، مهارت، دقت و وقت‌شناسی از خصوصیات بارز اخلاقی وی بود. دکورهایی که سرپرستی ساخت آنها را به عهده داشت همچنان در شهرک‌های سینمایی می‌درخشد.

میرفخرایی تاکید کرد: به جرأت اوس کاظم، تاریخ شفاهی صنعت سینمای ما بود. اوس کاظم عزیز تو برای ما همیشه زنده‌ای و از تجربیاتت که در اختیار آیندگان گذاشتی ممنونیم. به امید شاگرانش که آموزه‌های استاد را ادامه دهند.

این هنرمند در پایان سخنانش از خانه سینما و منوچهر شاهسواری مدیرعامل آن که در این چند روزه نهایت همکاری را داشته‌اند سپاسگزاری کرد و به خانواده‌های فریبرزی و سایر وابستگان، یارانش دوباره تسلیت گفت.

در ادامه مراسم خاکسپاری کاظم فریبرزی، امیر اثباتی ضمن تسلیت به سینماگران گفت: امروز یک عمر تجربه و کار درخشان حرفه‌ای به خاک سپرده شد. مداح محترم در این برنامه می‌گفتند که از ایشان راضی باشید، من می‌خواهم بگویم که امیدواریم فریبرزی از ما راضی باشد. ما واقعاً باید از خودمان گله کنیم. به خاطر کوتاهی‌هایی که در حق بزرگانمان انجام می‌دهیم.

او ادامه داد: استاد فریبرزی نباید در این سن و سال مشغول کار می‌بودند. البته این دلبستگی به کار برای ما جای قدردانی دارد و در واقع یک درس است. استاد کاظم فریبرزی سر صحنه بودند که جسم‌شان یاری نکرد و نتوانستند به کاری که می‌خواهند ادامه دهند. حتماً باید جایگاه ایشان حفظ شود و من از مسئولان و متولیان خانه سینما می‌خواهم که مراسم یادبود وزینی برای ایشان برپا کنند. جسم ایشان امروز در کنار عباس غبرانژاد آرام گرفت اما یادشان و خاطره‌هایشان همواره با ماست.

کاظم فریبرزی با موافقت خانواده غبرانژاد در آرامگاه عباس غبرانژاد هنرمند و طراح صحنه و لباس سینما و تلویزیون آرام گرفت.

مراسم ترحیم فریبرزی از ساعت 16 تا 17:30 روز سه شنبه 17 اسفندماه در مسجد الزهرا (س) واقع در خیابان شریعتی، بالاتر از پل سیدخندان، خیابان خواجه عبدالله انصاری، خیابان شهید عراقی برپا می‌شود.

کاظم فریبرزی، طراح دکور و صحنه و یکی از مجریان ساخت دکور فیلم محمد رسول‌الله (ص) 11 اسفند ماه به دلیل عوارض قلبی درگذشت، او متولد سال 1321 بوده و طراح دکور فیلم‌ها و مجموعه‌هایی همچون محمد رسول‌الله(ص)،‌ یوسف(ع)، امام رضا (ع) (ولایت عشق) و نیز هزاردستان بوده است.

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

امتیاز دهید
هنرهای تجسمی

«رها» به ملت رسید

نمایشگاه گروهی نقاشی با عنوان «رها» روز جمعه ۲۵ خرداد در گالری پردیس ملت افتتاح می‌شود. به گزارش هنردستان ، به نقل از روابط‌عمومی موسسه

ادامه مطلب »