جوایز جشنواره استکهلم تقسیم شد/ تاخت و تاز اسب برنزی

به گزارش هنردستان به نقل از ورایتی، یاسمین مظفری کارگردان متولد کانادا با فیلم «دختران پرنشاط/Firecrackers» جایزه بهترین فیلم بیست و نهمین دوره جشنواره فیلم استکهلم را که امسال بسیار تحت تاثیر حضور زنان بود از آن خود کرد. جایزه بهترین فیلم اول جشنواره نیز به فیلم «اسکیت آشپزخانه/Skate Kitchen» ساخته کریستال ماسل رسید.

«دختران پرنشاط» جایزه اصلی جشنواره موسوم به اسب برنزی را بدست آورد. در بخشی از بیانیه جشنواره در مورد فیلم چنین گفته شده است: یک فیلم کاملا هدایت‌شده که در آن همه عناصر در دنیای منحصر به فرد خود به هم می‌رسند.

بازیگر اصلی فیلم «دختران پرنشاط»، میکلا کوریمسکی (تصویر خبر) نیز جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره را از آن خود کرد. در بیانیه جشنواره از بازی وی با کلماتی چون خطرناک، حساس، انفجاری، قوی، باهوش، غیرقابل پیش بینی، خلاقانه و پیچیده یاد شده است.

همانگونه که در بالا اشاره شد، جایزه بهترین فیلم اول جشنواره نیز به فیلم «اسکیت آشپزخانه» ساخته کریستال ماسل رسید. فیلم پیش تر جایزه مردمی جشنواره ساندنس را از آن خود کرده بود. «اسکیت آشپزخانه» یک پرتره چندنژادی پر جنب و جوش از یک گروه اسکیت باز دختر در منطقه پایین منهتن است.

جایزه بهترین کارگردان جشنواره به اوا ترابیش آلمانی برای فیلم «همه عالی/All Good» رسید، این فیلم که روایت داستانی خشن است، پیش از این توانسته بود در بخش مسابقه فیلم های اول جشنواره لوکارنو جایزه دریافت کند.

فیلم «کفرناحوم/Capernaum» به کارگردانی نادین لبکی که پیش از این جایزه هیات داوران جشنواره کن امسال را  بدست آورده بود از جشنواره استکهلم نیز دست خالی برنگشت. لبکی و دیگر همکاران فیلمنامه نویسش توانستند جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره استکهلم را از آن خود کنند. «کفرناحوم» به عنوان نماینده کشور لبنان برای شرکت در نود و یکمین دوره اسکار نیز انتخاب شده است، سونی پیکچرز پخش این فیلم را برعهده دارد.

جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره نیز به ویکتور پالستر برای نقش آفرینی تحسین برانگیزش در فیلم «دختر/Girl» ساخته لوکاس دونات رسید. فیلم «دختر» محصول کشور بلژیک پیش از این جایزه دوربین طلایی را از جشنواره کن بدست آورده بود، نتفلیکس حق پخش این فیلم را خریداری کرده است.

از دیگر جوایز جشنواره می توان به جایزه بهترین فیلمبرداری اشاره کرد که به هیروشی اوکایاما برای فیلم «مسیح/Jesus» رسید؛ جایزه ایمپکت جشنواره را فیلم «سکوت/Los Silencios» ساخته بئاتریز سیگنر کارگردان برزلی بدست آورد و جایزه بهترین مستند را نیز ویتالی مانسکی مستند ساز در تبعید روسی برای فیلم «شاهدان پوتین/Putin Witnesses» از آن خود کرد.

پیش از این نیز اعلام شده بود که اصغر فرهادی فیلمساز ایرانی جایزه ویژنری جشنواره استکهلم و  ماری هرون فیلمساز کانادایی جایزه یک عمر دستاورد جشنواره را دریافت می کنند.

امتیاز دهید