«لوتوس» فینالیست جشنواره «زردآلوی زمستانی» مقدونیه شد

به گزارش هنردستان فیلم «لوتوس» به کارگردانی محمدرضا وطن‌دوست در هشتمین حضور بین‌المللی خود، جزو ۱۰ فینالیست بخش رقابتی جشنواره فیلم «زردآلوی زمستانی» مقدونیه شد.

به نقل از روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، سومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «زردآلوی زمستانی» از پنجشنبه در مقدونیه آغاز شده و تا عصر شنبه ۲۴ آذرماه ادامه خواهد داشت.

جشنواره زردآلوی زمستانی (Winter Apricots) یک رویداد نمایش فیلم‌های مستقل و هنری در مقدونیه است که بر ایده‌های خاص و نگاه بصری متفاوت تاکید دارد. در این جشنواره «لوتوس» برای کسب چهار جایزه بهترین فیلم، بهترین ایده، بهترین تصویر و بهترین صدا با ۱۰ فیلم  دیگر از کشورهای سوئد، ایتالیا، مکزیک، لهستان، صربستان، سوئیس، بلغارستان، فرانسه و ایتالیا رقابت خواهد کرد.  

پیش از این «لوتوس» در بخش رقابتی جشنواره‌ مستند «شفیلد» انگلستان، جشنواره فیلم «لس‌آنجلس» آمریکا، جشنواره بین‌المللی فیلم مستند «ییهلاوا» جمهوری چــــک، جشنواره‌ بین‌المللی فیلم کوتاه  «منچستر» انگلستان، جشنواره‌ بین‌المللی فیلم «سروینو» ایتالیا، (the Poly: Documentaries) در انجمن رویال پلی‌تکنیک کورنوال  «فالموث» انگلستان و جشنواره بین‌المللی فیلم «دهوک» اقلیم کردستان عراق به نمایش درآمده است. این فیلم در اولین نمایش ملی خود نیز در سه بخش رقابتی یازدهمین جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» حضور داشت و تندیس فیروزه‌ای ویژه‌ی هیات داوران برای بهترین فیلم در بخش مسابقه بین‌الملل این جشنواره را دریافت کرد. در دهمین جشن مستقل سینمای مستند هم کاندیدای بهترین فیلم و بهترین کارگردانی بود و شیر سنگی بهترین فیلم را دریافت کرد. «لوتوس» کاندیدای بهترین کارگردانی در بیستمین جشن بزرگ سینمای ایران نیز بود و در آخرین حضور ملی خود، برنده تندیس زرین بهترین فیلم مستند بخش بین‌الملل در جشنواره فیلم رشد شد.

در این مستند داستانی، زندگی پیرزنی را می‌بینیم که ۱۲ سال در انتظار مجوز ورود به جزیره نشسته است تا به دیدار تنها ساکن آن برود.  

عوامل تولید مستند «لوتوس» عبارتند از نویسنده، فیلمبردار، تدوینگر و کارگردان: محمدرضا وطن‌دوست؛ دستیار کارگردان و تصویر: علی طالبی؛ صدابردار و طراح صدا: حسن مهدوی؛ تدوین صدا: شاهین خاکپور؛ گوینده متن: ربابه بخشی‌درمی؛ موسیقی: محمدرضا اسحاقی؛ تصویر هوایی: محمود حق‌بیان؛ هماهنگی رنگ تصاویر: علیرضا احمدی؛ امور فنی تصویر: سروش امیرآبادی؛ دستیار تدوین: علی وفایی، نورالله فتاحی؛ مدیر تدارکات: سعدالله ولایتی؛ مدیر تولید: محسن پویانفر؛ دستیار تهیه: سارا معیری؛ تهیه‌کننده: محمدرضا وطن‌دوست؛ تهیه شده در: مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی؛ با حمایت شهرداری ساری و مشارکت حوزه هنری مازندران؛ مجری طرح: موسسه فرهنگی و هنری «خانه فیلم وطن‌دوست».

محمدرضا وطن‌دوست نویسنده، کارگردان، تهیه‌کننده و مدرس سینماست که با فیلم سینمایی «وقتی لیموها زرد شدند»، فیلم مستند تجربی «ننا»، «تشنا»، «در دامان سرخ کوه»، «ذوالجناح، روز پنجاه هزار سال» و «لوتوس» برنده بیش از ۶۰ جایزه ملی و بین‌المللی شده است.  او بعنوان هیئت داوری، انتخاب و شورای سیاست گذاری در جشنواره‌های متعددی حضور داشته است و تاکنون حدود ۳۰ ورک شاپ ملی و بین‌المللی در زمینه‌ی سینمای مستند و تجربی، سینمای خلاق داستانی و هنرهای جدید برگزار کرده است. وی مدرس نویسندگی و کارگردانی در کارگاه آموزشی جشنواره بین‌المللی آوانکای پرتغال ۲۰۱۱ و مدرس کارگردانی، مستندسازی و خلاقیت در مراکز آموزش صداوسیمای ایران نیز بوده است. 

امتیاز دهید
ادبیات خارجی

فراخوان شعر Ledbury

فراخوان شعر Ledburyمنتشر شد . به گزارش هنردستان ، این رقابت بخشی از فستیوال شعر Ledbury است که جولای هر ماه در انگلستان برگزار می

ادامه مطلب »