ارسال آثار منتخب مخزن موزه هنرهای معاصر تهران به ۴۰ شهر

به گزارش هنردستان به گفته مدیر بخش «چهل نمایشگاه چهل شهر» جشنواره هنرهای تجسمی فجر، منتخبی از بهترین آثار هنرمندان ایرانی چهار دهه گذشته مخزن موزه هنرهای معاصر تهران در ۴۰ شهر ایران به نمایش در می آید.

 به نقل از ستاد اطلاع رسانی یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، اردشیر میرمنگره مدیر نمایشگاه‌های استان‌های کشور که با عنوان «هنرهای تجسمی معاصر، چهل نمایشگاه چهل شهر» در یازدهمین جشنواره تجسمی فجر برپا می شود، درباره این بخش گفت: یکی از بخش‌های تازه جشنواره یازدهم تجسمی فجر نسبت به دوره های گذشته، بخش «چهل نمایشگاه چهل شهر» است که قرار است در این بخش منتخبی از بهترین آثار هنرمندان ایرانی چهار دهه گذشته مخزن موزه هنرهای معاصر تهران در ۴۰ شهر ایران به نمایش درآید.

وی درباره جزییات این بخش توضیح داد: قرار است ۴۰ اثر تجسمی که بیشتر آنها نقاشی است، انتخاب، هر یک در ۴۰ نسخه با کیفیت تکثیر شود، به ۴۰ منطقه از ایران برود و در نمایشگاهی، عرضه شود. برای انتخاب این آثار مبنا این بوده است که ۴۰ اثر را انتخاب کنیم که در طول ۴۰ سال گذشته خلق و خریداری شدند و پلاک گنجینه موزه هنرهای معاصر را گرفته‌اند.

میرمنگره درباره روند کار این بخش بیان کرد: در مرحله اول بر اساس فهرست آثار و هنرمندان ۴۰ سال گذشته، ۷۰۰ اثر انتخاب شد. در مرحله بعد از روی تصاویر آثار ۳۰۰ اثر انتخاب شد که تا این مرحله انتخاب ها به عهده بنده بود. از این پس کار به عهده شورایی است که ۴۰ اثر نهایی را با در نظر گرفتن جنبه‌های مختلف انتخاب کنند. این هیات انتخاب مدیران برگزارکننده جشنواره هستند. ملاک آنها برای انتخاب آثار امکان نمایش آثار و به دست آوردن یک مجموعه منسجم از روند هنرهای تجسمی در این سال ها است.

وی درباره نحوه کپی گرفتن از این آثار گفت: موزه، تصاویر با کیفیت برخی از این آثار را در آرشیو دارد و اگر نداشته باشد ما باید آن را تهیه کنیم. هر ۴۰ اثر به صورت یک یونیفرم واحد آماده و به استان‌ها فرستاده می‌شوند. امکان نمایش اصل آثار در این نمایشگاه ها نیست چرا که حمل و نقل آنها هزینه بسیار زیادی می خواهد و از طرفی در برخی نقاط امکان نگهداری از آثار وجود ندارد. تا این لحظه قرار بر این است که نمایشگاه تهران هم درست مثل شهرستان‌ها باشد و از کپی آثار برای این نمایشگاه استفاده شود.

این مدیر هنری به شهرهای مقصد نمایشگاه اشاره و عنوان کرد: با اداره کل هنرهای تجسمی سی استان مکاتبه کردیم و از آنها خواستیم هر یک سه گالری خود را با شرایط و امکانات و متراژ نمایش آنها به ما معرفی کنند. ما از روی لیست ارسال شده، لیست نهایی شهرها را انتخاب خواهیم کرد.

وی در پایان درباره زمان برگزاری نمایشگاه نیز بیان کرد: زمان برگزاری نمایشگاه تقریبا همزمان با برگزاری جشنواره هنرهای تجسمی فجر است اما چون ممکن است هر استان برنامه‌های خود برای بزرگداشت دهه فجر را داشته باشد ممکن است این نمایشگاه ها همزمان در هر شهر برگزار نشود.

یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر با دبیری ابراهیم حقیقی در بهمن ماه ۱۳۹۷ ‌برگزار ‌می ‌شود.

در این ‌جشنواره سیدامیر سقراطی دبیری هنری و محسن سلیمانی ‌دبیری اجرایی را ‌عهده دار ‌هستند. ‌

امتیاز دهید
فیلم کوتاه

«تونل» در ایتالیا

فیلم کوتاه «تونل» به نویسندگی و کارگردانی کیارش حقگو در اولین حضور جهانی خود به جشنواره بین المللی تور ایتالیا راه پیدا کرد. به گزارش

ادامه مطلب »