13 سکان‌دار سینمایی کشور چه کسانی بودند؟

هنردستان: در طول 37 سال گذشته که نظام جمهوری اسلامی ایران تشکیل شده است تاکنون 13 نفر در راس مدیریت سینمای کشور قرار گرفته‌اند و به عنوان سرپرست، معاون وزیر و یا رئیس سازمان سینمایی قطار هنر هفتم را هدایت کرده‌اند.

به گزارش هنردستان، در پی حکم اخیر به محمد مهدی حیدریان در مقام ریاست سازمان سینمایی وزارت ارشاد، مروری دارد بر اسامی تمامی مدیرانی که تاکنون سکان هدایت سینمای ایران را برعهده داشته‌اند.

 

حسین ترابی، محمد علی نجفی، مهدی کلهر، کمال حاج سید جوادی، فخرالدین انوار، مهدی فریدزاده، عزت‌اله ضرغامی، زنده‌یاد سیف‌الله داد، محمد حسن پزشک، محمد مهدی حیدریان و محمدرضا جعفری جلوه و جواد شمقدری در دولت‌های گذشته در راس مدیریت سینمای کشور بوده‌اند.

حجت‌الله ایوبی نیز از سال 1392 و با روی کار آمدن دولت سیدحسن روحانی، ریاست سازمان سینمایی را برعهده گرفت که مسوولیت‌اش تا روز گذشته 16 اسفند ماه سال 95 ادامه داشت.

در ادامه مروری داریم بر اسامی مدیران سینمایی کشور:

حسین ترابی مستندساز و کارگردان سینما که در اوایل انقلاب فیلم «تو آزادی» را با موضوع انقلاب اسلامی ساخته بود به عنوان اولین سرپرست مرکز امور سینمایی کشور زمام سینما را در دست گرفت و تا سال 58 و دوران وزارت حسن حبیبی در وزارت علوم عهده‌دار این مسئولیت بود.

محمد علی نجفی کارگردان سینما به عنوان رئیس اداره نظارت بر نمایش فیلم در شورای انقلاب حکم گرفته و بنا بر گفته خودش فروردین سال 58 حضرت امام(ره) ومهندس بازرگان در قم او را وادار به پذیرش این مسئولیت کرده‌اند و تا مرداد 59 عهده‌دار این سمت بوده است.

مهدی کلهر هم از سال 59 تا 62 در مسند معاونت سینمایی حاضر بود.

کمال حاج سید جوادی هم که مسئولیت معاونت هنری را بر عهده داشت طی چند ماه در سال 62 سرپرستی معاونت سینمایی را نیز عهده‌دار شد.

فخرالدین انوار با یک دهه معاونت، بیشترین حضور را در راس سینمای کشور داشته و از 62 تا 72 معاون سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خاتمی و لاریجانی بوده است.

مهدی فریدزاده هم از سال 72 تا 74 معاون سینمایی مصطفی میرسلیم بوده است.

عزت‌الله ضرغامی هم در دو سال پایانی وزارت میرسلیم طی سال‌های 74 تا 76 در معاونت سینمایی حضور داشت.

زنده‌یاد سیف‌الله داد در دولت اصلاحات معاون سینمایی عطاالله مهاجرانی شد و این کارگردان که فیلم انتخاباتی خاتمی را نیز ساخته بود از سال 76 تا 80 در این سمت حضور داشت.

محمد حسن پزشک که مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی بود طی سال‌های 80 و 81 در کنار احمد مسجد جامعی  سکاندار سینمای ایران شد که بصورت غیرمنتظره در آستانه برپایی جشنواره فیلم فجر در حالیکه کاتالوگ جشنواره نیز با پیام او چاپ شده بود به دلیل بیماری جایش را به معاون بعدی داد.

محمد مهدی حیدریان مدیر سیما فیلم از سال 81 تا 84 معاون سینمایی،وزارت مسجد جامعی بود.

محمدرضا جعفری جلوه مدیر شبکه یک سیما با آغاز به کار دولت محمود احمدی نژاد معاون سینمایی صفارهرندی شد و از سال 84 تا 88 این مسئولیت را برعهده داشت.

جواد شمقدری در دولت دهم به عنوان معاون سینمایی که در این دوره به سازمان سینمایی تبدیل شد، حضور داشت.  این کارگردان سینما که فیلم انتخاباتی احمدی نژاد را طی دو دوره ساخته بود به عنوان مشاور هنری رئیس جمهور فعالیت داشت و از سال 88 در کنار حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در راس سینمای ایران حضور دارد و تا نیمه اول سال 92 این مدیریت را برعهده داشت که پس از آن حجت‌الله ایوبی حکم ریاست سازمان سینمایی را گرفت.

از 13 نفری که طی 34 سال گذشته مسئول سینمای ایران بوده‌اند، چهار نفر کارگردان بوده‌اند که از میان آنها، سینماگران از دوران سیف‌الله داد به نیکی یاد می‌کنند.

مدیرانی هم میان سینما و تلویزیون در رفت و آمد بوده‌اند که می‌توان به ضرغامی، حیدریان و جعفری جلوه اشاره کرد.

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

امتیاز دهید
تئاتر

نقد و نظری بر نمایش «نازگل» به کارگردانی «میثم یوسفی»/ در نکوهش ظلمِ تاریخی بر زنان ایرانی

احمدرضا حجارزاده: نمایش‌های سنتی ایرانی گرچه تنوع گسترده‌ای ندارند و به چند مورد محدود می‌شوند، ولی میان علاقه‌مندان به هنرهای نمایشی محبوبند، به‌ویژه نمایش‌های تخته‌حوضی یا سیاه‌بازی از دیرباز تا امروز محبوبیت فراوان داشته و خوش‌بختانه توانسته این محبوبیت را

ادامه مطلب »
سینما

«جنگل سوگوار» در خانه هنرمندان نمایش نقد و بررسی می‌شود

هفتمین برنامه مرور فیلم‌های تاریخ معاصر سینمای ژاپن با نمایش «جنگل سوگوار» ساخته نائومی کاواسه در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود. به گزارش روابط‌عمومی خانه هنرمندان ایران، پانصدوسومین برنامه و هفتمین جلسه از نمایش فیلم‌های تاریخ سینمای معاصر ژاپن با

ادامه مطلب »
رادیو و تلویزیون

قصه آدم‌های خاص روی موج رادیوسلامت

برنامه «با نخبگان» روزهای یکشنبه ساعت 20 به تهیه‌کنندگی مرتضی میلانی و مجری کارشناسی زهرا حاجی‌زاده از رادیوسلامت پخش می‌شد. به گزارش روابط‌عمومی رادیوسلامت، زهرا حاجی‌زاده، مجری این برنامه توضیح داد: برنامه «با نخبگان» یکشنبه ساعت 20 تا 20:30 از

ادامه مطلب »
رادیو و تلویزیون

روایت زندگی شهید مدافع سلامت در رادیو

برنامه «سپیدجامگان آسمانی»،که به تهیه‌کنندگی مرجان قندی از رادیوسلامت پخش می‌شود، روایتی از مجاهدت‌ها و ایثار کادر درمان است که جمعه 6 خردادماه به زندگی شهید خدمت دکتر عقیلی اختصاص دارد. به گزارش روابط‌عمومی رادیوسلامت، مرجان قندی، تهیه‌کننده در این‌باره

ادامه مطلب »
ادبیات

بیست‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی «گلاویژ» در سلیمانیه برگزار می‌شود

بیست‌وپنجمین دوره جشنواره بین‌المللی «گلاویژ» با دبیری «ملا بختیار» و با حضور ادیبان، شاعران، مترجمان و منتقدان کشورهای مختلف جهان در شهر سلیمانیه در اقلیم کردستان عراق برگزار می‌شود. یوبیل برنزی جشنواره بین‌المللی ادبی «گلاویژ» با دبیری «ملا بختیار» نویسنده

ادامه مطلب »
تئاتر

اجرای «شب بخیر، مادر» به تهیه‌کنندگی سعید روستایی آغاز شد

نمایش «شب بخیر، مادر» به تهیه‌کنندگی سعید روستایی اجراهای خود را از شب سه‌شنبه 3 خردادماه در تماشاخانه سپند آغاز کرد. به گزارش روابط‌عمومی گروه، نمایش‌نامه‌ی «شب بخیر، مادر» نوشته‌ی «مارشا نورمن» با کارگردانی احسان حسینخانی، نخستین شب اجرای خود

ادامه مطلب »
تئاتر

نقدی بر نمایش «سیمای شنبه‌ها» به کارگردانی «علی نجفی»/ شنبه روزِ بدی بود

احمدرضا حجارزاده: نمایش «سیمای شنبه‌ها» به کارگردانی علی نجفی برداشتی آزاد است از نمایش‌نامه‌ی «یرما» نوشته‌ی فدریکو گارسیا لورکا (شاعر و نمایش‌نامه‌نویس اسپانیایی) اما کارگردان در متنی که همراه با «احسان فکا» نوشته، در این برداشت آزاد، دنیای شخصی و

ادامه مطلب »
سینمای جهان

نگاهی به پوشیدنی‌ها در جشنواره‌ی کن 2022/ وقتی طراحان لباس به نشانی جشنواره‌ها مُد سازند

عطیه پژم: یکی از نکات مهم در جشنواره کن 2022، کم‌توجه‌ای اغلب بازیگران به خرده‌فرهنگ‌های پوششی بومی مختص کشورهای‌شان بود و از این‌رو، چنین رویدادی را نمی‌توان فرصتی به منظور تلاقی فرهنگ‌ها از مسیر پوشیدنی‌ها به شمار آورد. به گزارش

ادامه مطلب »