اندیشه مشاهیر ادبیات با موسیقی معرفی می شود/ معرفی چند اثر

به گزارش هنردستان یک نوازنده و پژوهشگر موسیقی کشورمان از انتشار چند کتاب و آلبوم صوتی با موضوع تلفیق اندیشه مشاهیر ادبیات ایران با موسیقی خبر داد.

 زهرا آجیلی (میدانی) پژوهشگر و نوازنده موسیقی کتاب ها و آلبوم های صوتی خود را با هدف تلفیق اندیشه مشاهیر ادبی با موسیقی، منتشر کرده است

.

این نوازنده و پژوهشگر درباره این آثار توضیح داد: پاره‌ای از دغدغه های من، کشف اندیشه نهان بزرگان ادب ایران و پیوند آن با آثار ارزشمند موسیقایی و تلفیق و تطبیق آنها با یکدیگر، در جهت کاربردی نمودن  این مفاهیم و تسری بخشی هر چه بیشتر در زندگی ماشینی و مدرن بوده است. از طرفی دیگر وسعت معانی در ادبیات خصوصا در کلام مولانا، اگرچه دامنه فعالیت ما را گسترده می کند اما انتخاب موثرترین و در عین حال کوتاه ترین کلام از این دریای ژرف، به واقع کار آسانی نیست. بر همین اساس تقریبا برای جمع آوری و انتخاب ابیات در هریک از آلبوم ها حدود دو سال وقت گذاشته شده است.

وی ادامه داد: تا کنون بر اساس این هدف و دغدغه توانسته ایم  آلبوم هایی چون «جذبه»، «رستاخیز» و «لب لباب» را با استفاده از موسیقی متناسب با فضای هر کدام منتشر کنیم. آلبوم «جذبه» منتخبی از شش دفتر مثنوی معنوی مولاناست که در آن از آثار مرحوم جواد معروفی به صورت انتخابی نیز استفاده کرده ایم. در آلبوم «رستاخیز» که بر اساس دیوان شمس ضبط شده، صلاح عبداللهی خواننده، محمد اسلامی نژاد آهنگساز و بنده به عنوان راوی حضور داشتم. آلبوم «لب لباب» مثنوی نیز دیگر اثر تولیدی در همین راستاست که شامل خلاصه ای از ۴۳ داستان مثنوی معنوی است.

آجیلی با اشاره به جدیدترین اثر در حال تولید بیان کرد: این آلبوم جدید با عنوان «حکایت های مثنوی برای کودکان» شامل پنج داستان از مثنوی  معنوی است که  به نثر ساده و قابل فهم برای کودکان نوشته شده و برای جذابیت و تاثیرگذاری بیشتر کلام، از پنج کودک برای اجرای داستان ها کمک گرفته شده است.

از زهرا آجیلی تا کنون آثار تحقیقی شامل کتاب «بر قامت آفتاب»، منتخبی از سه اثر  شمس و مولانا  به نام  «مقالات شمس»، «فیه ما فیه»   و «مجالس سبعه»، کتاب  «چرخ آبنوس» مشتمل بر چکیده ای از داستان های شاهنامه فردوسی با اشاره معنایی به ابیات مثنوی معنوی مولانا  و نیز مقاله های «غبار روبی جان» و «شمس، آینه مولانا»، منتشر شده است. وی  همچنین مجموعه کارگاه های «شاهنامه خوانی و اثر بخشی کلام شاعر در معنی»، «مثنوی خوانی و بررسی دیدگاه  مولوی در زندگی مدرن»، کارگاه آموزشی «مهارت زندگی به کمک گلستان سعدی» برای کودکان و مجموعه کارگاه های «تربیت معلم برای کودکان در حوزه مهارت های زندگی» را برگزار کرده است

امتیاز دهید