جدول برنامه های جشنواره تئاتر اکبر رادی منتشر شد/ آغاز سمینارها

به گزارش هنردستان دبیرخانه نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی جدول کامل برنامه های این رخداد را منتشر کرد.

به نقل از روابط عمومی جشنواره تئاتر اکبر رادی، ۶ نمایش در بخش مونولوگ از روز شنبه تا پنجشنبه هفته جاری در سالن های استاد سمندریان، استاد انتظامی و استاد ناظرزاده مجموعه خانه هنرمندان ایران از ساعت ۱۵ اجرای خود را آغاز می کنند. برنامه نمایشنامه خوانی نیز از روز شنبه تا دوشنبه هفته جاری از ساعت ۱۸ و از روز چهارشنبه تا جمعه ۲۱ دی ماه در ۲ نوبت ۱۷ و ۱۹ در تالار مشاهیر ایران مجموعه تئاتر شهر تهران برگزار می شود.

روز یکشنبه ۱۶ دی ماه نیز تالار مشاهیر ایران مجموعه تئاتر شهر تهران از ساعت ۱۰ تا ۱۵ پذیرای سمینار و مقالات رادی شناسی خواهد بود. نمایشگاه گروهی با عنوان «لبخند باشکوه آقای رادی» نیز از روز جمعه ۱۴ دی ماه به مدت ۸ روز همه روزه از ساعت ۱۴ تا ۲۰ در نگارخانه آریا و نمایشگاه اسناد تصویری اکبر رادی از روز دوشنبه ۱۷ دی ماه تا جمعه ۲۰ دی ماه در نگارخانه نقش جهان پذیرای علاقه مندان است.

در بخش جنبی جشنواره نیز ۲ برنامه رونمایی از آثار چاپ نشده اکبر رادی به همراه کارگاه نمایشنامه نویسی محمد چرمشیر از ساعت ۱۰:۳۰ روز سه شنبه ۱۸ دی ماه و روز پنجشنبه ۲۰ دی ماه از ساعت ۱۰ تا ۱۴:۳۰، ۲ کارگاه کارگردانی و بازیگری هادی مرزبان و مهدی کوشکی در در تالار مشاهیر ایران مجموعه تئاتر شهر تهران برگزار می شود.

آیین پایانی نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی نیز ساعت ۱۹ روز شنبه ۲۲ دی ماه در تالار استاد ناظر زاده کرمانی مجموعه خانه هنرمندان ایران برگزار می شود.

بخش خرید بلیت و رزرو رایگان بخش های مونولوگ و نمایشنامه خوانی نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی نیز راه اندازی شده است.

بخش سمینار و مسابقه مقالات رادی شناسی از ساعت ۱۰ صبح روز یکشنبه ۱۶ دی ماه امسال با ارایه ۲ مقاله برگزیده جشنواره و همچنین سخنرانی محمد چرمشیر، بهروز محمودی بختیاری و رامتین شهبازی در تالار مشاهیر ایران مجموعه تئاتر شهر تهران آغاز به کار می کند.

در این مراسم ابتدا ۲ مقاله برگزیده جشنواره با عنوان «تحلیل گفتمانی سکوت در نمایشنامه‌های اکبر رادی/ بررسی موردی:  نمایشنامه‌های «از پشت شیشه‌ها» و «مرگ در پاییز»»  نوشته محسن صادقی اصفهانی از کرج و همچنین «نقش و تاثیر محیط بر رفتار فردی در آثار اکبر رادی با رویکرد نظریه تنظیم خلوت آلتمن/ بررسی نمایش‌نامه‌های اکبر رادی در دهه ۱۳۵۰» نوشته بهروز قیاسی از تهران به حضار ارایه می شود. پس از آن از ساعت ۱۲ به مدت یک ساعت طرح سوال پژوهش های رادی شناسی توسط ۹ پژوهشگر برگزیده شرکت کننده در این بخش ارایه خواهد شد.

از ساعت ۱۳ تا ۱۵ نیز سخنرانی محمد چرمشیر با عنوان «چگونه رادی بخوانیم؟»، سخنرانی بهروز محمودی بختیاری با عنوان «ترجمه متون نمایشی فارسی به انگلیسی و جای خالی اکبر رادی» و در پایان نیز سخنرانی رامتین شهبازی با عنوان «روزمرگی و امر قهرمانی در نمایشنامه های اکبر رادی» ایراد می شود.

مونولوگ «سیاهی یک لشگر» از بخش مسابقه جشنواره انصراف داد

اجرای نمایش مونولوگ «سیاهی یک لشگر» به کارگردانی مریم مالمیر که قرار بود در بخش مسابقه مونولوگ نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی برگزار شود به درخواست کارگردان نمایش لغو شد.

در توضیح دبیرخانه جشنواره درباره دلایل انصراف این نمایش آمده است: «به دلیل تقاضای کارگردان نمایش مونولوگ «سیاهی یک لشگر» برای نصب دکور در تالار استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر و از آنجا که نمایش دیگری در همین مکان روی صحنه است، دبیرخانه جشنواره هماهنگی های لازم را با مدیریت تماشاخانه ایرانشهر برای نصب دکور نمایش یاد شده به عمل آورد که با مساعدت مدیریت مجموعه، این مساله میسر و به گروه اجرایی اعلام شد اما در ساعات پایانی روز جمعه ۱۴ دی ماه کارگردان نمایش مونولوگ «سیاهی یک لشگر» انصراف خود را از اجرا در جشنواره اعلام کرد.

دبیرخانه جشنواره با ابراز تاسف از اجرا نشدن نمایش یاد شده که قرار بود از ساعت ۱۵ روز شنبه ۱۵ دی ماه در بخش مسابقه مونولوگ جشنواره روی صحنه برود، مراتب قدردانی خود را از مدیریت و کارکنان محترم تماشاخانه ایرانشهر و همچنین حمیدرضا آذرنگ کارگردان نمایش «خنکای ختم خاطره» در همراهی و مشارکت با نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی اعلام می کند.»

امتیاز دهید