ابهام در تعطیلی کامل یا بازگشایی مجدد یک سالن خصوصی تئاتر

به گزارش هنردستان پردیس تئاتر «شهرزاد» ۱۲ روز است فعالیت نمی‌کند و انفعال مدیریت دولتی و خصوصی تئاتر در زمینه شفاف‌سازی وضعیت این سالن، گروه‌های تئاتری را بلاتکلیف کرده است.

پردیس تئاتر «شهرزاد» به‌عنوان یکی از سالن‌های خصوصی فعال تئاتر طی ۱۲ روز گذشته تعطیل بوده و فعالیتی نداشته است. این پردیس هنوز وضعیت مشخصی ندارد و گروه‌های تئاتری که در حال اجرا در این سالن بودند یا در نوبت‌های بعدی اجرا قرار دارند در بلاتکلیفی کامل به سر می‌برند.

عصر ۴ دی خبری مبنی‌بر تعطیلی پردیس تئاتر شهرزاد منتشر شد. این در حالی بود که مدیریت این سالن خصوصی چنین خبری را تأیید نکرد.

روز ۵ دی شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی در گفتگویی رسانه‌ای اعلام کرد که تعطیلی پردیس تئاتر شهرزاد به دستور دادگستری انجام شده است.

وی در آن گفتگو اظهار کرد: مدیر تماشاخانه و مرکز هنرهای نمایشی از سوی دایره حقوقی خود در تلاش برای رفع این مشکل هستند. از دید اداره کل هنرهای نمایشی، تعطیلی یک سالن اصلاً اتفاق خوشایندی نیست و ما تلاش داریم به زودی و در کوتاه‌ترین زمان مشکل این سالن حل شود.

در آن زمان مشخص نبود که تعطیلی تئاتر شهرزاد به چه دلیلی رخ داده و هیچ توضیحی در این زمینه داده نشد زیرا اگر بحث نظارتی در خصوص آثار نمایشی به صحنه رفته مطرح بود که باید شورای نظارت و ارزشیابی اداره کل هنرهای نمایشی به عنوان مرجع صدور مجوز اجراهای تئاتری در سالن‌های دولتی و خصوصی پاسخگو می‌شد.

روز ۶ دی گفتگویی رسانه‌ای از مدیر روابط عمومی تئاتر شهرزاد منتشر و در آن بیان شد: تمامی فعالیت‌های مجموعه ما در چارچوب قانون شکل گرفته است و سایت فروش بلیت نمایش‌های در حال اجرا به دستور مدیر کل مرکز هنرهای نمایشی، به صورت غیرقانونی از صبح روز چهارشنبه ۵ دی ماه بسته شده است. مجوز فعالیت‌های این مجموعه به هیچ وجه باطل نشده است و مجوز فعالیت‌های مجموعه هنوز اعتبار کافی دارد که این مجوز با امضای معاون هنری وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده است.

در گفتگوی رسانه‌ای مذکور اعلام شد که هیچ نامه‌ای از سوی نهادهای نظارتی و امنیتی برای مدیریت سالن ارسال نشده و اجراهای نمایشی در تئاتر شهرزاد از ۶ دی به مدت ۴۸ ساعت متوقف و نهایتا طی ۲ تا ۳ روز بعد از سرگرفته می‌شود.

با گذشت ۱۲ روز از این اخبار و تعطیلی تئاتر شهرزاد، نه مدیرکل هنرهای نمایشی و نه مدیریت سالن با شفافیت در خصوص چرایی تعطیلی این سالن تئاتری توضیحی نداده‌اند و انفعال مدیریت دولتی و خصوصی تئاتر در این زمینه وضعیت اجرای گروه‌های تئاتری متقاضی یا در حال اجرا در تئاتر شهرزاد را مشخص نکرده است.

انجمن صنفی تماشاخانه‌های ایران نیز در خصوص تعطیلی یا بازگشایی مجدد تئاتر شهرزاد، واکنش و توضیحی ارائه نداده است.

امتیاز دهید