انصراف ۲ فیلم کوتاه دیگر از «فجر ۳۷»/ شرایط دبیر پذیرفته نشد

به گزارش هنردستان پس از فیلم کوتاه «تشریح»، کارگردانان ۲ فیلم کوتاه «اس(s)» و «تو هنوز اینجایی» با انتشار بیانیه‌ای از حضور در بخش مسابقه فیلم کوتاه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر انصراف دادند.

حضور فیلم‌های کوتاه در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر با حواشی بسیاری همراه شده است. هرچند قوانین این دوره از جشنواره برای حضور این دسته از آثار همانند دوره سی و ششم و شامل پذیرش آثاری با مدت زمان ۱۵ دقیقه با شرط نامزدی به‌عنوان بهترین فیلم در جشنواره فیلم کوتاه تهران و جشن خانه سینما، بود، اما علی‌الظاهر این شرایط، مشکلات و حاشیه‌هایی را برای فیلم‌های کوتاه به همراه داشته است.

چندی پیش مهدی بوستانی رییس هیات مدیره انجمن فیلم کوتاه ایران اعلام کرده بود که این انجمن در تلاش است با رایزنی با ابراهیم داروغه‌زاده دبیر سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر، شرایط را تغییر داده و زمان فیلم‌ها را از ۱۵ دقیقه بیشتر کنند، تا آثار بیشتری بتوانند در این دوره از جشنواره فیلم فجر حضور داشته باشند، چرا که براساس شرایط اعلام شده از همان ابتدا مشخص بود که تنها ۴ فیلم امکان حضور در این جشنواره را دارند.

شرط حضور در فجر؛ فیلم خود را کوتاه کنید!

به‌دنبال این اعلام ابراهیم داروغه‌زاده دبیر سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر طی گفتگویی با خبرگزاری مهر اعلام کرد که انجمن فیلم کوتاه ایران در فهرستی ۷ فیلم را به دبیرخانه معرفی کرده است ولی شرط ما و آن‌ها این شد که فیلمسازانی که فیلمشان بالای ۱۵ دقیقه است و فیلمشان در این فهرست حضور دارد، حتما نسخه ۱۵ دقیقه‌ای را به ما تحویل دهند تا امکان حضور در رقابت را داشته باشد.

دبیر سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر در این مصاحبه تاکید کرده بود که اگر این فیلمسازان نسخه ۱۵ یا زیر ۱۵ دقیقه‌ای را به دبیرخانه نرسانند، فیلمشان از رقابت حذف خواهد شد.

براین اساس بود که فهرست فیلم‌های کوتاه راه‌یافته به جشنواره سی‌وهفتم به این شرح از سوی دبیر خانه جشنواره منتشر شد: «اس(s)» حامد اصلانی، «بچه خور» محمد کارت، «تشریح» سیاوش شهابی، «تو هنوز اینجایی» کتایون پرمر و محمد روحبخش، «دریای تلخ» فاطمه احمدی، «رورانس» سوگل رضوانی، «گسل» سهیل امیر شریفی.

اما داستان حضور فیلم‌های کوتاه در جشنواره فیلم فجر به اینجا ختم نشد و با انصراف اولین فیلم کوتاه از حضور در جشنواره فیلم فجر، مشخص شد که رایزنی انجمن فیلم کوتاه ایران با دبیر جشنواره فیلم فجر به نتیجه‌ای نرسید.

نمی‌توانیم فیلم‌مان را کوتاه کنیم

۱۶ دی ماه سیاوش شهابی کارگردان فیلم کوتاه «تشریح» به خبرگزاری مهر خبر داد که زمان این فیلم، شرایطی را ندارد که بتوان برای حضور در جشنواره فیلم فجر، ۵ دقیقه از آن را کم کند و با همین استدلال از حضور در این دوره از جشنواره فیلم فجر انصراف داد.

اما انصراف کارگردانان فیلم کوتاه از سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر به این یک فیلم محدود نشد و شب گذشته دوشنبه ۱۷ دی ماه کتایون پرمر و محمد روح بخش کارگردانان فیلم کوتاه «تو هنوز اینجایی» به همراه حامد اصلانی کارگردان فیلم کوتاه «اس(s)» نیز با انتشار بیانیه‌ای از حضور در این دوره از جشنواره فیلم فجر انصراف دادند.

در متن این بیانیه که سایت فیدان(وبسایت تخصصی فیلم کوتاه) آن را منتشر کرده، آمده است:

«اینجانب حامد اصلانی کارگردان و بهنام سنایی تهیه‌کننده فیلم کوتاه «S» و کتایون پرمر و محمد روح‌بخش کارگردانان فیلم کوتاه «تو هنوز اینجایی» علی‌رغم فرصتی که در اختیار ما گذاشته شده برای حضور در بخش مسابقه فیلم کوتاه فجر، صرفا به دلایل فنی و شرایط زمانی امکان کوتاه کردن فیلم‌های خود را نداشتیم. از این رو انصراف خود را برای حضور در این جشنوراه اعلام می‌کنیم. سپاسگذاریم از صنف فیلم کوتاه، انجمن سینمای جوانان ایران و دبیر محترم جشنواره فجر که پیشنهاد حضور فیلم‌های «S» و «تو هنوز اینجایی» را در این جشنواره به ما دادند.»

با انصراف این سه فیلم و از میان چهار فیلم باقی مانده در لیست اعلام شده از سوی دبیرخانه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر، تنها فیلم «بچه خور» به کارگردانی محمد کارت باقی مانده است که به دلیل زمان بیش از ۱۵ دقیقه، باید نسخه کوتاه شده خود را به دبیرخانه جشنواره ارائه کند.

در این میان فیلم‌های کوتاه «رورانس» به کارگردانی سوگل رضوانی، «دریای تلخ» به کارگردانی فاطمه احمدی و «گسل» به کارگردانی سهیل امیرشریفی ۳ فیلم کوتاهی هستند که بر اساس آیین نامه جشنواره واجد شرایط اصلی حضور در بخش مسابقه فیلم کوتاه جشنواره فجر هستند.

امتیاز دهید