شخصیت‌های شکسپیر در منهتن زنده می‌شوند/ ترکیبی از سینما و تئاتر

به گزارش هنردستان میکاییل شهرستانی کارگردان و بازیگر «آوازه‌خوان خیابان‌های منهتن» با اشاره به ویژگی‌های این اثر عنوان کرد این نمایشِ تک پرسوناژ، ترکیبی از تئاتر و سینما خواهد بود.

میکاییل شهرستانی بازیگر و کارگردان تئاتر درباره روی صحنه بردن نمایش «آوازه‌خوان خیابان‌های منهتن»  گفت: از چند وقت قبل طرحی در ذهن داشتم که آن را با نیما مهر که از سال‌ها قبل علاقه‌مند بودیم با هم کاری را اجرا کنیم در میان گذاشتم و طی چندبار بازنویسی و گپ و گفت نمایشنامه توسط وی آماده شد که من آن را به اداره کل هنرهای نمایشی ارایه دادم.

وی ادامه داد: خوشبختانه مدیریت تئاتر شهر با من همکاری داشت و با اجرای این نمایش موافقت کرد و چون متمایل بودم که قبل از آغاز جشنواره تئاتر فجر کارم اجرا شود سالن چهارسو را در اختیارم قرار دادند بنابراین بعد از ۵ سال که در تئاتر دولتی نمایشی را به صحنه نبرده بودم، قرار است از ۱۹ دی ماه «آوازه‌خوان خیابان‌های منهتن» را در تئاترشهر اجرا کنم.

شهرستانی که علاوه‌بر کارگردانی تنها بازیگر این نمایش نیز است درباره داستان اثر توضیح داد: «آوازه‌خوان خیابان‌های منهتن» درباره یک هنرپیشه بازنشسته است که در نظام فرهنگی یک سیستم غلط مورد بی‌مهری قرار گرفته و به قول خودش نفرین شده است و ارزش‌های باطنی‌اش اجازه بروز پیدا نکرده‌اند. او همیشه آرزو داشته که آثار شکسپیر را اجرا کند اما الان با توجه به شرایط مجبور است در خیابان‌ها کارهایش را ضبط کند و برای دخترش که ۲۰ سال است او را ندیده بفرستد تا بهانه‌ای برای دیدار آخر با او بیابد.

بازیگر نمایش «سحوری» درباره دیگر ویژگی‌های نمایش تازه خود بیان کرد: در این اثر نمایشی به طور موازی هم شاهد زندگی این هنرپیشه هستیم و از طرف دیگر و در فضایی مجزا تک‌گویی‌هایی نیز از آثار مهم شکسپیر ارایه می‌شود. در این اجرا شاهد تک‌گویی‌هایی از شخصیت‌های مهم آثار شکسپیر همچون «ریچارد سوم»، «مکبث»، «ژولیوس سزار»، «تاجر ونیزی»، «اتللو»، «هملت» و «لیرشاه» هستیم.

وی یادآور شد: این نمایش ترکیبی از سینما و تئاتر است و برعکس چیزی که در ظاهر به نظر می‌رسد نمایش یک اجرای مونولوگ ساده نیست بلکه کار بسیار پردردسری محسوب می‌شود چون به صورت همزمان با اجرای من یک تیم مشغول تصویربرداری و پخش زنده هستند و از طرف دیگر به دلیل ایفای نقش ۱۰ کاراکتر مختلف باید سریعا لباس‌های متفاوتی را تعویض کنم که کار بسیار سختی است و دو سه نفر درگیر این کار در پشت صحنه می شوند.

شهرستانی در پایان صحبت‌هایش تاکید کرد: امیدوارم نمایش با هماهنگی مناسب و بدون مشکل، اجرای موفقی داشته باشد چون اگر نقصانی در یکی از عناصر کار به وجود بیاید نمایش ضربه می‌خورد از همین رو چند روزی است که مشغول کار روی شیوه اجرایی و ابزارهای اجرا هستم تا اجرای بدون نقصی داشته باشیم.

نمایش «آوازه‌خوان خیابان‌های منهتن» نوشته نیما مهر و کارگردانی و بازیگری میکاییل شهرستانی از چهارشنبه ۱۹ دی تا ۱۸ بهمن ساعت ۱۹:۳۰ در تالار چهارسو مجموعه تئاتر شهر روی صحنه می‌رود.

دیگر عوامل این نمایش عبارتند از طراح صحنه: نورایر نازاریان، دستیار کارگردان: مهدی ارجمند، طراح لباس: شیرین فرخنده نژاد، طراح گریم: مهدیه دوستی، طراح پوستر و بروشور: ندا رضایی، منشی صحنه: سارا رحیمی فرد، اجرای صحنه: مهدی ارجمند، منصور رضایی، پژمان المعی، فیلمبردار: بهادر باستان حق، عکاس: بابک حقی، مجری نور: میثم خانکی، صدابردار: فرشاد محمدی، طراح نور: بابک شاه علیزادگان، انتخاب موسیقی: میکاییل شهرستانی، نیما مهر.

امتیاز دهید