ارکستر مجلسی ایران کنسرت می دهد/ روایتی تازه از منوچهر صهبایی

به گزارش هنردستان ارکستر مجلسی ایران به رهبری منوچهر صهبایی تازه ترین کنسرت خود را در چارچوب سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر روی صحنه می برد.

 تازه ترین کنسرت ارکستر مجلسی ایران به رهبری منوچهر صهبایی در چارچوب سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر میزبان علاقه مندان موسیقی است. در این کنسرت علاوه بر اجرای چند قطعه مختلف، «کنسرتو گیتار یواخیم رودریگز» با تنظیم مهران روحانی پیش روی مخاطبان قرار می گیرد.

منوچهر صهبایی درباره جزییات این اجرا بیان کرد: بخش اول برنامه‌ای که برای اجرا در جشنواره‌ بین‌المللی موسیقی فجر در نظر گرفته‌ایم، مربوط به آهنگسازان ایرانی است. این بخش در ۲ قسمت اجرا خواهد شد. در قسمت اول، یک اثر به اسم سوئیت «بیژن و منیژه» اثر حسین دهلوی اجرا خواهد شد و در قسمت دوم، «کنسرتوگیتار» اثری از یوآخیم رودریگز به اسم آلان خوئز را اجرا خواهیم کرد.

صهبایی با معرفی پدرام فلسفی به عنوان سولیست کنسرتوی گیتار این اجرا گفت: سمفونی یوآخیم رودریگز به اسم آران خوئس برای ارکستر بزرگ‌تری نوشته شده است اما مهران روحانی، این اثر را برای ارکستر زهی و گیتار تنظیم کرده است. ما در تمرین‌هایمان متوجه شده‌ایم که اجرای این قطعه بسیار سخت است اما تنظیم آن بسیار دلپذیر و خوب انجام شده است. بد نیست بدانید اجرای رودریگز با تنظیم مهران روحانی، اولین اجرای جهانی آن است البته قسمت دوم برنامه، یک قطعه به اسم «سمفونی روستایی» از آنتونیو ویوالدی، آهنگساز ایتالیایی خواهد بود و بعد از آن «سوئیت شماره سه» اثر اتوروینو که برای ارکستر زهی نوشته شده، اجرا خواهد شد.

وی ادامه داد: «سوئیت شماره سه اتورینو» روی تم‌هایی از قرون ۱۷ و ۱۸ میلادی نوشته شده است. این آثار، برای ساز لوک ساخته شده بوده‌اند که سازی بسیار شبیه به گیتار است. اساسا هم ما به همین دلیل برنامه را طوری برگزار خواهیم کرد که ابتدا سولیست گیتار بر صحنه حاضر شود و بعد از آن قطعاتی که بر اساس ساز لوت نوشته شده است را اجرا خواهیم کرد. ضمن اینکه ما چند برنامه‌ دیگر هم داریم که اگر از برنامه‌ ما استقبال کنند، آنها را هم اجرا خواهیم کرد.

صهبایی در بخش دیگری از صحبت های خود توضیح داد: فکر بسیار خوبی بود که امسال یکی از تم‌های جشنواره موسیقی فجر توجه به آثار آهنگسازان ایرانی باشد. من در سال‌های ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۳ میلادی در اروپا مقدار بسیار زیادی از وقت و انرژی‌ام را برای اجرای آثار سمفونیک آهنگسازان ایرانی، یعنی کسانی که برای ارکسترهای سمفونیک و فرماسیون‌های ارکسترال غربیِ چند صدایی آثاری نوشته بودند، صرف کرده و آثار بسیاری از آهنگسازان ایرانی را هم در کنسرت‌های مختلف اجرا کردم.

مدرس کنسرواتوار شهر فیلدکرش در پایان صحبت هایش بیان کرد: زمانی که در اروپا حضور داشتم  یکی از دغدغه‌های من این بود که در مجامع جهانی موسیقی به آثار آهنگسازان هموطنم توجه شود پس طبیعتا روشن است که در کشور خودم باید بیشتر به این آثار توجه شود. در موسیقی ایران، آهنگسازانی که در سطح موسیقی جهانی آثاری نوشته‌اند از حدود ۷۰، ۸۰ سال پیش بوده‌اند و هنوز هم آهنگسازانی هستند که در سطح موسیقی جهانی کار می‌کنند. با این‌ حال، این نقطه‌ قابل تاملی است که مدیریت امسال جشنواره موسیقی فجر تصمیم گرفته که بخش مهمی از جشنواره را به آثار آهنگسازان ایرانی اختصاص دهد.

 سی‌وچهارمین جشنواره موسیقی فجر از تاریخ ۲۴ تا ۳۰ بهمن ماه سال جاری با دبیری شاهین فرهت در تهران برگزار می‌شود.

امتیاز دهید