دنیل لیبسکیند و طراحی عملکردگرا در دانشگاه دورهام

هنردستان: دنیل لیبسکیند طراحی بنای جدید پیشروترین موسسه در زمینه کیهان شناسی، مطالعات فضایی و فیزیک بنیادی را طراحی کرد.

 

به گزارش هنردستان، دانشگاه دورهام پیشروترین موسسه در زمینه کیهان شناسی، مطالعات فضایی و فیزیک بنیادی است. معماری و طراحی دانشکده دوره‌ام توسط دنیل لیبسکیند صورت گرفته و بیش از 11.5 میلیون دلار هرینه در بر داشته است. مساحت بیش از 2 هزار و چهارصد متر مربع و بیش از 80 دفتر برای محققان و دانشجویان این مجموعه را یه یکی از کامل‌ترین ساختمان‌های مطالعاتی جهان تبدیل کرده است.

 

نمای ساختمان به وضوح شیوه طراحی دنیل لیبسکیند را به نمایش می‌گذارد. پوسته ای در هم تنیده که از خطوط تیز و شکسته ایجاد شده است. چنین رویکردی برای یک دانشگاه با چنین عملکردی شاید کمی عجیب به نظر برسد. متریال نما از کاج اسکاتلندی تهیه شده که برای اقلیم شهر دوره‌ام بریتانیا کاملاً مناسب است. زیبایی کار لیبکسند در نورپردازی ساختمان با نور طبیعی است. وی از این تکینک در پروژه‌های مهمی مانند موزه برلین و موزه سلطنتی اونتاریوهم بهره برده است. 

 

این پروژه نمونه یک ساختمان پویا و گسترده است که نشان می‌دهد چطور می‌توانیم در یک سایت محدود فضاها و عرصه‌های بازی طراحی کنیم.

 

فرایند طراحی ساختمان به صورتی ساده و عملکردگرا است که عنصر زیباسازی به آن افزون شده است.

 

منبع: هنرآنلاین

امتیاز دهید