موزه ملی صنایع دستی در سال 96 تاسیس می شود

هنردستان: معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، ضمن ارزیابی عملکرد سال 95 این معاونت گفت: سال آینده موزه ملی صنایع دستی تاسیس می شود.

به گزارش هنردستان، از معاونت صنایع دستی، سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری، بهمن نامور مطلق افزود: برگزاری اجلاس جهانی در اصفهان و نشست های آسیا و اقیانوسیه نشان داد؛ ایران به نوعی امسال کانون تصمیم گیری برای صنایع دستی دنیا بوده است. 

 

معاون سازمان میراث فرهنگی ادامه داد: ایجاد «شو روم» ملی، راه اندازی موزه صنایع دستی و اختصاص گالری ملی تولید در سعدآباد اموری است که در حوزه صنایع دستی در حال انجام است و در سال آینده بسیار به رشد صنایع دستی کمک می کند. 
نامور گفت: تعداد بازارچه های دائمی در استان ها در سال آتی باید بیشتر از 10 بازارچه در سال شود، چون استانها ظرفیت راه اندازی این بازارچه ها را دارا هستند.

** صدور 2593 مجوز مشاغل خانگی
مدیرکل دفتر حمایت از تولید نیز با ارائه گزارشی از برنامه های صورت گرفته در سال 95 گفت: صدور 15 هزار پروانه تولید انفرادی، صدور 7000 کارت شناسایی، صدور 2593 مجوز مشاغل خانگی و تخصیص 250میلیون تومان برای تجهیز کارگاههای سنتی در 16 استان از مجموعه اقدامات بخش تولید بوده است.
فریدون میرزالو افزود: اعطای گواهی کیفیت کالا به 300 کارگاه در استان اصفهان به صورت پایلوت، از اهم برنامه های اجرا شده این دفتر است. همچنین 60 هزار فرصت شغلی روستایی، 70 هزار فرصت شغلی شهری و انتخاب 100 روستای هدف از برنامه های سال 96دفتر حمایت از تولید است.

** برگزاری دوره های آموزشی صنایع دستی در استانها
علی حاجی شیزری مدیر کل دفتر توسعه و ترویج نیز در ادامه این نشست گفت : برگزاری دوره های آموزشی در31 استان، همکاری برای طراحی لباس یگان حفاظت میراث فرهنگی ، همکاری برای طراحی برنامه هفت سین شبکه دو ، برگزاری اولین جشنواره فجر صنایع دستی و جشنواره دانش آموختگان در دانشگاه الزهرا از اهم برنامه های این دفتر در سال 95 بوده است.

** برپایی 978 بازارچه موقت در کشور و اعطای 78 نشان اعتماد به فروشگاههای صنایع دستی 
مدیرکل دفتر صادرات نیز در بخش دیگری از گردهمایی انتهای سال 95، افزود: 18 نمایشگاه سراسری و استانی، دو نمایشگاه ملی در یک سال، چهار نمایشگاه در ارگانها و نهادهای دیگر، 67 درصد رشد حضور جوایز صنایع دستی در سبد جوایز بانکها و اعطای 78 نشان اعتماد به فروشگاههای صنایع دستی از اقدامات این دفتر بوده است.
پویا محمودیان اضافه کرد: از ابتدای سال، 978 بازارچه موقت در کشور با کمکی معادل بر 100 میلیون تومان راه اندازی شدند و حضور پررنگ در فضای مجازی مانند ساخت پویانمایی های 
«گیگول» و «دیرین دیرین» که انیمیشن های ترویجی صنایع دستی هستند، بخشی از دستاوردهای مهم این دفتر در سال 95 است. 
وی همچنین ورود صنایع دستی در فروشگاههای زنجیره ای از جمله فروشگاه بزرگ «هایپر» در سال 96 را از اقدامات قابل انجام برای سال آینده دانست. 

** ثبت 4 شهر جهانی برای ایران در یونسکو
ریس بخش بین الملل و مشاور معاونت صنایع دستی نیز با بیان اینکه ثبت 4 شهر جهانی از کشورمان، برگزاری شورای جهانی صنایع دستی در اصفهان و ایجاد دفتر منطقه ای غرب آسیا در تهران، از برنامه های مهم بخش بین الملل این معاونت بوده است.
ویدا توحدی گفت: معرفی یک روستای جهانی و به ثبت رساندن شهرهای ملی برای ثبت به عنوان به شهرهای جهانی از برنامه های سال 96 است. 

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

امتیاز دهید