روایت رسانه های غربی از ژنرال انقلابی‌ یک انیمیشن ایرانی

هنردستان: انیمیشن «نبرد خلیج فارس۲» که به تازگی به نمایش در آمده است، واکنش های بعضا جالبی را در سایت ها و خبرگزاری های خارجی به دنبال داشته است.

به گزارش هنردستان، انیمیشن «نبرد خلیج فارس ۲» که مدتی است در سینماهای کشور به اکران در آمده، روایتی حماسی از نبرد احتمالی جمهوری اسلامی ایران و متجاوزین آمریکایی در خلیج فارس است. این پویانمایی جذاب را که در جشنواره عمار نیز برنده شده فرهاد عظیما با همکاری سازمان رسانه ای اوج و گروه انیمیشن فاطمة الزهرا (س) تهیه‌ و کارگردانی کرده است.

 

انیمیشن مذکور به دلیل حساسیت سوژه، نظر بسیاری از رسانه های غربی را به خود معطوف کرده و آنها را به نقد و بررسی آن واداشته است.  

سایت آمریکایی «بلومبرگ» در همین راستا نوشت: سینماهای تهران در هفته گذشته شروع به نمایش یک انیمیشن به نام «نبرد خلیج فارس ۲»  کردند که جنگ بین نیروهای ایران و آمریکا در اثر بالا رفتن تنش ها بین دو دشمن دیرینه در خلیج فارس را نشان می دهد.

بلومبرگ ادامه داد: این انیمیشن که برای اولین بار دو هفته پیش در مشهد اکران شد قدرت نظامی و تسلیحاتی ایران و قدرت بازدارندگی آن ها را نشان می دهد. به گفته «فرهاد عظیما» کارگردان این مجموعه، ساختن آن چهار سال زمان برده و هزینه ساخت نزدیک به یک میلیارد تومان بوده است.

این سایت معتبر آمریکایی به این بهانه به یکی از مهمترین سخنان اخیر رهبر انقلاب اشاره کرده و افزوده است: رهبر ایران، اخیرا گفته است که ایران باید قدرت نظامی خود را نشان دهد تا از تجاوزات جلوگیری کند و نشان دادن ضعف، دشمن شما را تشویق می کند که به شما حمله کند و این یک قاعده است که اگر می خواهید از حمله دشمن جلوگیری کنید نباید ضعف نشان دهید.

 

 

«واشنگتن پست» نیز در مقاله ای در مورد این انیمیشن نوشت: این فیلم ایرانی، در یک جنگ فرضی در خلیج فارس نیروی دریایی آمریکا را به مرگ فرا می خواند. یک فرمانده نظامی ایرانی دستور می دهد که نیروهایش ناوهای آمریکایی که به خلیج فارس آمده اند را منهدم کنند و در بعضی از صحنه ها، موشک هایی که آن ها شلیک می کنند، پرچم آمریکا را از جا می کنند.

واشنگتن پست ادامه داد: در این فیلم یک شخصیت، که شباهت بسیاری به «قاسم سلیمانی» فرمانده سپاه قدس ایران دارد و فرمانده ناوهای ایرانی در خلیج فارس است، زمانی که فرمانده آمریکایی به او می گوید: یا تسلیم شو و یا بمیر! در جواب می گوید: ژنرال، من دیپلمات نیستم، من انقلابی ام! وی همچنین هشدار می دهد که هر سربازی که در حمله علیه ایران شرکت می کند باید تابوت خود را سفارش داده باشد.

این رسانه پر مخاطب آمریکایی افزوده است: قاسم سلیمانی فرمانده ایرانی است که فرماندهی نیروهای ایرانی در سوریه را بر عهده دارد و در سال های اخیر وی به یک شخصیت اسطوره ای برای ایرانیان تبدیل شده است.

 

 

واشنگتن پست در پایان آورده است: کارگردان این مجموعه نیز گفته است که این فیلم یک واکنش به صدها فیلم و بازی رایانه ای ضد ایرانی آمریکایی هاست و می خواهیم بگوییم که اگر یک گلوله به سمت ما بیاید، بارانی از گلوله به سمت نیروهای شما فرود خواهد آمد.

سایت نشریه انگلیسی «گاردین» هم در یادداشتی عنوان کرد: این انیمیشن در نبردی فرضی بین نیروهای ایران و آمریکا، پنجمین ناوگان دریایی آمریکا که این کشور برای انجام عملیات در خلیج فارس مستقر کرده است را توسط یکی از شناخته شده ترین فرماندهان نظامی اش نابود می کند.

گاردین ادامه داد: نکته حائز توجه در مورد این انیمیشن آن است که اکران آن با تهدیدهای «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا علیه ایران به خاطر آزمایش موشک های بالستیک، مصادف شده است. این فیلم اکنون در تهران و دیگر شهرهای ایران در حال اکران است و سازندگان آن امیدوارند که در روسیه و چین نیز اکران شود.

 

منبع: خبرگزاری مهر

امتیاز دهید