مسابقه عکاسی “هویت در معماری” معماری امروز را به چالش می‌کشد

هنردستان: مدیر مرکز معماری اسلامی حوزه هنری و داور مسابقه عکاسی “هویت در معماری”هدف از برگزاری این مسابقه را به چالش کشیدن معماری امروز از جنبه فرهنگی دانست.

 

به گزارش هنردستان به نقل از  روابط عمومی مرکز معماری اسلامی حوزه هنری؛ علی فروزانفر مدیر مرکز معماری اسلامی حوزه هنری و داور مسابقه عکاسی “هویت در معماری”هدف از برگزاری این مسابقه را به چالش کشیدن معماری امروز از جنبه فرهنگی دانست و گفت: عنوان “هویت در معماری”با مفهوم مسابقه رابطه تنگاتنگی دارد؛ چراکه یکی از حلقه‌های مفقوده معماری معاصر موضوع هویت و فرهنگ بومی است.

 

فروزانفر افزود: هدف از این مسابقه آن است که موضوع هویت در معماری را به چالش بکشد و از زاویه نگاه‌های مختلف به این موضوع نگریسته شود، به‌صورت عام همه معتقدند که عناصر تأثیرگذار در موضوع هویت می‌تواند شامل موضوعاتی چون زمان، تاریخ، فرهنگ بومی و سنت‌ها باشد که به‌عنوان برخی از عناصر و مواد کالبدی برای شکل‌گیری یک فرم و یک اثر معماری و یا تجسمی لازم است ،همچنین برگزاری این مسابقه آن است که معماری امروز از جنبه فرهنگی مورد چالش قرار گیرد و عناصری که امروز در معماری ما اغتشاش زا یا هویت زا  هستند به نمایش گذاشته شوند یا آنکه عناصری که ما در معماری گذشته داشتیم و امروز در معماری معاصر مورد اغفال قرارگرفته به تصویر کشیده شود .

 

وی به‌عنوان یکی از داوران مسابقه به تشریح معیار اصلی خود جهت انتخاب آثار برگزیده پرداخت و گفت؛ شاخص‌های مختلفی برای اینکه یک اثر برگزیده شود وجود دارد ازنظر من استفاده از عناصری که ما را یاد یک خاطره یا اثر تکرارشونده در تاریخ بیاندازد بسیار مهم است؛ چراکه وقتی ذهن یادآور مفهوم هویت باشد، ناخودآگاه قسمتی از خاطرات فرهنگی گذشته را تداعی می‌کند. بدین‌جهت این موضوع از نظر من یادآور هویت در یک اثر هنری است و جای تأمل دارد.

 

فروزانفر در مقایسه میان عکس‌های مربوط به بناهای تاریخی و بناهای معاصر، افراط و تفریط را در استفاده از معماری گذشتگان در بناهای امروزی تعیین‌کننده دانست و ادامه داد؛ تکرار تاریخ هیچ‌گاه نکته مثبتی نبوده است اما اگر اثر هنری امان نشان از سابقه تاریخی و هویت امان داشته باشد و در حقیقت نشانگر تداوم اثر هنری در طول تاریخ و ماندگاری باشد بسیار نکته مثبتی است، قضاوت در مورد یک اثر تاریخی و امروزی مثل حرکت کردن بر لبه تیغ است چراکه ممکن است دچار افراط شویم.

 

گفتنی است مسابقه عکاسی معماری با موضوع “هویت در معماری”به همت مرکز معماری اسلامی حوزه هنری برگزار می‌گردد و مهلت ارسال آثار تا هفدهم فروردین سال 96  می‌باشد.

 

منبع: هنرآنلاین

امتیاز دهید